ABD’den önemli adım! Dev uçak gemisini Türkiye’ye gönderiyorlar

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Şub 09, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş‘ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzeleler sonrasında birçok ülke Türkiye’ye yardım etmek için Ankara’ya talepte bulunmuştu.ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin günlük basın toplantısında ve Pentagon ismine Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelelerde hayatını kaybedenler için taziyelerini iletirken, Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Austin’in ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda görüştüğünü ve Türkiye’nin gereksinimlerine nazaran dayanak vermeye devam edeceklerine Laf verdiğini söyledi.

“MÜTTEFİKLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Pentagon’un ayrıyeten ABD Memleketler arası Kalkınma Ajansının (USAID) gönderdiği arama kurtarma grubunu, Türkiye’ye C-17 uçağıyla taşıdığını belirten Ryder,”ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM), USAID afet yardım takımına takviye vermek üzere bir kadro gönderdi. Bunların da 9 Şubat’ta orada olmalarını bekliyoruz. EUCOM ayrıyeten Türk hükümetinin olabilecek yeni talepleri ve yardım eforları için ek ögeleri konuşlandırmak üzere etkin bir halde çalışıyor. tekrar taziyelerimizi iletiyoruz ve bu müthiş felaketin yaralarını sarmak ve insanları kurtarmak için müttefikimizin yanındayız.” dedi.

“EK DAYANAK TALEBİ”

EUCOM’un tıbbi yardım ve su tedariği başta olmak üzere faal bir formda çalıştığına işaret eden Ryder, “Akdeniz’deki USS George HW Bush tayyare gemisi mümkün ek takviye talebi için Türkiye’ye gerçek devinim ediyor. Yardım taleplerine olabildiğince süratli Karşılık vermek üzere hazırlanıyoruz.” kelamlarını kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir