Trabzon’da “Bana Maviyi Anlat” filminin galası yapıldı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 09, 2023 Yorum Yok

Trabzon‘da, görme engelli oyuncu Fatma Tezgit ile işitme engelli oyuncu Berk Aydın‘ın baş rollerini paylaştığı “Bana Maviyi Anlat” sinemasının gala gösterimi yapıldı.

Hamamizade İhsan Beyefendi Kültür Merkezi’ndeki gösterimde, oyuncular, sinemaseverlerle bir ortaya geldi.

Görme engelli bir genç kız ile işitme engelli bir delikanlı ortasındaki duygusal alakayı anlatan sinemada, down sendromlu oyuncular ve Öbür manileri bulunan oyunculara da rol verildi.

Filmin senaristi Fatih Vakit, AA muhabirine, senaryoyu, 2013 yılında radyo programı yaparken yayına bağlanan görme engelli kişinin ‘Bana maviyi anlatabilir misiniz?’ sorusundan esinlenerek yazdığını söyledi.

O gün Fazla etkilendiğini ve bu senaryoyu yazmaya karar verdiğini belirten Vakit, şunları Anlatım etti:

“Ben kendisine ‘deniz, gökyüzü.’ dediğimde ‘Bir de umudun rengidir değil mi? dedi. ‘Evet umudun rengi.’ dedim. ‘Bana umudun rengini Tanım eder misin?’ dedi. Ne diyeceğimi şaşırdım tekrar kendisine dedim, ‘nasıl anlatabilirim?’ ‘Ben’ dedi ‘görme engelliyim, umudun rengini merak ediyorum. Gözlerimin açılacağı günü bekliyorum. Umudun rengi mavidir. Bana maviyi anlatın.’ dedi. Kendisini daha sonra radyoya çağırdım. Ona şunu Laf verdim, ‘Ben bir gün sinema sineması çekeceğim. İsmi da Bana Maviyi Anlat olacak, seni de bu sahneye çıkartacağım.’ dedim.”

Filmin görme engelli oyuncusu Tezgit de Fazla heyecanlandığını ve Mesut olduğunu, Fazla hoş bir Deneme yaşadığını lisana getirdi.

Tezgit, çekimlerde his dolu anlar yaşadığını belirterek, “Ağladığım kısımlar da oldu. Hüzünlendiğim kısımlar da oldu. Grubumuz Fazla hoştu. Âlâ ki onlarla denk geldik. Aslında engellilere değil de olağan insanlara benim bir çağrım var; engelliler önleri açıldığı Vakit her şeyi yapabilirler. O yüzden engellilerin önüne Mani olmayalım.” dedi.

Filmin işitme engelli başrol oyuncusu Aydın da çekimlerde Fazla keyif aldığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Filmin konusu Fazla hoştu. Gerçek hayatta pürüzlerin olmadığını, iki engelli insanın hoş aşk yaşayabileceğini anlattık. çok severek oynadım. Engelli beşerler Daimi gayret etsin, hiç yerinde durmasın ben Daimi her yere başvurdum. Modellik ajansına, oyunculuk ajansına başvurdum. Benim hayalim gerçekleşti. Bence siz de Hayal kurmalısınız kesinlikle gerçekleşecektir. Fatma arkadaşımız da engelli lakin o da oyunculuk yaptı bence Mani yoktur.”

Filme dayanak vermek için galaya katılan oyuncu Sermiyan Midyat da kıymetlendirilmesi Fazla güç ve hisli bir sinema izlediklerini lisana getirerek, “Çok akıl yorulması, Fazla Yürek yorulması gereken bir husus. Hem görme engellileri hem işitme engellileri hem de down sendromluları mevzu Meydan bir sinema. Uzmanlar eşliğinde yapılması Fazla takdire şayan Olağan ki. Sinemada onların yaşadığı zorlukların, bizlerin de onlara verebileceğimiz Ebedi katkının altı Fazla çiziliyor. Bu açıdan da Fazla pahalı. Emeği geçenlerin ellerine sıhhat. İlah hepsinin güzelliğini versin, sağ olsunlar hepsini Fazla kutlama ediyorum. Sinema başından sonuna kadar hoştu, müzikleri de hoştu.” diye konuştu.

Galanın sonunda emeği geçenlere plaket verildi, sinemaseverler oyuncularla fotoğraf çektirdi.

Kaynak: AA / Enes Sansar – Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir