Çene Ucu Estetiğine Dair Her Şey

Genel Eki 27, 2022 Yorum Yok

Bilhassa alt çenenin uzunluğu ve projeksiyonu yüzün altın oran ölçümlerinde kıymetli bir rolü vardır. Çok sivri ve uzun bir çene ucu, çok geride olan kısa bir çene ucu ve gibisi durumlar kuşkusuz herkes tarafından estetik olmayan bir görünüm olarak nitelendirilir. Pekala çene ucunda bunun üzere sorunlar varsa ne yapılmalı?

Çene ucu estetiği nedir?

Çene ucu estetiği, çene ucunun pozisyonu yahut boyutu ile ilgili sorunları olan hastaların tedavisinde uygulanan cerrahi yahut cerrahi dışı teşebbüslerdi. Bu müdahaleler her durum için farklı seçeneklerinden oluşan ve kesinlikle bu mevzuda tecrübeli olan plastik cerrah tarafından uygulanması gereken teşebbüslerdir.

Problemin tahlili:

Çene ucunun sorunları hiçbir vakit tek başına kıymetlendirilmez. Çene ucu alt çene kemiğinin bir modülüdür ve sorunların %90’ından den daha fazlası alt çenenin pozisyonu yahut gelişmesinden kaynaklanmaktadır. Yüz oranlarına nazaran küçük ve silik görünen bir çene ucu çabucak hemen tüm olaylarda üst çeneye nazaran geride olan bir alt çeneden kaynaklanıp,alt çenedeki dişler üst çenedeki dişlere nazaran daha geride olup kapanış bozukluğu mevcuttur. Çok sivri ve uzun bir çene ucu da tıpkı formda üst çeneye nazaran daha önde olan bir alt çeneden kaynaklanır. Lakin bu durum küçük olan bir alt çenenin tersine izole bir biçimde yalnızca çene ucunun uzun olmasından da kaynaklanabilir.

Bu nedenlerle sorunun tahlili her vakit kafatası ve yüz kemiklerinin ebatları ve pozisyonlarının tahlili (sefalometrik analiz) ile başlar. Bu tahlilin temeli alt ve üst çenenin baş tasındaki kilit noktalara nazaran pozisyonu ve ayrıyeten birbiri ile alakaları ve gerçek bir dişsel kapanıştan sapmanın olup olmadığıdır. Bu değerlendirmeye istinaden tedavi planı yapılır

Tedavi planı:

Yanlışsız bir tedavi planı için hakikat bir sefalometrik tahlil kaçınılmazdır. Bu değerlendirmeyi yok sayıp yalnızca çene ucuna bilinçsizce müdahale etmek daha sonra telafisi olmayan sonuçlara yol açabilir. Gerçek bir tahlilden sonra tedavi seçenekleri belirlenir ve hastanın isteğine nazaran seçeneklerden hastanın onayladığı tedavi uygulanır. Kapanış bozukluğu olan hastalarda gerçek tedavi ortodontik tedaviden sonra cerrahi ile alt ve üst çeneyi yeni ve hakikat komlarına getirmektir. Lakin hasta temel tedaviyi kabul etmezse ve yalnızca görsel olarak çene ucunun düzeltilmesini isterse sorunun derecesine nazaran bir tedavi uygulanır.

Majör cerrahi dışındaki tedavi seçenekleri:

• Geride olan çene uçları için şayet çok minimal bir augmentasyon gerekli ise derin planda dolgu enjeksiyonu yapılabilir faka bu tedavi için hastaları dikkatli seçmek gerekir zira aşikâr bir hacım üzerinde dolgu uygulamak uzun vadede sistemsiz çene ucu ve bazen asimetrik görünüme yol açabilir. Daha fazla bir augmentasyon için olan seçenekler cerrahi teşebbüslerdir. Bu teşebbüslerde ya çenenin kemiğini belirli metotlarla uzatıyoruz yahut çene ucu protezlerden yaralanıyoruz. Cerrahi metotlarda her vakit birinci tercih kemiği uzatmak olup protezi bu tekniğin yetersiz kalacağı durumda tercih ediyoruz.

• Önde olan çene uçları için tedavi yalnızca cerrahi ile ve çene ucunu kısaltmakla mümkündür.

• Asimetrik çene uçların tedavisi asimetrinin derecesine nazaran değişir. Hafif asimetriler dolgu ile tedavi edilirken daha şiddetli asimetriler için cerrahi müdahale kuraldır. Asimetriler için protez uygulanmaz.

Son olarak şunu söylemek gerekir ki tüm başka estetik cerrahi tedavilerinde olduğu üzere yalnızca yüzeysel ve bilinçsiz uygulamalar hastaya ziyan vermekten diğer bir şey değildir. Her ne kadar kısa vadede hasta şad gözükse de uzun vadede sonuç hüsrandır.

Kaynak: Haberler.Com

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir