Son Dakika: NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Finlandiya salı günü NATO üyesi olacak

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 03, 2023 Yorum Yok

Finlandiya‘nın NATO’ya Üye olmak için müracaat yapması sonrasında Türkiye, bu duruma onay vermeyeceğini ve baız koşulların yerine getirilmesi gerektiğini açıklamıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ONAYLADI

İki ülke ortasındaki süreç sonunda tatlıya bağlandı ve geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö’yü Beştepe’de ağırladı. Görüşmeden, Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay kararı çıkarken Erdoğan, “Eş vakitli olarak üçlü muhtırayı imzalamak suretiyle Türkiye’nin haklı Emniyet korkularının giderilmesi gerektiğini kayıt altına almıştık. Finlandiya’nın üçlü muhtıradaki taahhütlerini yerine getirmek için İçten ve somut adımlar attığını gördük. Gösterdiği hassasiyet ve kaydedilen uzaklığa binaen Finlandiya’nın NATO’ya iştirakinin Meclis’te onay sürecini başlatmaya karar verdik.” sözlerini kullandı.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö – Cumhurbaşkanı Erdoğan

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Finlandiya’nın NATO’ya iştirak protokolünün onaylanmasına ait kanun teklifi, TBMM genel Şurasında kabul edildi. Akabinde da şimal Atlantik Antlaşmasına (NATO) Finlandiya Cumhuriyetinin İştirakine Ait Protokol’ün onaylanmasına ait kanun, Resmi Gazete’de yayımlandı.

“TÜRKİYE, onay VEREN nihayet diyar OLDU”

Bu gelişmenin akabinde Finlandiya yarın resmen NATO’nun 31. üyesi oluyor. NATO genel Sekreteri Stoltenberg, “Finlandiya salı günü NATO üyesi olacak. Türkiye, Finlandiya’nın üyeliğini onaylayan nihayet ülke oldu.Bu adım Finlandiya’yı daha inançlı yapacak. Buna bağlı olarak İsveç de daha inançlı hale gelecek” sözlerini kullandı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir