Öğretmenler Günü ne zaman? 2022 Öğretmenler günü tarihi!

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 09, 2023 Yorum Yok

En Fazla aratılan hususlardan olan öğretmenler günü oldu. Birçok ülkede kutlanan öğretmenler günü, ülkelerin kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, Okul tatil günlerine nazaran Türlü farklı tarihlerde Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Pekala, Öğretmenler Günü ne vakit? Öğretmenler Günü hangi gün? Öğretmenler Günü ne Vakit kutlanır? Öğretmenler günü tarihi!

ÖĞRETMENLER GÜNÜ NE VAKİT?

Türkiye’de her Yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Konseyi, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanması ile resmileşmişti.

Atatürk’ün 100. doğum Yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Tebrik Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDİR?

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için Türlü aktifliklerin düzenlendiği bir Tebrik günüdür. Pek Fazla ülkede 1994’ten beri her Yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetler ortası özel Konferansı”‘nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”‘ni oybirliği ile kabul edilişinin Yıl dönümüdür.

Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, Okul tatil günlerine nazaran Türlü ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. mesela 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her Yıl 28 Şubat, Türkiye’de ise her Yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine nazaran değişir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir