1 Mayıs bankalar tatil mi? 1 Mayıs bankalar açık mı? 1 Mayıs’ta bankalar çalışıyor mu?

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 26, 2023 Yorum Yok

1 Mayıs bankalar tatil mi? sorusu gündemde yer alıyor. Emekçi ve İşçiler Bayramı olan 1 Mayıs, dünya çağında kutlanmaktadır. Her sene coşkuyla kutlanan 1 Mayıs‘ta bankaların Aleni olup olmadığı ise araştırılıyor. Arama motorlarında ise 1 Mayıs bankalar Aleni mı? 1 Mayıs bankalar tatil mi? 1 Mayıs’ta bankalar çalışıyor mu? sorularına Karşılık aranıyor. İşte ayrıntılar…

1 MAYIS BANKALAR TATİL Mİ?

1 Mayıs günü resmi tatil sayılmaktadır bu nedenle bankalar hizmet vermeyecek. Bankada süreç yapacak olan vatandaşlar 2 Mayıs günü banka süreçlerine devam edebilecek.

1 MAYIS neden KUTLANIR?

İlk Kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat çalışanları, günde sekiz saatlik Amel günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Konutu’na kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886’da Amerika Emekçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde çalışanlar günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle Amel bıraktılar. Chicago’da yapılan şovlara yarım milyon Amele katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden Çok Siyah ve ak emekçi, Bir arada yürüdü. O periyotta Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. Emekçiler, sokaklarda yürüdükten sonra daima Bir arada Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, Siyah ve ak emekçilerin Bir arada yaptığı şovlar, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ halinde yorumlanmıştı. Bu şovlar 1 Mayıs’ı izleyen günlerde bütün harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu şovun tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir Amele temsilcisinin teklifiyle 1 Mayıs gününün bütün dünyada “Birlik, uğraş ve dayanışma günü” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylelikle ikinci şov 1890 yılında yapılabildi.

1 Mayıs 1977’de İstanbul Taksim Meydanı’ndaki kutlamalar sırasında yapılan akında 34 şahıs öldü ve 136 şahıs yaralandı. Vakitle 8 saatlik Amel günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylelikle emekçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, şimal Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı personeller Aka kitle şovlarıyla kutlar; kimi ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir aksiyon biçimini de alır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir