15 Mayıs tatil mi 2023? Seçimden sonraki gün okullar tatil mi, ders var mı?

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 26, 2023 Yorum Yok

15 Mayıs tatil mi 2023, sorusunun cevabı merak edilen mevzular ortasında yer alıyor. Seçimlere günler kala vatandaşlar seçimle ilgili ayrıntıları araştırmaya devam ediyor. 2023 tarihinde yapılan 14 Mayıs Pazar günü Türkiye genelinde birçok Okul ve sınıfta kurulan sandıklarda 60.697.843 seçmen oy kullanacak. Seçimden sonraki gün okullar tatil mi? 15 Mayıs tatil mi 2023? soruları da pazartesi günü okulların açılıp açılmayacağını merak eden öğrenci, Muallim ve veliler tarafından araştırılıyor. Pekala, 15 Mayıs tatil mi 2023? Seçimden sonraki gün okullar tatil mi, ders Mevcut mı?

SEÇİMDEN SONRAKİ GÜN 15 MAYIS OKULLAR TATİL OLACAK MI?

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Aziz milletim, değerli basın mensupları sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum. Biraz Evvel anayasamızın 116. hususunun verdiği yetki ile 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzalamış bulunuyorum.”

Açıklamanın akabinde tarihi netleşen 2023 seçimleri, 14 Mayıs’ta gerçekleşecek. Türkiye’nin 81 vilayetinde binlerce okulda kurulan sandıklarda Kamu oylarını kullanacak. Yapılan seçimlerde oy kullanma süreçleri MEB’e bağlı okullarda yapılacak ve oy sayım ve teslim süreçleri de gece geç saatlere kadar sürecek. 2019 yılında 31 Mart Pazar günü yapılan seçimlerin akabinde okulların Amade hale getirilmesi gayesiyle MEB’e bağlı tüm eğitim kurumları, 1 Nisan Pazartesi günü tatil edilmişti. Seçimlerden sonraki Ertesi gün 15 Mayıs, Pazartesi gününe denk geliyor. Hasebiyle seçimlerin sonraki günü olan pazartesi günü okulların tatil edileceği kestirim ediliyor. Lakin MEB’den resmi bir İzah gelmedi.

KAÇ KİŞİ oy KULLANACAK?

YSK Lideri Ahmet Yener 14 Mayıs 2023 seçimlerinde birinci Sefer oy kullanacakların sayısını açıkladı.YSK Lideri Yener, “Yurt içindeki seçmen sayısı 6 0.697.843 olup bunun 30 milyona yakınını bayan seçmen oluşturuyor. 14 Mayıs 2023 tarihindeki seçimde birinci Sefer oy kullanılacak seçmen sayısı 4.904.672.” dedi.

BİR SANDIKTA KAÇ KİŞİ oy KULLANACAK?

Bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısı Vilayet ve ilçelerde 360 ila 380 şahıs olacak. Köylerde seçmen sayısının 400’ü aşmaması halinde bir sandıkta oy kullanılabilecek. bütün ülkede kurulacak sandık sayısının 200 bini aşacağı kestirim ediliyor. 2018 seçimlerinde sandık sayısı 194 bin idi.

SEÇİM İKİNCİ TİPE NASIL KALIRSA NE Vakit OLACAK?

Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu Meydan aday, Cumhurbaşkanı seçilir. Birinci oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci Pazar günü ikinci oylama yapılır. Bu oylamaya, birinci oylamada en Fazla oy almış bulunan iki Namzet katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu Meydan Namzet Cumhurbaşkanı seçilir.

İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin rastgele bir nedenle seçime katılmaması hâlinde; ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya nazaran ikame edilmesi suretiyle yapılır. Fakat ikame, süreksiz sonuçların ilânını takip eden gün saat 17.00’ye kadar yapılabilir.

Oylamalara Biricik adayla gidilmesi hâlinde, oylama referandum halinde yapılır. Geçerli oyların salt çoğunluğunu Meydan Namzet Cumhurbaşkanı seçilir. Oylamada, adayın geçerli oyların salt çoğunluğunu alamaması hâlinde seçim yenilenir ve Kesin sonuçların ilânından sonra gelen kırkbeşinci günü takip eden birinci Pazar günü yalnızca Cumhurbaşkanı seçimi yapılır.

Cumhurbaşkanının vazife mühletinin dolması yahut seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi ya da seçimlerin tamamlanamaması hâllerinde, yenisi misyona başlayıncaya kadar var Cumhurbaşkanının vazifesi devam eder.

Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa Türkiye Aka millet Meclisi üyeliği sona erer.

2023 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İKİNCİ Zaman NE Vakit YAPILIR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 Mart 2023’te imzalanan bir kararnameyle seçimlerin yenilenmesine karar verildi. Tıpkı gün Yüksek Seçim Şurası genel seçimlerin ve cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci cinsinin 14 Mayıs’ta ve gerekirse cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci cinsinin da 28 Mayıs’ta yapılmasına karar verdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir