Antalya’nın Yıldızı: Kemer Gezilecek Yerler

Antalya’nın Yıldızı: Kemer Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler Eki 21, 2022 Yorum Yok

Antalya’nın hem turistik hem en ünlü yerlerinden biri olan Kemer’i keşfetmeye hazır mısınız? Büyüleyici mağaraları, antik kenti ve denizin berrak sularında yıllar öncesinden kalma bir batığı bile keşfe çıkabilirsiniz! Kemer gezilecek yerler listemizde rotanıza eklemek isteyeceğiniz birçok durak bulacaksınız.

Kemer Gezilecek Yerler

Bu yazıyı okuduğunuza göre Kemer Antalya‘nın en ünlü ve en turistik ilçesi Kemer‘de “herşey dahil otel tatili” yapmak istemiyorsunuz ya da Kemer’i gerçekten hakkını vererek gezmek istiyorsunuz, biz de “İşte tam da doğru adrestesiniz” demek istiyoruz size! Kemer’in mahallelerini – hani şu turistik 5 yıldızlı, kendinizi prensler-prensesler gibi hissettiren – duymuş ya da görmüş olmalısınız: Çamyuva, Simena, Göynük, Kiriş, Tekirova, Beldibi. Bu mahallelerde yabancı turist yoğunluğuna sahip bol bol lüks 5 yıldızlı oteller görebilir, adeta “Rusya’da mıyım yoksa Almanya’da mıyım” ikilemine düşüren bir izlenime sahip olabilirsiniz. Yok ben tatilde gezmek tozmak, doyasıya enerji atmak ve eğlenmek istiyorum diyorsanız o zaman yazıya devam edebilirsiniz. Alalım sizi Antalya Kemer Gezilecek Yerler listesi için aşağıya…

Kemer Nerede?

Antalya’ya bağlı ilçe olan Kemer, Olimpos Beydağları Milli Parkı’nın hemen kuzeyinde Kuğulu Park’ın ise dibinde yer alır. Denize de kıyısı olan Kemer ilçesi Antalya’nın en gözde ve popüler tatil beldelerinden birisidir. Kemer de gezilecek yerler listesi aslında Kemer merkezden ziyade etrafındaki turistik tarihi yerleri ve plajları içermektedir. Bu yazıda daha çok Antalya Kemer çevresini anlatıyoruz.

Kemer’e nasıl gidilir?

Otobüs :  Kemer’e direkt getiren birçok otobüs firması var. Gideceğiniz yer Antalya Kemer’in mahallelerindeki otellerse (örneğin Simena’daki bir otele gideceksiniz), önceden otobüs şirketini arayıp sormanızda fayda var. Bazı otobüs şirketleri özellikle anlaşmalı otellerin yanından geçebiliyor. Dilerseniz gideceğiniz otobüsün rotasına göre otelinizi ayarlayabilirsiniz.

Uçak : Antalya havalimanına geldikten sonra buradan taksi, shuttle ya da kiraladığınız araçla Kemer merkeze 1 saat 10 dakikalık bir yolculukla gelebilirsiniz. Ayrıca, kaldığınız otelin de özel ücretsiz ya da ücretsiz servisi olabilir, lüks kategorideki otellerde bu tür hizmetler olabiliyor.

Özel aracınızla : İstanbul’dan yaklaşık 10-12 saatte ulaşabilirsiniz Kemer’e. Yollar geniş ve dağ manzaralı. Hatta kendi aracınızda olduğunuz için de istediğiniz yerde durup mola verebilirsiniz.

Antalya’dan : Herhangi bir şekilde özel araçla ya da taksiyle ya da otobüsle Antalya merkeze gelirseniz buradan Kemer merkeze giden dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.

Antalya Kemer Gezilecek Yerler

Kemer gezilecek yerler listesinde nereler var? Antalya’nın ilçesi Kemer deniz, çam ormanları, denize paralel uzanan Torosların uzantısı olan Beydağları manzarasına karşı tatil yapmak için güzel bir lokasyon ve en güzeli de yakınlarında hem aktiviteli hem de keşfetmeli birçok yer bulunuyor. Aşağıda bulunan yerlerden bir kısmı Adrasan, Olimpos gibi ünlü Kumluca ilçesine bağlıdır ama Kemer’e gelmişken kesinlikle görülmelidir, ama internette öyle bir bilgi kirliliği var ki, bu 2 yer için  “Kemer’e bağlıdır” ibareleri kesinlikle yanlıştır, ikisi de Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlıdır. Bunu d belirttikten sonra gelelim Antalya Kemer gezilecek yerler listesine…

1. Phaselis Antik Kenti – Phaselis Kemer

Phaselis nerede? Phaselis, Tekirova köyüne bağlı ve Kemer’den 12 km uzaklıkta bulunan Likya antik kenti olan Phaselis, koyuyla ve ören yeriyle Kemer gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alır. Phaselis Antik Kenti’ne Müze kart ile girdikten sonra asırlık çam ağaçlarının gölgesinde yolunuza devam ederek harika bir sahile ulaşıyorsunuz. Phaselis giriş ücreti için güncel bilgiye Antalya müzeleri web sitesinden ulaşabilirsiniz. Kemer Phaselis tarihine gelirsek, M.Ö. 7.yy’da kurulduktan sonra pek çok medeniyetin egemenliği altına girmiş. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda limanları gün yüzüne çıkarılmış. Antik kenti gezerken, kocaman bir cadde, caddenin iki yanında kurulmuş dükkanlar, tiyatro, hamam ve agora gibi yapılar görüyorsunuz.

Tabi, şöyle bir ikileme düşebilirsiniz. “Plaja mı geldim, yoksa antik kent nerede?” diye kendinize soru sorabilirsiniz. Deprem sonrası Phaselis Antik Kenti’nin bir kısmı denize kaymış. Ama açıkçası, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz, kazı çalışmaları sonucunda çıkarılmış onlarca mezar taşı, anıt, dikitin kumsala gömülü halini ve bazılarının da deniz sularının altında olduğunu görünce “kendi haline bırakılmış batık şehre hoşgeldiniz” izlenimi verdiğini düşünebilirsiniz. Maalesef hayal kırıklığına uğratan bir görüntü ve korunma açısından Olimpos Antik Kenti’yle kıyaslanamaz. Hem taş yapısı olarak daha dayanıksız (deniz sularıyla bariz şekilde daha kolay bozuntuya uğramış Olimpos’a kıyasla), hem de korunma açısından maalesef daha zayıf Phaselis Antik Kenti. Ama koy kısmı, plajı, doğası, sessizliği, denizin dalgasız ve dingin oluşuyla Kemer’in en güzel, en gidilesi tatil yeri bence. Alın piknik sepetinizi elinize, gün boyu takılın, yemeğinizi yiyin, denize girin, koyun keyfini çıkarın. Phaselis Koyunu merak ediyorsunuz daha aşağıya inerek Kemer Plajları bölümünü okuyabilirsiniz.

2. Tahtalı Dağı ve Tahtalı Teleferik Keyfi (Olympos Teleferik)

Tahtalı Dağı – diğer adıyla Olmypos Dağı (Olimpos Dağı) – Beydağları Milli Parkı sınırları içinde yer alıyor. Kemer’de gezilecek yerler listesinin başlarında gelen Tahtalı Dağı 2365 metre yüksekliğiyle birçok koydan da görülebiliyor. Aşağıdan baktık güzel, bir de yukarıdan aşağıyı izlemeliyim diyorsanız bu da mümkün. Tahtalı Dağı’na muazzam manzaralar eşliğinde Antalya Olimpos’tan teleferikle çıkarak anın tadını çıkarabilirsiniz. Antalya teleferik yolculuğu nerede diye soranlara Olimpos’tan binilebilir de diyebilirsiniz.

Dünyanın en uzun 2., Avrupa’nın ise en uzun teleferiği ünvanını alan Olympos Teleferik ile Tahtalı Dağı’nın zirvesine çıkabilirsiniz. Tahtalı teleferik fiyatı yetişkin için kişi başı 60 TL.

Tahtalı Teleferik Ulaşım

Tahtalı Dağı’na Olympos teleferik ile ulaşmak için Kemer’den Kiriş ve Çamyuva’nın ilk sapağını geçip yolun sağ tarafında buluna teleferik tabelasından sağa dönüp kıvrıla kıvrıla yukarıya çıkan yaklaşık 8 km’lik bir yolda gitmeniz gerekiyor. Hemen belirtelim, yol çok kıvrılsa da gayet düzgün ve asfalt. Dağ yolu ama turistik olduğu için eli yüzü düzgün ve bakımlı. O yüzden hızınıza göre de 10-20 dakikada kolaylıkla ulaşılıyor. Çıkış yolu, çam ormanlarının arasından ve kuş sesleri içinde olduğu için eğer zamanınız da varsa doğanın sesini dinleyerek çıkın. Müziği tamamen kapatın.

Olimpos Teleferik Çalışma Saatleri

1 Mayıs – 31 Ekim arasında 09:00-19:00 saatleri arasında yarım saatte bir

1 Kasım – 30 Nisan arasında 10:00-17:00 saatleri arasında saat başı Tahtalı teleferik çalışır

Bir de özel aracınız yoksa, ana yolda teleferik biniş istasyonuna saat başı shuttle de kalkar. Gruplara özel teleferik saati uygulaması yoktur. Beklemeden çıkabilirler.

Daha detaylı bilgi için www.olymposteleferik.com adresine bakabilirsiniz.

Tahtalı Dağı zirvesinde neler yapabilirsiniz?

Olağanüstü bir manzaraya sahip zirvede bol bol fotoğraf çekebilir, anı fotoğrafları da çektirebilirsiniz.

Buradan güneşin doğuşunu izlemek acayip keyifli. Teleferik başlangıç saati güneşin doğuşundan çok çok geç de olsa teleferiğin kalkış istasyonunun olduğu yükseltide şansınızı deneyebilirsiniz.

Tertemiz havanın tadını çıkarabilir, manzara eşliğinde sıcak çikolatanızı ya da cappucinonuzu yudumlayabilirsiniz.

Amatör ya da profesyonel olarak yamaç paraşütü yapabilirsiniz. 2011 yılında böyle bir imkana da sahip olan Tahtalı Dağı dünyanın en büyük parkuruna sahip olma özelliği de taşıyor.

Kemer’de her yıl gerçekleştirilen Kemer Hard Endura yarışları zirvede son buluyor.

Zirvedeki dürbünlerle aşağıdaki manzarayı izleyebilirsiniz.

Zirvede buluna tesiste toplantı, nişan organizasyon, düğün gibi organizasyonlara da ev sahipliği yapabilirsiniz.

Yazın güneşlenebilirsiniz. Bulutların üzerinde olduğunuz için kışın da bu pek bir mümkün tabi üşümezseniz!

Ha bir de unutmadan, yazın aşağısı 40 dereceyken yukarıda birden bire düşen hava sıcaklığı ile üşüyebilirsiniz, yanınıza mutlaka hırkanızı da alın.

Trekking, dağ bisikleti ile civar köyleri gezebilirsiniz. Beycik Köyü, Çukuryayla birkaç saatlik mesafede bulunan köylerden sadece bazılarıdır.

3. Beldibi Mağarası

Kemer’e 19 km uzaklıkta bulunan Beldibi mağarası, sahil tarafından bakıldığında kayalıkların içinde oyulmuş bir delik gibi görünür. Bulunduğu yer itibariye hem maviye hem de yeşile hakim bir noktadadır. 1956’da keşfedilmiş mağaradaki kazılar 1959’da başlamış olup Paleolitik ve Mezolotik dönemlere ait eserler bulunmuştur. Beldibi mağarasının içinde insan ve hayvan figürleri de bulunur.

4. Göynük Kanyonu

Göynük kanyonu, Kemer’e 4 km uzaklıkta bulunan, muhteşem doğasıyla ve atmosferiyle sadece yerli değil yabancıların da ilgisini çeken doğal bir macera merkezidir.

Göynük kanyonunda neler yapabilirsiniz?

Yaklaşık 5 km uzunluğa sahip kanyonda trekking & doğa yürüyüşü yapabilir, tüm gününüzü buraya ayırarak doğanın keyfine varabilirsiniz.

Likya Yolu’nun bir kısmının da Göynük Kanyonu’nda geçtiğini söylemeliyiz ki turist yoğunluğunun bir nedeni de özellikle budur.

Başka aktivitelerin de yapılabildiği bir yerdir. Trekking dışında paintball, kanyonu telle geçme gibi eğlencelerin de var olduğunu adrenalin meraklılarına söylemiş olalım.

Kanyon yolu boyunca doğal havuz ve göletlere rastlamanız mümkün. Yazın serinlemek için buraya kesinlikle gelmelisiniz!

En sonunda Göynük Kanyonuna geldiğinizde asıl burada yürümek hem zor hem de maceralıdır. Yeri gelir kayaların üzerinden atlarsınız, yeri gelir buz gibi sularda yürür ya da yüzersiniz ve ilerledikçe kanyonun daha da yukarılarına tırmanarak şelaleleri görme şansınız da olur.  Kolay değil, kafanızda kask da olmalı mutlaka. Bir de gelirken içine mutlaka mayonuzu, bikininizi giyin.

Göynük Kanyonu Girişi

Sabah 09:00’da açılan Göynük Kanyonu giriş ücreti 8 TL’dir.  2009’da tesis hizmetiyle turistleri ağırlayan Göynük kanyonuna rehberli turlar düzenleyen tur şirketleri de vardır.

Göynük Kanyonu’na nasıl gidilir? Göynük Kanyonu’na Ulaşım

Göynük Kanyonu’na ulaşım ya 40 dakikalık ve 2-3 km’lik dağ yolunda yürüyüşle ya da turla geliyorsanız jeep, safari araçlarıyla sağlanır. Aynı zamanda Göynük Belediyesi’nce saat başı hareket eden kanyon otobüsü de kullanılabilir.

5. Folklorik Yörük Parkı

1986’da açılan Folklorik Yörük Parkı, Kemer’e gelen turistlere yörük yaşamını anlatma amacını güder. Burası aslında, eskiden dağdan inen yörüklerin kış mevsimini geçirdikleri yermiş. Burası minik bir etnoğrafya müzesine benzeyen, yörük yaşamından kesitler taşıyan çadırları da görebilirsiniz.

6. Üçoluk Yaylası

Kemer’e 37 km uzaklıkta bulunan Üçoluk yaylası, gelenleri doğasına, yeşiline hayran bırakıyor.

Üçoluk yaylasında ne yapılır?

Trekking yapabilirsiniz. Doğa yürüyüşleri için harika bir atmosfer ya da dağ bisikletine binebilirsiniz. Tecrübeniz hangisine yeterliyse.

Kamp yapabilirsiniz.

Elektrik ve telefon gibi enerji ve iletişim cihazlarının çalışmadığı bir yer düşünün. Huzur mu, kafa dinlemek mi? İşte kimsenin size ulaşamayacağı doğal bir ortam, tam bir kamp yeri. Tam sizlik

Kamp yerine yayla evlerinde de konaklayabilirsiniz.

Doğa fotoğrafçılarının da tercih ettiği bir yer aynı zamanda. Harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

7. Kemer Tekne Turu

Kemer’den kalkan teknelerle Antik Phaselis Koyu‘na uğrarsınız ilk. Burada ek ücretle karaya taşınıp antik kenti de gezebilir, daha sonra Korsan mağarasına gidebilirsiniz. Sonraki durak Kleopatra koyudur. Günübirlik teknelerde yeme-içme molası da veriliyor. En son uğranan durak ise Cennet Koyu (Alacasu Koyu) dur.

8. Kemer Olimpos Antik Kenti (Olimpos Antalya)

Kemer Olimpos arası mesafe kaç km? Kemer Olimpos arası mesafe yaklaşık 40 km.’dir. Olimpos nerede sorusuna internette verilen cevaplara bakarsanız bir hayli çöpe dönmüş kaynak görüyoruz. Kemer Olimpos, sanıldığının aksine Kemer’e değil Kumluca’ya bağlı eski antik bir şehirdir. Yani aslında Kumluca Olimpos olarak anılmalıdır.  Olimpos Antik Kenti, doğal güzellikleriyle öne çıkıyor. Burayı, Müze Kart ile gezebilirsiniz.  Olmypos-Bey Dağlarının bir bölümünü kaplar. Yemyeşil çam ve sedir ağaçlarıyla muhteşem bir atmosfere ve bol oksijene sahiptir.

“Olmypos” kelime anlamı olarak “ulu” ve “dağ” kelimelerinin birleşimidir. Olimpos Antik kenti, adını Tahtalı Dağı’ndan alır.  Tahtalı Dağı’nın diğer adı da Olympos Dağı’dır. Olimpos ile dağın arasında sadece 10 km vardır. Şehir, Hellenistik dönemde MÖ.300 civarında inşa edilmiştir.

11. ve 12. yüzyıllarda Olimpos Antalya Cenevizliler, Venedikliler ve Rodos Şovalyeleri tarafından yeniden kurulmuş ve haçlı seferleri zamanında ticaret limanı olarak kullanılmıştır. Osmanlı Devleti’nin 15.yy’da doğu Akdenizi hakimiyeti altına aldığı zaman tamamen terk edilmiştir.

Doğal yapısı korunarak sit alanı ilan edilmiş Olmypos’a ulaşmak için ormanın içinden geçip vahşi hayatı görerek, çam ve sedir ağaçlarının kokuları ve doğanın sesi eşliğinde maceralı bir yolculukla buraya ulaşabilirsiniz.

Olmypos kamp tercihi yapacaklar için de birçok seçenek olduğunu söylemeliyiz. Özellikle tesis içinde kamp seçenekleri ağaçlar evler ve çadır kampları gibi opsiyonlardan oluşuyor. Olimpos‘a gelirseniz harika bir deneyim yaşayacağınızdan şüpheniz olmasın.

9. Paris Batığı

Kemer’de 1917 yılında 1.Dünya Savaşı’nda Topçu Yüzbaşı Türk komutan Mustafa Ertuğrul komutasındaki ordu tarafından batırılan Paris 2 adındaki Fransız gemisi dünyanın en iyi 100 batığı ve dünyadaki en iyi dalış bölgelerinden birisi olarak günümüzde birçok yayında yer almıştır. 1995 yılında keşfedilen batık için ülkemize keşfetmeye gelen birçok su altı fotoğrafçısı vardır.

Kemer yat limanının 1,5 km açıklarında bulunan batık, sizi harika bir su altı yolculuğuna ve tarihe gömülmüş bir ortamın keşif turuna çıkaracak. Batık 50 metre uzunluğuna ve 8 metre ene sahip.

10. Selçuklu Av Köşkü

1230-1248 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen Selçuklu Av Köşkü, bu bölgedeki tek Selçuklu yapısı olması nedeniyle görülmeye değerdir. Birçok bilinçsiz uygulamalar yüzünden orjinalliğini yitirmiş görünse de çatısındaki Hz. Süleyman mührü ve altıgen şeklindeki kabartmalı taş merdiveni (Tekelioğlu Beyliğinin bayrağındaki sembol) görmek için gidebilirsiniz. Kemer ilçesinin girişinde bulunan Selçuklu Av Köşkü’ne gelmişken civarda bulunan Idyros Antik Kenti’ni de ziyaret edebilirsiniz.

11. Idyros Antik Kenti

Phaselis’in kuzeyinde bulunan Idyros Antik Kenti 1976-1977 yıllarında kazılar sonucu keşfedilmiştir. 4.yy’a ait olduğu tahmin edilen antik kentte Bizans dönemine ait kilise, taş mozaikler, geometrik motifler, şehir duvarları ve şapel gibi dini yapılara ait kalıntılar bulunmuştur.

Ayışığı koyu’nun hemen dibine bulunan antik kente mutlaka uğramalısınız

Antalya’nın Yıldızı: Kemer Gezilecek Yerler

Kemer Civarı Gezilecek Yerler

Kemer’e bağlı olmayıp yakınlığı ve doğal güzellikleriyle mutlaka görülesi yerleri listelemeye devam ediyoruz, aşağıdakileri okumadan yazıdan çıkmamanızı öneririz.

13. Kemer Çıralı (Yanartaş)

Çıralı nerede? Upuzun bir sahilin bir ucunda Olimpos Antik Kenti, bir ucunda Yanartaş, arada ise Çıralı sahili bulunuyor. Antalya Çıralı, özellikle bebekli ve çocuklar aileler için de önerebileceğimiz bir yer. Ilık deniziyle, hemen yanıbaşındaki Olimpos Antik Kenti’ne göre daha konforlu oluşuyla, hoş butik otelleriyle, plajında şezlong ve şemsiye bulundurmasıyla çocuklarınızla burada rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Ayrıca, lüks bungalovlar ve karavanlar için park alanı da mevcut.

Çıralı plajı, karadan ilk girişte kumluk, denize doğru ilerledikçe daha taşlık. Denizi çabuk derinleşiyor ama cam gibi tertemiz ve dalgasız.

Deniz kenarında az sayıda pansiyon var, çoğu kıyıdan daha içeride bulunuyor.

Çıralı merkezde ufak tefek hediyelik eşya dükkanları, sevimli kafeleriyle akşamları gezilebilir bir yer.

Yanartaş, Çıralı’dan 3 km uzaklıkta bulunan, 6,5 TL giriş ücreti ile içeri girdikten sonra yaklaşık 20 dakika boyunca kayalıklardan tırmanarak yukarıya ulaşılan ve kayaların içinden çıkan ateşi gördüğünüz bir dağ. Buraya Yanartaş Dağı da deniyor. Çam ağaçları arasından muhteşem bir oksijene sahip atmosferde çıkılan Yanartaş’a gece çıkmanızı öneririz, ama yanınızda mutlaka fener bulundurun ve kalabalık gidin. Ortam gece daha güzel ama çocukla çıkacaksanız geceye doğru ama hava tamam kararmadan çıkın ve kararmadan inin, aksi halde önünüzü göremeyip düşebilirsiniz. Çıkış yolunda maalesef aydınlatma yok çünkü.

Kemer Plajları – Kemer Koyları

14. Phaselis Plajı – Phaselis Koyu

Tekirova köyü yakınlarında bulunan, eskiden Likya yerleşkesi olan Phaselis Antik Kenti’ne Müze kart ile giriş yaptıktan sonra ilerleyin ve sahili bulun. 3 farklı plaja sahip antik kentte, doğanın ve tarihin içinde, hatta antik kentin üzerinde (!) yüzme keyfi sizleri bekliyor. Ama unutmadan, buraya mutlaka piknik sepetinizle, atıştırmalık ve akşam üzeri yemeğinizle gelin. Böylelikle gün boyu burada takılabilirsiniz.

Çam ormanlarıyla kaplı Antalya Phaselis plajında tesis ya da şezlong ve şemsiye yoktur. Zaten gerek de yoktur. Güneşlenmekten sıkılınca ağacın altında uyuyabilir, dinlenebilir, gölgenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Phaselis’e Nasıl Gidilir? Phaselis Nerede? – Phaselis’e Ulaşım

Antalya Kemer’den 12 m uzaklıkta bulunan Antalya Phaselis’e gelmek için Kemer-Kumluca yolu üzerinde Phaselis tabelasından dönerek 1 km daha gittiğinize girişe ulaşıyorsunuz. Otopark da mevcut burada. Phaselis giriş ücreti 20 TL’dir ama Müze kart ile ücretsiz girebilirsiniz.

15. Adrasan Plajı

16. Olimpos Plajı

17. Ayışığı Plajı

Kemer merkezde, yat limanının arkasında hilale benzeyen bir plaj var. İşte adını da bu şekilde benzerliğinde alan Ayışığı plajı sapsarı kumsalı ve berrak denizi ile Kemer’in gözde yerlerinden birisidir. Halk plajı olup giriş ücretsizdir.

18. Ulupınar Köyü

Kemer’e gelmişken şarıl şarıl akan şelalenin altında nefis alabalık yemek, dinlenmek ve serinlemek için harika bir Ulupınar köyü. Adrasan-Kemer yolu üzerinde bulunan Ulupınar köyü, balık çiftlikleriyle ve balık restoranlarıyla ünlenmiş bir yer. Çıralı dönüşü buradaki restoranlarda takılabilir, doğal şelalelerin esintisiyle serinleyerek nefis taptaze balıkların tadına bakabilir, keyifli birkaç saatlik mola verebilirsiniz. Kemer Ulupınar‘da size tavsiyemiz ise Şelale Restoran. Ortama, hizmet kalitesine, fiyat-kalitesine biz tam not verdik. Yolunuz buraya düşerse mutlaka uğramalısınız.

Pratik İpuçları

Kemer’de çok fazla tarihi yer ve ören yeri var, mutlaka yanınızda Müze kart bulundurun.

Phaselis koyuna tüm gününüzü ayırın; birkaç saat tarihi yerlerini gezdikten sonra denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Burada şezlong ya da şemsiye yok, ama gölgesinde dinlenip uyuyabileceğiniz çok sayıda ağaç olduğu için başınıza güneş geçmesi mümkün değil.

Göynük kanyonuna gidecekseniz mutlaka altınıza mayonuzu giyin, bazı yerlerini yürüyerek değil yüzerek geçeceksiniz.

Kemer’de bu yaptığımız tüm listeyi iyi bir şekilde gezmek isterseniz mutlaka 1 haftanızı ayırmanızı tavsiye ederiz.

Olimpos Antik Kenti’ni gezmesi 3 saat, plajında da kalan tüm geçirmenizi öneririz. Yalnız plajda şezlong ya da altında yatılacak bir ağaç yok, bazı yerleri dibindeki dağdan dolayı yer yer gölge oluyor. Oralarda dinlenebilirsiniz.

Ayışığı plajına gelmişken hemen yanıbaşında bulunan Idyros Antik Kenti’ni ve Selçuklu Av Köşkünü de gezmelisiniz.

Bu listeyi en iyi şekilde gezmenin yolu ya araç kiralayarak ya da kendi aracınızla gelerek olacaktır.

Yapmadan Dönmeyin

Olimpos sahilini gezmeden,

Çıralı’ya gitmeden ve Yanartaş’a çıkmadan,

Olimpos Antik Kentini görmeden,

Phaselis Koyu’na gitmeden,

Göynük kanyonu’nda yürümeden,

Olimpos teleferiğe binmeden,

Kemer’den kalkan teknelerle tekne turu yapmadan dönmeyin

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir