geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. 83 yaşında ilmek ilmek halı dokuyor

83 yaşında ilmek ilmek halı dokuyor

admin admin -
20 0

– 83 yaşında ilmek ilmek halı dokuyor

Ordu‘da ORMEK kilim dokuma kursunun 83 yaşındaki kursiyeri azmi ile Örnek oluyor

ORDU – Ordu’nun Ünye ilçesinde yaşayan ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Uğraş ve Sanat Eğitimi Kursu’nda açılan Kilim ve Halı Dokuma Kursuna katılan 83 yaşındaki Sevim Haznedaroğlu ilerleyen yaşına Karşın motifleri ilmek ilmek dokurken öteki kursiyerlere de tecrübe ve deneyimiyle yol gösteriyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Uğraş ve Sanat Eğitimi Kursları, vatandaşların bilgi ve marifet tarafını geliştirmelerine ve mesken ekonomilerine katkı sağlamalarına yönelik faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. ORMEK kursları her yaştan vatandaşa verdiği eğitimlerle Aka İlgi görürken birçok öyküye de mesken sahipliği yapıyor.

Kursun gözdesi 83 yaşındaki Sevim Haznederoğlu

Her yaştan bayanın katıldığı Kilim ve Halı Dokuma Kursu’nun en renkli isimlerinden biri ise Ordu’da yaşayan 83 yaşındaki Sevim Haznedaroğlu oluyor. 9 yaşında ablasından kilim dokumayı öğrenen Haznedaroğlu, eşinin Muallim olması hasebiyle 55 Yıl Evvel Ünye ilçesine yerleşti. Ünye ORMEK’te Kilim ve Halı Dokuma Kursu olduğunu öğrenen Haznedaroğlu, Çabucak kursa kayıt yaptırarak kilim dokumaya başladı. Haftanın muhakkak günleri kursa gelen Sevim Haznedaroğlu Aka bir heyecanla tezgahının başına geçiyor. Motifleri ilmek ilmek dokuyan 83 yaşındaki Haznedaroğlu, diğer kursiyerlere de işin püf noktalarını gösteriyor.

“Her yaşta üretmeli boş durmamalıyız”

70 yılı aşkın müddettir kilim dokuduğunu belirten Sevim Haznedaroğlu, kurs günlerini hiçbir Vakit aksatmadığını, sabah 9 ile akşam 4 saatleri ortasından Ünye ORMEK’te kilim dokuduğunu söyledi.

İnsanın yaşı ne olursa olsun üretme azmi içerisinde olması gerektiğine vurgu yapan ve gençlere davette bulunan Haznedaroğlu, “83 yaşındayım. Kilim dokumaya 9 yaşında ablamlardan görerek başladım. O günden bu yana kilim dokumaya devam ediyorum. Eşim öğretmendi 55 Yıl Evvel Ünye’ye taşındık ve o günden bu yana burada yaşıyorum. Ünye ORMEK’te Kilim ve Halı Dokuma Kursu olduğunu öğrenince de Çabucak kayıt yaptırdım ve yine dokumaya başladım. Sabah 9’dan akşam 4’e kadar burada oluyorum. ORMEK’te hem kilim dokuyoruz hem de bizim geçmişte yaptığımız bilinmeyen modelleri genç arkadaşlarımıza gösteriyorum. 5 Yıl ortadan sonra başladığım Ünye ORMEK kilim ve halı dokuma kursunda halılarım dokudum. Gençlerinde bu mesleği öğrenmesini boş durmamalarını öneriyorum. Dokuduğum kilimleri de çocuklarıma, eşe dosta Hatıra olarak İkram ediyorum” dedi.

“Sevim teyzenin azmine hayranız”

Her yaştan bayanın kursa katıldığını lakin 83 yaşındaki Sevim Haznedaroğlu’nun azmine hayran kaldıklarını aktaran Alım, “Sevim teyze kursumuza geldiğinde dokumayı biliyordu. 80 yaşın üzerinde olan Sevim teyzemiz 70 yıldır kilim dokuma yapıyor. Bu yaşında bu derece özverili çalışmasından Dolayı biz ona hayran olduk. Hem kusursuz hem de hepimizden daha seri kilim dokuyor. Biz bildiklerimizin yanı Dizi onun bize gösterdiği farklı modelleri de öğrenerek dokumaya başladık. Ayrıyeten burada kilim dokumayı öğrenen birçok kursiyerimizde dokuduklarını satarak aile ekonomilerine de katkı sağlıyor” diye konuştu.

Sevim teyze, kursiyerlerin rol modeli oluyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir