Göbeklitepe depremlerin ardından ziyarete açıldı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 03, 2023 Yorum Yok

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde tedbiren ziyarete kapatılan Şanlıurfa‘daki Göbeklitepe Ören Yeri, yine konuklarını ağırlamaya başladı.

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası genel Sekreteri Müslüm Çoban, AA muhabirine, Türkiye’nin ağır bir zelzele sürecinden geçtiğini söyledi.

Bölgenin turizm lokomotiflerinin başında Göbeklitepe’nin geldiğini vurgulayan Çoban, hayatın yavaş yavaş olağana dönmesi için her dalın elinden gelen çabayı gösterdiğini lisana getirdi.

Göbeklitepe’nin zelzelesi hasarsız atlatmayı başardığını vurgulayan Çoban, şöyle devam etti:

“Bugün prestijiyle Şanlıurfa‘da Göbeklitepe ziyarete açıldı. Evvelki günlerde ve haftalarda kente gelen birçok ziyaretçi Göbeklitepe’ye gitmek istiyordu. Bilhassa zelzele nedeniyle bölgeye gelip yardımlarını dağıttıktan sonra Göbeklitepe’yi de görmek isteyen konuklarımız vardı lakin Aleni değildi. 3 Nisan prestijiyle Göbeklitepe’miz açıldı, hem Ramazan Bayramı hem de bundan sonraki günlere ait Göbeklitepe ziyaretleri için ağır bir İstek var. Göbeklitepe’nin tekrar ziyarete açılması Özellikle Şanlıurfa ve bölgede hayatın olağan akışına dönmesi, yaraların sarılması açısından hoş bir gelişme oldu. Bilhassa Şanlıurfa ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi vilayetlerinde günbegün zelzelenin yaralarını sarıp artık zelzelenin tesirlerinin bittiği günlere yanlışsız gideceğiz inşallah.”

İngiliz turistten Göbeklitepe’ye davet

Göbeklitepe’yi gezen İngiliz turist Jems Askar da birinci Defa geldiği ören yerine hayran kaldığını belirterek, “Bu bölgede bir Fazla müze ve birden fazla yer kapalı. Türkiye ve Suriye’deki sarsıntılardan sonra Göbeklitepe’nin açılması Fazla âlâ bir haber, lütfen gelip ziyaret edin.” dedi.

İngiliz arkeolog Rozana Amatec ise dünya tarihi açısından Göbeklitepe’nin ehemmiyetini vurgulayarak, “Göbeklitepe arkeolojik açıdan Aka Ehemmiyet taşıyor. Zelzeleden sonra açılması bizim açımızdan Fazla âlâ oldu. Herkesin gelip burayı görmesi gerekir.” formunda konuştu.

Türk hekim Arbel Öztürk ise Göbeklitepe’ye 3. Defa geldiğini belirterek, “Burada ruhumun dinlendiğini hissediyorum. çok memnunuz ki burası ayakta kalabildi. Sarsıntı, sel felaketi derken güç günler geçirdik ancak burası bugün açıldı. Annemle birlikte gezmeye geldik. çok memnunuz ki Göbeklitepe ayakta kalabilmiş.” sözlerini kullandı.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir