Yolunu şaşırıp yorgun düşen martı emin ellerde

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 08, 2023 Yorum Yok

Düzce‘de doğal Ömür alanı deniz kıyısına yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta Anadolu Otoyolu’nda bitkin halde bulunan martı, tabiat Müdafaa ve ulusal Parklar Müdürlüğünde müdafaa altına alındı.

Güzergahı kullanan bir şoför, 5 gün Evvel yol kenarında bitkin halde bir martı olduğunu ayrım etti.

Sürücünün durumu yetkililere bildirmesi üzerine martı, Düzce tabiat Müdafaa ve ulusal Parklar Şube Müdürlüğü yetkililerince teslim alındı.

Koruma altına alınan martının bakımını Müdürlükte vazifeli Veteriner Tabip Zeynep Hızal ve Murat meşhur üstlendi.

Özel olarak hazırlanan alanda ihtimamla bakılan martı, rehabilitasyon sürecinin akabinde tekrar doğal Ömür alanına salınacak.

“Toparlama sürecine giriyoruz”

Hızal, AA muhabirine, martının hassas bir şahıs tarafından bitkin halde bulunmasının akabinde kendileriyle irtibata geçilmesi üzerine tedavi sürecinin başladığını söyledi.

Martıyı muayene ettiklerini aktaran Zeynep Hızal, “İç parazit ve Hariç parazit uğraşı yaptık, sonrasında serum tedavisi uyguladık. Yorgun, bitkin bir halde gelmişti Lakin şu anda toparlama sürecine giriyoruz.” dedi.

Hızal, martının tedavi sürecinden bahsederek “Şu anda Hariç besin almaya başladı, doğal beslenme sürecinde. Toparlandığında onu doğal hayatına bırakmayı düşünüyoruz. Martılar deniz eserleriyle beslenir, biz de onu balıkla besliyoruz. Martımız denizden yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta bulundu. Bu yüzden Karadeniz Kenar ilçesi Akçakoca’dan geldiğini düşünüyoruz. Âlâ giden tedavi sürecini kısa müddette tamamlayarak onu tekrar doğal ortamına bırakacağız.” diye konuştu.

“Hayvanlarımızın bakım tedavi ve rehabilitasyonlarını yapıyoruz”

Murat meşhur de geçen Yıl Müdürlüğe getirilen ayı, çakal, tilki, baykuş, atmaca üzere 42 farklı yaban hayvan cinsine müdahale edildiğini kaydetti.

Ünlü, 2022’de 134 yaralı yaban hayvanından 73’ünün tedavilerinin akabinde tabiata salındığını aktararak “Bize yaralı yaban hayvanlarımız gelmeye devam ediyor. Bizler de bu hayvanlarımızın bakım tedavi ve rehabilitasyonlarını yapıyoruz burada.” dedi.

Nisan ve mayıs aylarının karacaların üreme devri olduğunu işaret eden Ünlü, “Bu aylarda vatandaşlar ormanda karaca yavrusu gördüklerinde dokunmasınlar, almasınlar. Bu hayvanlar yavrularını inançlı bir yere bırakıp beslenmeye çıkıyorlar. Gözlemlesinler 6-12 saat içerisinde gelmezlerse yavru, yaralı ve bitkin durumdaysa bizlere getirsinler yahut bizleri arasınlar.” tabirini kullandı.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir