geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. 1 Mayıs Tatilinde Yabancı Ülkelere Giden Çinli Turist Sayısında Büyük Artış Görüldü

1 Mayıs Tatilinde Yabancı Ülkelere Giden Çinli Turist Sayısında Büyük Artış Görüldü

admin admin -
13 0

İtalya’nın başşehri Roma’daki Kolezyum’da fotoğraf çektiren Çinli turist, 1 Mayıs 2023. (Fotoğraf: Jin Mamengni/Xinhua)

BEİJİNG, 2 Mayıs (Xinhua) — Çin’de Ocak ayının sonlarında kutlanan 7 günlük Bahar Şenliği’nden sonraki birinci uzun tatil olan Emekçi Bayramı tatili sırasında yurtdışına giden Çinlilerin sayısında Aka artış görüldü.

Beş günlük tatil, Çin’in en ağır turizm dönemlerinden biri olarak görülüyor. Çin’de seyahati dört gözle bekleyen vatandaşlar, tatilin birinci günü olan 29 Nisan’dan haftalar Evvel yurtdışı seyahatlerini planlamaya başladı.

Çinli seyahat acentesi Trip.com Kümesi’nin bilgilerine nazaran Nisan ayının başları prestijiyle Çin anne karasında bu tatile yönelik yurtdışı seyahat rezervasyonları, geçen yılın tıpkı devrine nazaran 18 kat artış gösterdi.

Yurtdışı Küme seyahati piyasası, 2020’nin başlarında Kovid-19 pandemisi nedeniyle durmuştu. Çin’in bu Şubat ayında yurtdışı Küme çeşitlerini tekrar başlatmasından bu yana seyahat acenteleri turistlerin bastırılmış seyahat isteklerinden doğan taleplerle başa çıkmaya çalışıyor.

Shanghai merkezli seyahat acentesi Spring Tour, geçen hafta bütün tatil boyunca devam edecek İspanya, Portekiz, İran ve Rusya çeşitleri başlattı.

Alibaba’nın seyahat şirketi Fliggy’nin datalarına nazaran tatil sırasında yurtdışı seyahatlerine yönelik siparişler, bu yılın Bahar Şenliği’yle karşılaştırıldığında yüzde 200 artarken Hong Kong, Tayland, Japonya ve Malezya önde gelen seyahat noktaları olarak öne çıktı.

Yurtdışındaki işletmeler de milletlerarası seyahat piyasasına muazzam katkıları olan Çinli turistleri memnuniyetle karşıladı.

İtalya’nın lüks markalar temsilcisi Altagamma’nın genel müdürü Stefania Lazzaroni, “İtalya’daki lüks alışverişlerin yüzde 60’ı ile Avrupa’daki lüks alışverişlerin yüzde 50’si memleketler arası yolcular tarafından yapılıyor. Bu eserleri Meydan müşterilerin birçok ise Çinli” dedi.

İtalya’nın tanınmış kahve üreticisi Illycaffe’nin bağlantı sorumlusu Violante Avogadro, “Yaklaşık üç yıldır Çinlileri özlüyor ve burayı tekrar ziyaret etmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

Çinli turistler olmayınca dünyanın biraz boş göründüğünü söyleyen Avogadro, bütün Avrupa’daki işletmelerin, Çinlilerin dönüşünden heyecan duyduğuna inanıyor.

Yurtdışı turizmdeki canlanma, havacılık dalının de toparlanmasına dayanak oluyor.

25 Nisan’dan bu yana Çin Güney Havayolları, Çin’in güneyindeki Guangzhou’dan Paris’e direkt uçuşlarını haftada Biricik gidiş dönüşten haftada iki gidiş dönüşe çıkardı.

Şirket, tatil sırasında Guangzhou’dan Bali, Sabah ve Chiang Mai üzere Güneydoğu Asya’nın turizm merkezlerine sınır açtı ve Singapur ile Bangkok’a olan uçuş sayısını artırdı.

Çin Turizm Akademisi Lideri Dai Bin, Çin’in yurtdışı turizm piyasasının, 2023 boyunca devam eden süratli bir toparlanma yaşayacağını söyledi.

Kaynak: Xinhua / Aktüel

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir