geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. Yalova’daki Hersek Lagünü’nde kuş türü sayısı 252’ye yükseldi

Yalova’daki Hersek Lagünü’nde kuş türü sayısı 252’ye yükseldi

admin admin -
22 0

Cumhurbaşkanı kararı ile “kesin korunacak hisli alan” olarak tescil edilen Yalova’nın Altınova ilçesindeki Hersek Lagünü’nde kuş tipi sayısı 252’ye yükseldi.

Altınova Belediyesinden yapılan açıklamada, Marmara Bölgesi’nin Değerli sulak alanlarından biri olan lagünün, barındırdığı kuş çeşidinin sayısı bakımından Türkiye’de birinci sıralarda yer aldığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül, “En nihayet yapılan rasat çalışmalarında ülkemizde de Ender görülen alaca sinekkapan ve pasifik incirkuşu tespit edilerek kayıtlara geçirilmiştir. Bu iki tıbbın gözlenmesinde emeği geçen kuş ve tabiat fotoğrafçısı Mustafa Kasapoğlu ile kuş gözlemci ve fotoğrafçısı Ergün Cengiz’e katkılarından Dolayı teşekkür ediyoruz. Ülkemizde gözlenen 496 kuş çeşidinin yarısından fazlasının alanımızda görülmesi bölgemizin hassasiyetini bir Kez daha ortaya koymuştur.” sözlerini kullandı.

Önemli Kuş Alanı (ÖKA) statüsüne de sahip lagünün, doğasever, kuş gözlemcileri ve tabiat fotoğrafçılarının İlgi odağı olmaya devam ettiğine değinen Bülbül, şunları kaydetti:

“Alandaki engellilere yönelik asansörlü kuş rasat kulesi, kuş tahnitlerinin yer aldığı kuş müzesi, yüzlerce bitkinin bulunduğu aromatik-tıbbi bitkiler bahçesi ve toplumsal tesisleriyle siz konukları her daim beklemektedir. Tesislere gelen konuklar Dilek ettikleri takdirde vazifeli Kılavuz arkadaşlarımızdan yörenin tarihi, Hersek Lagünü kuşları ve aromatik-tıbbi bitkiler hakkında bilgi alabilirler. Tesislere giriş ve oradaki toplumsal tesislerden yararlanma fiyatsızdır.”

Bülbül, tespit edilen alaca sinekkapan ve pasifik incirkuşu ile lagündeki kuş çeşidi sayısının 252’ye yükseldiğini bildirdi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir