Bitlis: Bitlis’te Okuyan Çocukların Boyacılık Yapması Yasak

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 09, 2023 Yorum Yok

Bitlis’in Güroymak Kaymakamı Aydın Börü, okula giden çocukların ayakkabı boyacılığı yapmasını yasakladı.

Kaymakam Börü, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin aileleriyle görüştüğünü ve çocukların çalıştırılmaması konusunda Kesin karar aldığını bildirdi. Börü, maddi durumu âlâ olmayan öğrencilerin ailelerine besin, öğrencilere de giysi ve kırtasiye yardımında bulunduklarını kaydederek, “Göreve başladığımızda ilçede resmi binalar, işyerleri ve mescitlerin önünde boyacılık yapan çocuklar gördük. Çocukların Değerli bir kısmının babaları tarafından okula gönderilmediğini, babalarının da işsiz olduğunu öğrendim. Tekrar öğrencilerin bir kısmının okula gitmelerine Karşın aileleri tarafından bunlara Okul dışında boyacılık yaptırıldığını tespit ettik. Bu Hadise Fazla üzücüydü ve Çabucak müdahale için teşebbüsler başlattık” dedi. Öğrencileri çalıştırmama konusunda kararlı olduklarını belirten Börü, şunları söyledi:

“Çocuklarını çalıştıran aileler, Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan (SYDV) çocuklarını okula gönderdikleri için Nakit alıyor. Yani aileler hem Nakit alıyor hem de çocuklarını çalıştırıyor. İlçe güvenlik Müdürlüğü ve İlçe ulusal Eğitim Müdürlüğü ile bir çalışma yaparak, bu aileleri kaymakamlığa çağırdık ve ‘Çocukların çalışmalarına nihayet verin. Maddi imkanlarınız yoksa, biz size Yardımcı olacağız. Çocuklarınızın da bütün maddi muhtaçlıklarını karşılayacağız’ dedik. Aileler de bunu kabul edince, öğrencilere kırtasiye ve giysi yardımı yaptık. Birkaç öğrenciyi de Ebeveyn ve babalarının isteğiyle yatılı okula gönderdik. Ailelere de Besin yardımı yapıldı. Bu türlü bir çalışma öteki ailelere de Örnek oldu ve onlar da çocuklarını artık çalıştırmaktan vazgeçti”

Kaymakam Börü, bu işin takipçisi olacaklarını Anlatım ederek, “Biz kararlı bir çalışma gösterdik ve çocukların çalıştırılmasını engelledik. Bu mevzuyu takip edeceğiz. Yaz tatilinde bile çocukların çalıştırılmasına müsaade vermeyeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahallî

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir