geceturu.com | Nerede Ne Var

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Açık Hava Etkinlikleri
  4. »
  5. Türkiye’nin Avrupa’ya açılan sınır kapılarında oy verme işlemi sürüyor

Türkiye’nin Avrupa’ya açılan sınır kapılarında oy verme işlemi sürüyor

admin admin -
12 0

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Devre Milletvekili genel Seçimi kapsamında Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin Trakya’daki Hudut kapılarında oy Eda süreci devam ediyor.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar Edirne’deki Kapıkule, İpsala, Pazarkule, Hamzabeyli ve Kırklareli’ndeki Dereköy Hudut kapılarında oylarını kullanıyor.

Sınır kapılarında tatil günleri iç 24 saat mühletle oy veriliyor. oy Eda süreci 14 Mayıs pazar Günü saat 17.00’de sona erecek.

Edirne’deki Kapıkule Hudut Kapısı’nda oy kullanan Abdullah Dora, tatil için Türkiye’ye geldiğini İzmir, Bodrum ve Antalya’yı gezdikten sonra memleketi Sivas’ı ziyaret edeceğini söyledi.

Seçimlerin vatana millete güzel olmasını dileyen Dora, “Bu seçim ülkenin bağımsızlığı seçimi, milletvekilliği, cumhurbaşkanlığı seçimi değil. Hiçbir seçime benzemez daha evvelki seçimler üzere değil. Amerika’dan, İngiliz’den, Fransız’dan, Alman’ından Tüm Avrupa’sından yani bağımsızlık seçimi İsrail’inden, Yunan’ından ne söyleyeyim daha.” sözlerini kullandı.

Almanya’dan gelen Haktan Yıldız da kısa müddetliğine Türkiye’deki işlerini halletmek için geldiğini ve yurda giriş yaparken Hudut kapısında oyunu kullandığını anlattı.

“Hoş bir his, vatanımıza milletimize iyisi neyse o olsun” diyen Yıldız, “Buraya geldiğinizde kimlik yada pasaportunuzla müracaatınızı yapıyorsunuz. oy pusulasınızı alıyorsunuz. Cumhurbaşkanı ve parti seçiminizi yapıp Milletvekili açısından, zarfa koyup oyunuzu atıyorsunuz.” dedi.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar, Hudut kapısındaki süreçleri sırasında vazifeliler tarafından oy kullanabilecekleri alana yönlendiriliyor.

Vatandaşlar, Vilayet seçim konseyi tarafından kurulan bir sandıkta oylarını kullanıyor.

Kaynak: AA / Cihan Demirci – Yeni

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir