Ara tatilin Ramazan Bayramı’yla birleşmesi Kapadokya’da yerli turist yoğunluğunu artırdı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 24, 2023 Yorum Yok

Yaklaşan Ramazan Bayramı tatili için Kapadokya‘yı tercih eden yerli turistler, bölgedeki konaklama tesislerinde rezervasyon yoğunluğu oluşturdu.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların 17 Nisan prestijiyle Aralık tatile girmesi ve yaklaşan Ramazan Bayramı tatili, doğal, tarihi ve kültürel kıymetleriyle bilinen Kapadokya‘daki turizmcilerin yüzünü güldürdü.

Bölgede hizmet sunan bir otelin sahibi Süleyman Çakır, AA muhabirine, ramazan ayının nihayet haftasına girilmesiyle yerli konuklardan gelen taleplerin Doruk yaptığını belirtti.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki bölgede, kayadan oyma yahut yöreye mahsus taşlarla inşa edilen konaklama tesislerinin daha Fazla tercih edildiğini aktaran Çakır, şöyle konuştu:

“Yoğunluk epey fazla. Uzun müddettir bayram tatili için arayanlar oluyordu. Şu anda otelimizde yer kalmadı. Bölgedeki diğer tesislere konuklarımızı yönlendiriyoruz. Kapadokya geniş bir bölge. Bayram tatilinde burayı tercih etmek isteyeneler için kesinlikle bir seçenek bulunur. Kapadokya’da aktiviteler çoğaldı. Bilhassa aileler için farklı seçenekler var. ATV arazi araçları, deve, Beygir ve balon çeşitlerinin yanı Dizi yürüyüş ve kültür cinsleri gerçekleştiriliyor. Bölgemiz doğal yapısıyla herkesi cezbeden bir kıymete sahip. Ülkemizin zenginliklerini keşfetme açısından bu tatil fırsatını değerlendirip Kapadokya’yı dolaşmak gerekir.”

Fiyat yelpazesi geniş

Turizmci Serdar Atay da Kapadokya’da turizmin 12 ay boyunca sürdüğünü lakin bayram tatillerinde hareketliliğin arttığını Anlatım ederek, “Bayram öncesi gelen rezervasyonlarla dolmuş durumdayız. Kapadokya’da bayram tatili her Yıl olduğu üzere bu sene de ağır geçecek. Yerli ve yabancı turistler var. Üç ay öncesinden online sisteme rezervasyonlar düşüyordu.” diye konuştu.

Ürgüp ilçesindeki bir konaklama tesisinin sahibi ve turist rehberi Özkan Güleç ise Kapadokya’daki tesislerde fiyat yelpazesinin geniş olduğunu, her bütçeye Müsait tatil imkanı sunulduğunu lisana getirdi.

Ara tatilin başlamasıyla artan yoğunluğun sürdüğünü, bayram tatilini bölgede geçirmek isteyenlerin rezervasyon konusunda elini çabuk tutması gerektiğini vurgulayan Güleç, şunları kaydetti:

“Kapadokya’ya bayramda epey ağır talepler var. Bu periyotlarda son dakika rezervasyonlarını ağır olarak görüyoruz. Otelimizdeki hareketlilik beklediğimizin üzerinde fakat ileriki günlerde taleplerin daha ağırlaşacağını kestirim ediyoruz. Kapadokya’nın genelinde yüzde 95’in üzerinde bir doluluk bekliyoruz. Yabancı konukların de taleplerinin olduğunu biliyoruz. Kapadokya’da her bütçeye hitap edecek konaklama tesisi var. Bölgede üst düzeyde hizmet sunulan tesislerin olduğunu biliyoruz, yalnızca bunlara bakarak Kapadokya’da tatilin kıymetli olacağı ön yargısının hakikat olmadığını söyleyebiliriz.”

Güleç, bölgeye istikbal yerli konukların, eğlenceli Periyot aktiviteleriyle hoş bir tatil imkanı elde edebileceklerini kelamlarına ekledi.

Kaynak: AA / Behçet Alkan – Yeni

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir