Bayanların Yaşlanmaya Dur Demesi İçin Kıymetli ipuçları

Genel Eki 27, 2022 Yorum Yok

Bayanlar ortasında yaşını göstermemek, her vakit genç ve hoş kalmak büyük kıymet taşıyor. Genetik faktörler, çevresel tesirler, gerilim şartları ve beslenme üzere temel tesirler yaşlanma sürecinde büyük rol oynuyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Kısmı’ndan Op. Dr. Parvana Seyidova, bayanların daha uzun ve sağlıklı yaşaması ve ebediyen genç kalmaları için değerli tekliflerde bulundu.

Mutluluk ve dinginliğe odaklanılmalı

Bir ömür boyunca genç görünmek, sağlıklı ve dinç olmak mümkündür. İnsanların genç kalması aslında genetik yapılarıyla irtibatlıdır. Lakin genç görünmek, sağlıklı ve kaliteli yaşamak için yalnızca genler kâfi olmamaktadır, birçok dış faktör ve etkenle başa çıkmanın yollarını öğrenmek gerekmektedir. Bedeninize âlâ bakmanız, cildinize hoş davranmanız da sağlıklı görünmek, genç kalmak ve kaliteli yaşamak için gerekli etkenler başında yer almaktadır. Memnunluk ve dinginliğe odaklanarak sağlıklı olma kararı almak, beraberinde farklı bir hayat yapılanmasını da gerektirmektedir. Antrenman yapmak, hakikat beslenmek, uyku nizamına dikkat etmek, gerilim gerçek yönetmek bunların başında gelmektedir.

İlerleyen yaşınız değil yalnızca vakit olsun

Bayan hayatı çocukluk, ergenlik, cinsel olgunluk, menopoz ve yaşlılık olmak üzere beş periyottan oluşmaktadır. Her dönemin kendine nazaran özellikleri olmasına rağmen buluğ çağı ve menopoz, bayan hayatındaki tesirleri ile en kıymetli devirler olmaktadır. Menopozal süreç her bayanda farklı özelliklerle kendini göstermektedir ve her geçiş dereceli olarak başlamaktadır. Bayan olmanın doğal bir evresi olan menopoz periyodu tedavi edilmesi gereken bir hastalık olmayıp tümüyle doğal bir süreçtir. Ancak vücut sıhhatinizi destekleyecek seviyede hormon üretilmesi için menopoz devrinde her bayanın fizikî, duygusal, ruhsal ve durumsal açıdan çok sağlıklı olarak girmesi gerekmektedir. Bayanların birçoğu menopozu bir devrin sonu olarak görür ve kabuğuna çekilmektedir. Menopoz bilakis yılların da verdiği deneyim ile hayatın her alanında faal ve aktif olmanın vaktidir. Bu süreci sağlıklı yönetmek, hayat kalitesini arttırmakta ve uzun yaşama imkan sağlamaktadır.

Hayat biçiminize dikkat ederek genç kalın

Bayanların yaş ilerlerken kendileriyle barışık olup durumu kabullenmeleri gerekmektedir. Bayanların yaşlanmaya dur demek için yapması gerekenler ise şöyle özetlenebilir:

-Egzersiz yapmak

Bilhassa de açık havada yürüyüş tipi sporu günlük ömrün kesimi haline getirilmelidir.

-Düzenli uyumak

Tıpkı tabiatta olduğu üzere gün karardıktan sonra olabildiğince erken saatte uyuyup sabahları da gün doğarken uyanmak gerekmektedir.

-Meditasyon ile zihinsel olarak rahatlamak

Bunun vilayetle de meditasyon olması gerekmez, kıymetli olan sevilen ve kişiyi ruhsal olarak rahatlatan bir aktivitenin günlük hayatın kesimi olmasıdır.

-Evlilik

Keyifli bir evlilik mevt riskini yüzde 27 azaltmaktadır.

-Düzenli bir cinsel hayat

Burada kelam konusu olan; sevgi ve inanç ortamında, tek eşli bir cinselliği bütün ömre istikrarlı bir formda yayabilmektir. Sistemli bir cinsel ömür insan ömrüne 7 yıl katabilmektedir.

-Çocuklar

Çocuğu olan bayanların 100 yıl yaşama talihi başkalarına nazaran 4 kat daha fazladır. Bu ortada annesi 25 yaşının altında doğum yapan çocukların 100 yaşına kadar yaşama talihi ise iki kat fazla olmaktadır.

-Arkadaş ve toplumsal ilişkiler

Sağlıklı bir arkadaş ortamı ömür mühletini yüzde 22 oranında uzatmaktadır.

-Bulmaca

Nizamlı olarak bulmaca çözenler daha uzun ve sağlıklı yaşamaktadır.

-Gazete ve kitap okumak

Her gün gazete yahut kitap okumak beynin daha faal kalmasını sağlamaktadır.

-İnternet

İnternet kullanmak insanların karmaşık sorun çözme marifetini arttırmaktadır.

-Evcil Hayvanlar

Evcil hayvanlarla olan münasebetler kalp krizini atlatma mümkünlüğünü yüzde 12 artırıyor.

-Kırsal ve yüksek yerde yaşam

Yapılan araştırmalar 100 yaşına ulaşan insanların çoğunlukla kırsal kısımlarda ve yüksek bölgelerde yaşadığına işaret etmektedir. Denizden yüksekliğin arttığı bu bölgelerde oksijenin daha fazla olması ve sanayi tipi kirlenme olmaması uzun hayatın sırlarından olarak kabul edilmektedir.

-Huzur

Dingin ve huzurlu bir hayat şekline sahip olanlar 5 yıl daha fazla yaşamaktadır.

-Gülümsemek

Gülümserken memnunluk hormonu olarak bilinen endorfin ve serotonin salgılanır. Üstelik somurtmak için 43 kasınızı kullanırken gülümsemek için 17 tanesi kafidir.

-Kariyer

İşini severek yapanlar başkalarına nazaran ortalama 7 sene daha uzun yaşamaktadır.

-Ömrü makul yaşamak

Hiçbir şeyin ölçüsünü kaçırmamak gerekmektedir. Formda kalmak, kaliteli bir hayat yaşamak, keyifli olmakla birleştirdiğiniz vakit sıhhate yararı dokunmaktadır.

Kaynak: Haberler.Com

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir