Bakan Ersoy’un talimatıyla restorasyona alınan Cemevinde çalışmalar sürüyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 05, 2023 Yorum Yok

Bakan Ersoy’un talimatıyla onarıma alınan Cemevinde çalışmalar sürüyor

MALATYA – 6 Şubat sarsıntılarında hasar Meydan Malatya‘nın Yeşilyurt ilçesinde bulunan asırlık cemevi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatıyla onarıma alındı.

Malatya‘nın Yeşilyurt ilçesi Kırlangıç Mahallesi’nde bulunan asırlık cemevi 6 Şubat sarsıntılarında hasar alarak kullanılmaz hale geldi. Geçtiğimiz günlerde bölgeyi ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatıyla onarıma alınan cemevi ile Doğan Dede Türbesi’nde çalışmalar ise sürüyor.

“Devletimiz bizlere el uzattı”

Restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgiler paylaşan Cem Vakfı Malatya Şube Lideri Eşref Doğan, “6 Şubat sarsıntıları yüzyılın felaketi olarak literatüre geçti. Maalesef bizde Kırlagıç Köyü olarak nasibimizi aldık sarsıntılarda. Baya bir hasar Mevcut tesellimiz şu bölgemizde can kaybı olmadığı üzere maddi istikametten de telafisi Muhtemel bir durumla karşılaştık. Hem türbenin hem de Hüseyin Doğan dedenin meskeninin tamiratı Muhtemel şuanda çalışmalar devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a müteşekkirim sağ olsunlar devlet olmanın gereği olarak biz mağdur olan vatandaşlara el uzattılar teşekkür ediyorum. İki hafta kadar çalışmalar tamamlanır diye varsayım ediyorum” dedi

Cemevi ile Doğan Dede Türbesi’ndeki onarım süreçlerini yürüten ilgili firma yetkilisi Bahaddin Canbay’da onarım çalışmalarını 15 gün içerisinde tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hasan Eryılmaz – Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir