Bugüne kadar ki en sert açıklama! Pentagon’dan Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği hava harekatına tepki

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 09, 2023 Yorum Yok

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Türkiye‘nin PKK/YPG terör örgütüne yönelik Pençe-Kılıç Harekatı ile ilgili yeni bir İzah yaptı.

“ABD ASKERİ ÇALIŞANININ GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR”

Pentagon Hava Kuvvetleri Kumandanı Pat Ryder imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada, Türkiye‘nin Suriye‘ye yönelik operasyonunun ABD askeri işçisinin güvenliğini tehdit ettiği ve DEAŞ’la yıllardır süren savaşta tansiyonu artırdığı kaydedildi.

“IRAK’IN EGEMENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR”

Açıklamada şu sözler yer aldı; “Savunma Bakanlığı, şimal Suriye, ırak ve Türkiye‘de tansiyonu artıran hareketlerden Aka telaş duyuyor. Tansiyonun bu formda tırmanması, DEAŞ’ın zayıflaması ve yenilmesi için yıllardır süren ilerlemede Global Koalisyon’u tehdit ediyor. Suriye‘deki nihayet hava hücumları, yenmek için Suriye‘de Mahallî ortaklarla Bir arada çalışan ABD işçisinin güvenliğini direkt tehdit etti. Ayrıyeten, uyumsuz askeri aksiyonlar Irak’ın egemenliğini tehdit ediyor.

“DERHAL TANSİYONU AZALTMAK GEREKİYOR”

DEAŞ’ı mağlubiyete uğratma vazifesine odaklanmak ve DEAŞ’ı yenme misyonuna bağlı işçinin güvenliğini sağlamak için derhal tansiyonu azaltmak gerekiyor. Bu aksiyonlar sonucunda Türkiye‘de ve Suriye‘de yaşanan sivil kayıplarını kınıyor, başsağlığı diliyoruz. Ayrıyeten, sivil altyapının kasıtlı olarak gaye alındığına dair haberler de bizi endişelendiriyor.”

“BUGÜNE KADAR Kİ EN Misli TEPKİ”

Açıklamanın sonunda, ABD’nin Türkiye‘nin legal Emniyet tasalarını anladığı, Türkiye ve Mahallî ortaklarla ateşkes düzenlemeleri için görüşmeye devam edeceği kaydedildi. Reuters haber ajansı, açıklamanın ABD’nin bugüne kadar Türkiye’nin Suriye‘deki operasyonuna yönelik en Misli reaksiyon olduğunu belirtti. PKK/YPG’nin de bağlı olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne dayanak veren ABD’nin şimal Suriye’de yaklaşık 900 askeri bulunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir