ANTALYA TURİZMİNDE ‘EN GÜZEL KIŞ’

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 05, 2023 Yorum Yok

Nisan ortasındaki 4 aylık periyotta bütün yılların rekoru kırıldı. ‘Kış dönemi’ olarak kabul edilen bu süreçte, kente 1 milyon 811 bin turist geldi. Yalnızca nisan ayında 1 milyon 11 bin turistin geldiğini belirten Antalya kent Kurulu Turizm Çalışma Kümesi Lideri Recep Yavuz, “Turizmde en hoş kış diyebiliriz. Turizm kesimi, bu Yıl en uygun nisan ayını yaşadı” dedi.

Antalya kent Kurulu Turizm Çalışma Kümesi Lideri Recep Yavuz, bu Yıl 4 aylık periyotta kente 1 milyon 811 bin, yalnızca nisan ayında 1 milyon 11 bin turist geldiğini söyledi. Nisan ayında, ‘rekorlar yılı’ 2019’un tıpkı periyoduna nazaran 35 binden Çok turiste ulaşıldığını belirten Yavuz, “Turizm kesimi, bu Yıl en düzgün nisan ayını yaşadı. Buradaki en Aka katkı, 277 bin şahıs ile Almanya‘dan oldu. Pandemi öncesi 2019 yılına nazaran Almanya‘dan gelişler yüzde 33 arttı” dedi.

İNGİLİZLERDE 2 KAT ARTIŞ

Turist sayılarında İngilizlere bakılması gerektiğine vurgu yapan Yavuz, “Sadece nisan ayında Antalya’daki havalimanlarına 113 bin İngiliz indi. Neredeyse pandemi öncesi periyodun 2 katı. Nisan ayındaki Paskalya tatili, Antalya’ya yaradı. Bu sayede Antalya’nın yüksek döneme moralle geçtiğini söyleyebiliriz. zelzele sürecinin akabinde Çabucak Tüm oteller faaliyete geçti. Antalya Havalimanı İkinci Hariç Çizgiler Terminali de açılarak, konuklarını ağırlamaya başladı” diye konuştu.

RUSLAR MAYIS İLE ARTIYOR

Turizmde birinci 4 aylık bilgilerde Almanya ve İngiltere’nin bölümün yüzünü güldürdüğüne işaret eden Yavuz, Rusya’nın ise biraz daha yavaş ilerlediğini kaydetti. Yavuz, “Nisan ayında 180 bin Rus turist geldi. Halbuki 2019 Nisan ayında 304 bin Rus Antalya’ya gelmişti. Bu nisan ayında gelen Konuk sayısı, her ne kadar nihayet 3 yılın üzerinde olsa da Mısır ve Dubai’ye kaçan Ruslar şimdi pandemi öncesine dönemedi. Mayıs ayı ile Rus konukların denetimli formda artmasını bekleyebiliriz” dedi.

4 AYIN EN İYİLERİ

Yavuz, Antalya’nın bu yılki birinci 4 aylık turizm performansının daha uygun görülebilmesi için 2019-2023 yılları ocak-nisan periyotları 4 aylık datalarını de şöyle paylaştı: “2019’da 1 milyon 560 bin kişi, 2020’de 511 bin kişi, 2021’de 445 bin kişi, 2022’de 1 milyon 219 bin kişi, 2023’te 1 milyon 811 bin kişi. ‘Kış dönemi’ diyebileceğimiz ocak-nisan periyodu, bu Yıl pek başarılı geçti. Turizmde en hoş kış diyebiliriz. Yılın en sakin devrinde 2 milyona yakın turist sayısı çok güzel.”

‘5 ÜLKENİN TATİL YAPTIĞI ÖTEKİ ALTERNATİF YOK’

4 aylık periyotta en Fazla turist ağırlanan ülkelerin sırasıyla Almanya 446 bin, Rusya 393 bin, İngiltere 201 bin, Hollanda 86 bin ve Polonya 78 bin olarak sıralandığını açıklayan Yavuz, “Bugünlerde bu 5 ülke vatandaşlarının tatil yaptığı Fazla Çok alternatif yok. Uygun, kuvvetli ve stabil bir karışım. Antalya’nın en Kıymetli avantajı da bu homojen yapıyı yönetmesinde yatıyor. Almanya’nın tekrar tarafını Antalya’ya çevirmesi, İngilizlerin istikrarlı büyümesi; döneme dair yeterli işaretler veriyor. İkinci 4 aylık devirde Rus konukların artması ile 9 milyon civarında turisti ağırlayacağız. Yıl sonu sayısal maksadı olarak 16 milyon mantıklı ve sağlıklı görünüyor. Bu yılı da Almanlar, Ruslar ve İngilizler sürükleyecek” diye konuştu. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir