1 Mayıs İşçi Bayramı resmi tatil mi? 1 Mayıs okullar tatil mi? Okul var mı, yok mu?

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 26, 2023 Yorum Yok

1 Mayıs Personel Bayramı resmi tatil mi, sorusunun cevabı merak edilen mevzular ortasında yer alıyor. Emekçi ve İşçiler Bayramı olan 1 Mayıs, dünya çağında kutlanmaktadır. Her sene coşkuyla kutlanan 1 Mayıs‘ta okulların tatil olup olmadığı ise araştırılıyor. Arama motorlarında Emekçi Bayramı okullar tatil mi? 1 Mayıs Emekçi Bayramı’nda Okul tatil mi? Okul Mevcut mı, yok mu? sorularına Cevap aranıyor. İşte merak edilenler…

1 MAYIS EMEKÇİ BAYRAMI RESMİ TATİL Mİ?

1 Mayıs Emekçi ve İşçiler Bayramı, Amele ve işçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla uğraş günü. Dünya üzerindeki pek Fazla ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. 1 Mayıs günü ise okullar tatil olacak.

1 MAYIS neden KUTLANIR?

İlk Sefer 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat personelleri, günde sekiz saatlik Amel günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Konutu’na kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886’da Amerika Emekçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde personeller günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle Amel bıraktılar. Chicago’da yapılan şovlara yarım milyon Amele katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden Çok Siyah ve ak emekçi, Bir arada yürüdü. O periyotta Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. Çalışanlar, sokaklarda yürüdükten sonra daima Bir arada Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, Siyah ve ak çalışanların Bir arada yaptığı şovlar, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ formunda yorumlanmıştı. Bu şovlar 1 Mayıs’ı izleyen günlerde bütün harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu şovun tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir Amele temsilcisinin teklifiyle 1 Mayıs gününün bütün dünyada “Birlik, uğraş ve dayanışma günü” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylelikle ikinci şov 1890 yılında yapılabildi.

1 Mayıs 1977’de İstanbul Taksim Meydanı’ndaki kutlamalar sırasında yapılan taarruzda 34 şahıs öldü ve 136 şahıs yaralandı. Vakitle 8 saatlik Amel günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylelikle çalışanların birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, şimal Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı emekçiler Aka kitle şovlarıyla kutlar; birtakım ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir hareket biçimini de alır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir