Tayvan Cumhurbaşkanı, bir aylık maaşını deprem yardımı olarak Türkiye’ye bağışlayacak

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Şub 09, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelelerin akabinde takviye için birçok ülkeden arama kurtarma grubu, Türkiye’ye geldi. 60’tan Çok ülke grup, ekipman ve maddi takviye sağladı.

BİRER MAAŞLARINI BAĞIŞLADILAR

Bunlardan birisi de Tayvan oldu. Tayvan’dan da 44 Benlik arama kurtarma takımı Adıyaman’a geldi. BBC’nin aktardığı habere nazaran, Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen ve reis Yardımcısı William Lai, birer aylık maaşlarını Türkiye’ye zelzele yardımı olarak yardım olarak bağışlayacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Tükiye’nin vatanını tekrar inşa etmesine yardımda, üzerlerine düşeni yapmayı umdukları” da belirtildi.

44 KİŞİLİK TAKIM ADIYAMAN’A GELDİ

Kurtarma faaliyetlerinde Gerekli araç gereç ve arama köpekleriyle gelen takım, Adıyaman’da çalışmalarına başladı. Gruplar, arama köpeklerinin de yardımıyla farklı noktalarda yıkıntı altındakilere ulaşmaya çalışıyor.

“1999’UN TEŞEKKÜRÜ OLARAK BURADA BULUNUYORUZ”

Tayvanlı grubun sorumlusu Huang Po Chun, AA muhabirine, Tayvan’da 1999 yılındaki Aka zelzelenin akabinde Türkiye’den takımların yardıma geldiğini anımsattı. Yardımları için Türkiye’ye teşekkür eden Chun, “Biz de artık Çabucak geldik. Yardıma koştuk. 1999’un teşekkürü olarak burada bulunuyoruz. Biz arama kurtarmayı Türk takımları sayesinde öğrendik. Bu, Türkiye’ye birinci gelişimiz.” sözlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir