Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler

Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler Eki 21, 2022 Yorum Yok

Antalya Kaleiçi antik dönemden kalma izleriyle bizi tarihte bir yolculuğa sürüklerken denizi ile büyüleyecek. Antalya’nın bu büyülü dokuya sahip bölgesinin cumbalı eski evleri görülmeye değer ve elbette yöresel yemeklerini de tatmadan dönmeyiniz! Antalya Kaleiçi gezilecek yerler listemizde çok daha fazlasını bulabilir, kendinize bir rota çizebilirsiniz.

Antalya Kaleiçi

Antalya Kaleiçi gezilecek yerler listesi, sizi bilmem ama beni Assos Antik Liman’a benzerliğiyle Çanakkale vs. Antalya ikilemine düşürüyor her defasında. Bundan sebeptir ki, o kocaman binlerce yıllık Hadrian Kapısı’nı görene kadar hep Çanakkale Assos Antik Liman’daymışım gibi hissettiriyor… Her 2’sinin ortak yanları şehrin “Old Town” bölgesi olmaları, denize kıyısı olmaları, taş ev ve taş butik otellerinin olması… Farkları mı? Sindirdikçe bunu da görüyorsunuz; yerleşimin ilk başladığı yıllar ikisinde de çok farklı olduğu için tarihi dokuları da farklı. Assos Antik Liman M.Ö’sinin izlerini taşırken, Antalya Kaleiçi daha yakın zamana yani M.S.’nın başlarına ait izleri taşır…

Antalya’ya gelirseniz ve fırsatınız da olursa “Old Town” bölgesi dediğimiz “Antalya Kaleiçi”ni mutlaka görmelisiniz. Osmanlı Dönemi’ne götüren tarihi cumbalı evleriyle, liman kenarındaki kalesiyle, yöresel yemekler yapan kafe ve restoranlarıyla cezbeden bölgeye az 1 gününü ayırmalısınız. 3 saatte burayı gezdikten sonra hemen dibinde bulunan Antalya’nın ilk plajı Antalya Mermerli Plajı’na gelin. detaylar aşağıda…

Kaleiçi, Antalya Muratpaşa ilçesine bağlı olup tarihinin M.S.133’e kadar dayandığı söylenir. Bu yüzdendir ki, tarihi gezi amaçlı burayı görmeye gelen birçok yerli ve yabancı turist görebilirsiniz. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kaleiçi’inde tarihi yerlerin restorasyon yapılarak konaklama tesisine, şık restoranlara, hediyelik eşya dükkanlarına dönüştürüldüğünü, buranın daha da popüler olmasını sağladığını görebiliriz.

Antalya Kaleiçi Nerede?

Kara ve deniz surlarıyla kuşatılmış Antalya Kaleiçi, Muratpaşa ilçesindedir. Antalya otogarından Kaleiçi’ne TC93 ve TC94 no’lu otobüslerle gidebilirsiniz. Antalya Kent kart alarak da tüm şehri özgürce ve otobüslerle de gezebilirsiniz.

Antalya Havalimanı’ndan geliyorsanız, 5M Migros’un önünden kalkan havaş otobüsleriyle ulaşabilirsiniz. 45 dakikada kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler

1.Antalya Yat Limanı

Antalya Kaleiçi’ne gelmişken, surlara dayanan antik limana inmeden olmaz. Buradan günübirlik kalkan teknelere binerek deniz keyfi yapabilir, sahilde hele de aylardan yaz ise dondur keyfiyle serinleyebilir, Kaleiçi gezinizin yorgunluğunu manzarayı izleyerek atabilirsiniz. Burada İskele Camii de bulunuyor, hemen dibinde de Barbaros Hayreddin Paşa büstü bulunuyor.

2. Hadrian Kapısı (Üç kapılar)

Orjinalliğiyle büyüleyici bir etkiye sahip Hadrian Kapısı, bundan 2000 yıl önce (MS 131-132 yılları) Roma imparatorunun şehri ziyaret etmesi anısına yapılmıştır. Hadrian kale kapısı mimarisiyle, tarihi dokusunu kaybetmemiş olmasıyla hala etkileyicidir ve binlerce yabancı turist tarafından Antalya Kaleiçi’nin en popüler yeri olmaya devam etmektedir.

3. Kesik Minare (Korkut Cami)

Bugüne gelene dek bayağı bir aşamalardan geçmiş olan minare, ilk olarak 2.yy’da bir tapınakmış. 6.yy’da kiliseye dönüştürülmüş. Selçuklular zamanında 1300’lü yıllarda camiye çevrilmiş ama şehir daha sonra düşünce yeniden kiliseye dönüştürülmüş. Osmanlı Devleti kurulduktan sonra 2.Bayezid’in oğlu Şehzade Korkut zamanında yeniden cami olarak kullanıma girmiş. Diğer adı ise Korkut Camii’dir.

19.yy’da bir yangın sonrası minaresinin ağaç olan bölümü tahrip olmuş ve adı da o günden beridir “Kesik Minare Camii” olarak anılmaya başlanmış. En son 1974 yılında restorasyondan geçmiş.

Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler

4. Hıdırlık Kulesi

Hıdırlık Kulesi, yüzyıllar geçirmiş olmasına rağmen sapasağlam adeta meydan okurcasına durmaktadır. Savunma amaçlı yapılmış olduğu düşünülen kule,kara surlarının en aşağısında ve deniz tarafında bulunur. Buradan manzara harikadır, fotoğraf makinenizi mutlaka yanınızda bulundurun.

5. Karaalioğlu Parkı

Harika bir deniz manzarasına sahip Karaalioğlu Parkı, 1940’larda  Vali Haşim İşcan tarafından kurulmuş. Akşam üzeri saatlerinde yürümesi ayrı bir zevk veren park harikulade çiçeklerle ve ağaçlarla bezenmiş. Kaleiçi’nde nefes alma molası olarak görebileceğiniz park 7000 m² gibi büyükçe bir alana sahip. parkında yanındaki Işıklar Caddesi’nde bir Antalya Atatürk Evi var, ücretsiz ziyaret edilebilir.

6. Mermerli Parkı ve Antalya Mermerli Plajı

Eski Kaleiçi evlerini ve sokaklarını gezdikten sonra bir nebze olsun ferahlamanızı sağlayan, eski şehir bölgesindeki mütevazi parktır ve mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Kaleiçi haritasında da işaretlenmiştir park, bir de eğer denize girmek isterseniz hemen önündeki plaja girebilirsiniz. Antalya Mermerli Plajının en önemli özelliği, yüksek kayalıklar arasında minik bir koyda bulunmasıdır. Adını, bir zamanlar yat limanının güneydoğusunda bulunan ama şu anda var olmayan “Mermerli Köşk”ten almaktadır. Bir zamanlar, Kaleiçi’nin tek ve Antalya’nın ilk plajı olma özelliğine sahipmiş. Beydağlarına karşı eşsiz manzarasıyla harika bir bütünlük sağlar. Kaleiçi Mermerli plajı giriş ücreti 15 TL’dir.

7. Ahi Yusuf Mescidi

Mermerli Sokak’ta buluna mescide kuzey taraftan bir kapı ile avlusuna girilir. Cami ve türbeden oluşan tarihi yapı 2008 yılındaki son restorasyonu ile bugünkü görünümüne kavuşmuştur. 1249’a dayanan tarihi vardır. 19.yy’a tarihlenen mezar taşları bulunur.

8. Yivli Minare

Antalya’nın adeta simgesi gibidir Yivli Minare çünkü şehrin neredeyse her yerinden görülebilmektedir.. En eski İslam eserlerinden birisi olan yapı 13.yy’da yapılmıştır. Daha öncesinde Bizans dönemindeyken kilise olarak kullanılması nedeniyle geçmişi açısından Kesik Minare’ye benzemektedir. Aleaddin Keykubat döneminde burası camiye dönüştürülmüş.

9. Kaleiçi Müzesi

Kaleiçi Müzesi, 2 farklı yapıdan oluşur ve her 2’si de tescillenmiş ve korunma altına alınmış yapıdır. 1.yapı Aya Yorgi Ortodoks Kilisesi’dir ve zaman zaman sanat faaliyetleri yürütülür. 2.yapı ise Türk-Kaleiçi evidir ve burada 19.yy Kaleiçi yaşamında netnografik eserler sergilenir.

Müzeye giriş, Kocatepe Sokak üzerinde cumbalı evin kapısı ile sağlanır. Kilisenin alt katındaysa, Suna-İnan Kıraç koleksiyonuna ait Çanakkale Seramikleri ve diğer eserler, kadınlar mahvili olan üst kattaysa eski sokak satıcılarına ait fotoğrafçılar ve heykelcikler sergilenmektedir.

10. Kaleiçi Çarşı

Deli kızın çeyizi tadında hediyelik eşya satan rengarenk dükkanlar, şık mağazalar, butik oteller, kafe ve restoranlar çarşı içinde siz gezginleri bekliyor. Gezmekten yorulduysanız sıcak kahvenizi alıp yorgunluğunuzu atabilir, nefis yöresel yemek yapan otantik restoranlarda oturabilirsiniz.

11. Antalya Saat Kulesi

Kulenin soğanbaşı şeklindeki barok dönem özellikli kubbesinden dolayı 2.Abdülhamit döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Kale kapısı mevkiinde bulunan Antalya Saat Kulesi, kare bir gövdeye sahiptir.  Şu anda saat vazifesini yapan şey ise elektronik olarak yenilenmiştir. Eski orjinal özelliğini barındıran tek şey çanıdır. Çanın üzerinde İsa, Meryem ve Grek kabartmalı yazılar bulunur. 14 metre yüksekliğindeki kule Antalya’nın adeta simgesi konumunda. Kulenin güneyinde sur kalıntıları bulunur ve 4 bir yönünde de saat vardır.  Saat kulesi işlevini 1920’lerde kazanmıştır.

12. Alaaddin Cami

İnşa tarihi tam olarak bilinmeyen, 19.yy’ın başlarda inşa edildiği düşünülen, 1922 öncesinde Panhagia Kilisesi olarak bilinen ve 1923’ten 1934’e kadar Arkeoloji müzesi olarak kullanılan, daha sonra ise Yivli Minare Külliyesine taşınan ve cami olarak kullanılan bir yerdir. 1958’de minare de eklenmiştir ve kiliseye ait çan kulesinin bir bölümü korunmaya devam etmiştir.

Antalya Kaleiçi Konaklama Önerileri

Antalya Kaleiçi otelleri, Kaleiçi’nin tarihi sokaklarında taş butik otel olarak hizmet vermektedirler. Kaleiçi otelleri, Cunda ya da Alaçatı’daki taş otellere benzerliğiyle dikkat çekiyor. Antalya Kaleiçi pansiyon arayışındaysanız,   Kaleiçi’nde önerimiz tarihi evlerinde konaklamanız

Yeme İçme Önerileri

Antalya Kaleiçi mekanlar denilince; Kaleiçi’nin tarihi sokaklarında gezerken, bilhassa da geceleyin gezerken, ışıl ışıl mekanlara, içinde cazdan popa kadar harika müziklerin ve hatta canlı performans söylenen şarkı seslerinin yükseldiği, şık ve otantik, bir o kadar da hoş ve konseptli kafe ve restoranlar göreceksiniz. Bayram ya da yaz döneminde, bilhassa haftasonu gezmesi için geldiyseniz rezervasyon yaptırmanızı öneririz. Onun dışında – biz denk geldik diye diyoruz – evlilik teklifinden evlilik yıl dönümü kutlamalarına kadar özel günler için de hizmetler veren lüks mekanlar da siz romantikleri(!) bekliyor. Demedi demeyin!

Şu ya da bu mekan adını vermek yerine, siz yine de mekana gitmeye karar vermeden önce Foursquare ya da Zomato gibi yerlerden puan ve yorumlara bakın.

Bir de Kaleiçi Meyhanesi de burada oldukça popüler, eğer ilginiz varsa buraya da uğramadan dönmeyin.

Yapmadan Dönmeyin

Antalya Kaleiçi sokaklarında gezmeden,

Antalya Kaleiçi’nde tarihi yapıları, camileri ve müzesini görmeden,

Eğer zamanınız varsa Antalya Kaleiçi’nin tarihi taş evlerinde konaklamadan,

Yöresel tatlar sunan mekanlarında oturmadan dönmeyin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir