Ankara: Bakan Pepe, 2006 Yılı Orman Yangınlarıyla Mücadele Eylem Planını Anlattı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 09, 2023 Yorum Yok

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, orman yangınlarındaki kayıpları 2005 yılında 2 bin 750 hektara düşürdüklerini belirterek, 2006 yılında 350 bin hektar alanı ağaçlandırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Bakan Pepe, Orman genel Müdürlüğü bahçesinde düzenlediği basın toplantısında, 2006 yazma orman yangınlarıyla çaba aksiyon planını anlattı. Pepe, Türkiye’nin yüzde 27’sinin ormanlarla kaplı olduğunu belirterek, bu alanların yüzde 50’ye yakınının da bozuk ormanlardan oluştuğunu kaydetti. Ormanların yüzde 75’inin yangın riskine Aleni olan Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde olduğunu da Anlatım eden Pepe, Türkiye’de orman yangınlarıyla ilgili kayıtların 1937’den itibaren tutulmaya başlandığını bildirdi. 1992-2002 yılları ortasında, orman yangınlarındaki yıllık ortalama kaybın 14 bin hektardan Çok olduğunu bildiren Bakan Pepe, “Biz bu kayıpları 2003’te 6 bin 500 hektara, 2004’te 4 bin 800 hektara, 2005 yılında 2 bin 750 hektara indirdik” dedi. Bu muvaffakiyetin Türkiye ile emsal iklim şartlarına sahip Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan’dan daha Çok olduğunu bildiren Pepe, “Bu arkadaşlarımızın, cansiperane uğraşları sonucunda, orman yangınlarıyla çabayı bir Yurt savunması olarak gören bir anlaşış sonucunda bu muvaffakiyet elde edilmiştir” diye konuştu.

1937’den beri tutulan kayıtlara bakıldığında, bugüne kadar Yekün 1 milyon 563 bin hektar ormanın yangında kaybedildiğini Anlatım eden Pepe, “Ama bunun yerine 3 milyon 760 bin hektar yeni orman kurulmuştur. Yeni kaybedilenden daha fazlası yerine konmuştur” dedi.

Ormanın yalnızca ağaç ve çimenden ibaret olmadığını, içerisinde doğal ortamda yaşayan yaban hayat ve mikro organizmalarıyla harika bir servet olduğunu Anlatım eden Pepe, orman yangınlarıyla çabada yılda yaklaşık 11 bin orman yangın çalışanını istihdam ettiklerini bildirdi. Pepe, “Bu 11 bin orman yangın emekçisinin yanında Türk Kava Kuvvetleri’nden kiralamış olduğumuz c-130’lar, Türk Hava Kurumu’ndan kiralamış olduğumuz bir pilot 5 uçaktan oluşan hava gücü, Yine kendi 6 helikopterimiz ve bunun yanına dışarıdan kiraladığımız 17 Tane helikopterle Birlikte bu Yıl da yangın uğraşını sürdüreceğiz” diye konuştu.

Pepe ayrıyeten, havadaki göreli nemin düşmesi, sıcaklığın artmasıyla riskin yükseldiğini gördüklerini ve keşif uçuşları yaptırdıklarını belirterek, “Alo 177 Orman Yangın İhbar Sınırı ile pek Fazla orman yangınına erken müdahale, başarımızın temel püf noktalarından biridir. Orman yangınına biz ne kadar erken müdahale edersek, muvaffakiyet o kadar yüksek oluyor” formunda konuştu. “Biz tam bir Meydan savunması yapıyoruz” diyen Pepe, bu uygulamanın özünde yatanın, bir bölgede çıkan yangına o bölgedeki hava gücünün etmemesi durumunda yakın bölgelerdeki hava gücünün kaydırılması olduğunu anlattı.

Orman yangınlarıyla uğraşın toplumsal bilinçlenmeyle de teğe bir ilgisi olduğuna dikkat çeken Bakan Pepe, medyadaki orman yangın haberlerinin de vatandaşların hassaslığını artırdığını kaydetti. Pepe, “Vatandaş ormanları kendi öz malı yanıyormuş üzere kederle görüyor ve bununla alakalı da ‘Acaba ne yapabilirim?’ diye düşünmesi bizim işimizi Değerli ölçüde kolaylaştırıyor” dedi.

Türkiye’de orman yangını riskinin en yüksek olduğu ayların haziran, temmuz, ağustos, eylül ve ekim olduğunu belirten Pepe, Özellikle ormanların altındaki çayırları, otların kuruması ve izafî nemin düşüp hava sıcaklıklarının artmasının bu riski daha da artırdığını söyledi.

Pepe, şimal yarım kürede yaz olduğunda Güney yarım kürede kış olduğunu da hatırlatarak, geçen Yıl Roma’da yapılan bir toplantıda Türkiye’nin ‘Güney yarım gürede kış olduğunda buradaki yangın söndürme gruplarının, araç ve gereçlerin kuzeye kaydırılması, şimal yarım kürede kış olduğunda da buradaki imkanların güneye kaydırılması’ teklifinin kabul edildiğini bildirdi.

“BU sene 350 MİLYON FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ”

Pepe, “Ormanlar bir ulusun Biricik başına malı değildir. Ormanlar bir dünya mirasıdır. Ormanlar Tüm ulusların ortak zenginliğidir. Yağmur ormanlarının azalmasının dünyadaki iklim değişikliğini nasıl etkilediğini, ormanların yalnızca yakacak, kereste olarak görülmesinin asırlar öncesinde kaldığını, ormanların Etraf kirliliği, tozların filtre edilmesi, sera gazlarının engellenmesi, su kaynaklarının korunması açısından da olağanüstü Kıymetli olduğunu Anlatım edeyim” halinde konuştu.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Pepe, Ankara’daki Mamak çöplüğüyle ilgili çalışmaların ne basamakta olduğunun sorulması üzerine, 10 gün Evvel Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Melih Gökçek ile Birlikte helikopterle, Ankara Çayı, Ankara’nın atık su arıtma tesisleri, Çadırtepe’deki çöp tesisleri ve Mamak’taki çalışmaları yerinde izlediklerini söyledi. Mamak ve Çadırtepe’de iki Aka ayrıştırma tesisinin yapıldığını bildiren Pepe, bunların kesimlerinin Yurt dışından getirildiğini ve montajlarının sürdüğünü kaydetti. Pepe, “Önümüzdeki ay içerisinde bu montajın biteceğini bekliyoruz” dedi.

Golf alanlarının yapılması için ağaçların kesilmesine gösterilen yansıların sorulması üzerine ise Pepe, şunları kaydetti:

“Kalkınmayla etrafa saygıyı Birlikte götürebildiğimiz oranda başarımız o derece Aka olacak. Yani biz kalkınma için çevreyi gözden çıkartamayız. Yani biz golf tesisi de yapacağız, tatil köyleri de kuracağız, fabrika da yapacağız, santral da kuracağız, barajlar da yapacağız, hepsini yapacağız. lakin muhafaza ve kullanma istikrarının gözeterek yapacağız bunları. Her şey Nakit değil. lakin bizim insanımızın işe muhtaçlığı var, ülkenin istihdama, paraya, dövize muhtaçlığı var. Bunu nasıl halledeceğiz? Akdeniz’deki turizm siyasetinin eleştirilecek tarafları olabilir. Biz de onlara istedikleri her yerde golf alanı vermiyoruz. Daha Evvel bizden talep edilmiş yerlerle alakalı, kendilerine ret karşılığı verdik. lakin eminim ki nerede olursa olsun, golf alanı verdiğimizde, bakanlık olarak bizim Olumlu görüşümüz karşısında her Vakit şöyle bir reaksiyon ortaya konulabilir; ‘Sayın Bakan, siz burayı verdiniz, buradan ağaç kesilecek’. Arkadaşlar, kestiğimiz ağaçtan daha fazlasını dikiyoruz. ancak en kıymetlisi, Türkiye’nin muhafaza ve kullanma istikrarı ve sürdürülebilir kalkınma anlayışını, Tüm faaliyetlerimizin tam eksenine oturtuyoruz. Yani daha Fazla golf tesisi yapılacak. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim.”

Bakan Pepe daha sonra genel müdürlük bahçesinde yakın orta yangın söndürmelerinde kullanılan basınçlı su tabancasıyla atış yaptı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yeni

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir