100 kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor! Eski Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi hakim karşısına çıktı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 03, 2023 Yorum Yok

Kosova‘nın eski Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ve 3 arkadaşı, Hollanda’nın Lahey kentinde Memleketler arası Cenk Kabahatleri Mahkemesi bünyesindeki Kosova özel Mahkemesi’nde Yargıç karşısına çıktı.

YÖNELTİLEN TÜM SUÇLAMALARI REDDETTİ

Thaçi ve Kosova Kurtuluş Ordusu Kumandanlarından Recep Selimi, eski Meclis Liderleri Yakup Krasniqi ile Kadri Veseli 1998-1999 yıllarındaki bağımsızlık savaşında Cenk cürmü işledikleri gerekçesiyle yargılandıkları mahkemede, yöneltilen bütün suçlamaları reddetti.

TANIKLAR 11 NİSAN PRESTİJİYLE DİNLENMEYE BAŞLANACAK

Mahkemenin 3 gün sürecek oturumlarında, iddianamenin okunmasının akabinde hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve sanıklara Laf verilecek. 11 Nisan prestijiyle şahitler dinlenmeye ve ispatlar mahkemeye sunulmaya başlanacak.

NE OLMUŞTU?

Kosova’nın Sırbistan’dan bağımsızlığı için savaşan Kosova Kurtuluş Ordusu’nun önderi Thaçi ve Kosova Kurtuluş Ordusu Kumandanlarından Recep Selimi, eski Meclis Liderleri Yakup Krasniqi ile Kadri Veseli hakkında 2020 yılında Kosova özel Mahkemesi tarafından Cenk hataları işlediklerine ait bir iddianame hazırlanmıştı. Thaçi, 5 Kasım 2020 tarihinde vazifesinden istifa ederek Lahey’e gitmiş ve 6 Kasım’da Veseli, Krasniçi ve Selimi ile Birlikte tutuklanmıştı.

100 KİŞİNİN VEFATINDAN Mesul TUTULDU

Lahey’de bulunan Özel savcılık, hazırlanan iddianamede Thaçi ve diğer 3 kişiyi 1998-1999 yılları ortasında süren savaşta cinayet, sürgün ve azap üzere nedenlerle 100 kişinin vefatından Mesul tutmuştu.

DESTEK ŞOVLARI DÜZENLENİYOR

Dün Kosova’nın başşehri Priştine’de eski Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ve öbür tutuklular için 90 bin Benlik dayanak gösterisi düzenlenmişti. Bugün de Avrupa’nın birçok yerinde yaşayan Kosovalılar Thaçi için Lahey’deki mahkeme önüne toplanarak şov yaptı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir