ABD’de Müslüman belediye başkanı, Biden’ın Ramazan Bayramı resepsiyonuna alınmadı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 02, 2023 Yorum Yok

– ABD’de Müslüman belediye lideri, Biden’ın Ramazan Bayramı resepsiyonuna alınmadı

WASHINGTON – ABD gizli Servisi, New Jersey eyaletine bağlı Prospect Park’ın Belediye Lideri Muhammed Khairullah’ın ABD Lideri Joe Biden’ın Beyaz Saray‘da düzenlediği Ramazan Bayramı resepsiyonuna katılmasına müsaade vermedi.

ABD’de Müslüman bir belediye liderinin ABD Lideri Joe Biden’ın Beyaz Saray‘da düzenlediği Ramazan Bayramı resepsiyonuna katılmasına müsaade çıkmadı. New Jersey eyaletine bağlı Prospect Park’ın Belediye Lideri Muhammed Khairullah yaptığı açıklamada, resepsiyona gelmeden kısa bir mühlet Evvel Beyaz Saray‘dan arandığını, ABD gizli Servisi tarafından kendisine giriş müsaadesi verilmediğini, böylelikle resepsiyona katılamayacağının söylendiğini Anlatım etti. Giriş müsaadesi verilmemesinin nedenine dair İzah yapılmadığını belirten 47 yaşındaki Khairullah, “Bu karar beni şoke etti ve Hayal kırıklığına uğrattı” tabirlerini kullandı. Khariullah, ABD Federal Soruşturma Ofisinin ortalarında Müslümanların da bulunduğu terör izleme listesini işaret ederek, “Bu, bir aktifliğe katılamama problemi değil, asıl Sorun bunun ardındaki neden. Kimliğim yüzünden beni maksat Meydan bir liste var. ABD’deki en yüksek makamın bu Cin fişlemelerle uğraşmaması gerekiyor” formunda konuştu. Khairullah, kararın akabinde ülkenin en Aka Müslüman sivil haklar örgütü olan Amerikan-İslam Bağları Kurulunun New Jersey şubesini bilgilendirdiğini aktardı.

Gizli Servis: “Üzgünüz”

ABD gizli Servisi Sözcüsü Anthony Guglielmi, Khairullah’ın Beyaz Saray‘a girmesine müsaade verilmediğini doğrularken, kararın nedenine yönelik İzah yapmaktan kaçındı. Guglielmi, “Bu kararın verdiği rahatsızlıktan Dolayı üzgünüz, lakin Belediye Liderinin bu akşam ak Saray yerleşkesine girmesine müsaade verilmedi. Maalesef ak Saray’daki Emniyet operasyonlarımızı yürütmek için kullanılan makul teknikler hakkında daha Çok yorum yapamıyoruz” sözlerini kullandı.

CAIR: “Kabul edilemez ve aşağılayıcı”

CAIR New Jersey yöneticisi Selaedin Maksut, Khairullah’ın ak Saray’a girişine müsaade verilmemesini “kesinlikle kabul edilemez ve aşağılayıcı” olarak nitelendirdi. Maksut, “Bu Cin olaylar Belediye Lideri Khairullah üzere yüksek profilli ve saygın Amerikalı-Müslüman şahsiyetlerin başına geliyorsa o Vakit akla şöyle bir soru geliyor, bir belediye liderinin nüfuzuna ve görünürlüğüne sahip olmayan Müslümanlara ne oluyor?” diye konuştu.

Suriye’de doğdu, 2000 yılında ABD vatandaşı oldu

Khairullah, eski ABD Lideri Donald Trump’ın çoğunluğu Müslüman olan kimi yabancı ülke vatandaşlarının ABD’ye girişini sınırlayan seyahat yasağını eleştirmesiyle öne çıkmıştı. 2019 yılında ailesiyle Bir arada tatil dönüşü yetkililer tarafından New York’taki John F. Kennedy Memleketler arası Havalimanında durdurulan Khairullah, 3 saat boyunca sorguya çekilmişti. Khairullah kendisine rastgele bir teröristi tanıyıp tanımadığının sorulduğunu belirtmişti.

Suriye doğumlu Khairullah, 1980’lerin başında ailesiyle Bir arada ülkesinde yaşanan olaylar nedeniyle Suudi Arabistan’a gitmiş, 1991’de ise Prospect Park’a taşınmıştı. 2000 yılında ABD vatandaşı olan Khairullah, 2001 yılında belediye lideri olarak birinci devrine başlamıştı. Khairullah ayrıyeten kendi bölgesinde 14 Yıl istekli itfaiyeci olarak vazife yapmıştı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Aktüel

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir