Trump’la Görüşen Bakan Albayrak: Muahedeye Vardık

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Eki 26, 2022 Yorum Yok

IMF-Dünya Bankası ve G-20 toplantıları için ABD’de bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sürpriz bir formda, ABD Lideri Trump ile Beyaz Saray’da görüştü. Albayrak, görüşmenin, S-400 dahil tüm hususlarda olumlu geçtiğini söyledi ve “Cumhurbaşkanımızın kimi iletileri vardı, onları kendisine ilettik.” dedi. Albayrak, “75 milyar dolarlık ticaret hacmi için muahedeye vardık” diye de ekledi.

ABD’de memleketler arası finans piyasalarının tesirli oyuncularıyla bir ortaya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Beyaz Saray temaslarında tarihi bir görüşmeye imza attı. Bu sürpriz görüşme Albayrak ile ABD Lideri Donald Trump ortasında yaşandı.

Dış Ekonomik Münasebetler Konseyi (DEİK) bünyesindeki Türkiye-ABD İş Kurulu ve American Turkish Concil’ın (ATC) 37’nci yıllık ortak toplantısında yapacağı konuşma öncesinde Ritz Carlton Hotel’de gazetecilerle bir ortaya gelen Albayrak, temaslarla ilgili şunları söyledi:

75 MİLYAR DOLARLIK TİCARET

“Perşembe gününden itibaren toplantılarımız vardı. Pazartesi günü de iki tane programımız vardı. Bir tanesi Beyaz Saray’da muhataplarımızla… Hazine ve Ticaret Bakanlığıyla alakalı muhataplarımızla görüşmemiz oldu. 20 milyar dolarlık ticaret hacminin 75 milyar dolara taşınmasıyla ilgiliydi.”

ERDOĞAN’IN BİLDİRİLERİ İLETİLDİ

“Öncesinde dar çerçevede toplantı yapıldı, sonra ABD Lideri bizi kabul etti. Cumhurbaşkanımızın birtakım bildirileri vardı, onları kendisine ilettik. Pek olumlu, olumlu, yapan bir görüşme gerçekleşti.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

“POZİTİF BİR GERİ DÖNÜŞ ALDIK”

“Her ne kadar bakanlığımızla alakalı bahisleri görüşmek için gelmiş olsak da müracaatımıza bağlı olarak sayın liderle da temasımız oldu. Bildirilerimizi ilettik, kendilerinden pek müspet bir geri dönüş aldık, gerekli iletileri da Türkiye’ye dönünce sayın Cumhurbaşkanımıza ileteceğiz.”

“OLUM VE YAPICI”

“Ben Hazine ve Maliye Bakanıyım. Gözlemimi tabir edebilirim. Benim lider seviyesinde görüştüğümüz mevzularda aldığım intiba çok olumlu, yapıcı…”

“TÜRKİYE’NİN STRATEJİK DEĞERİNİ GÖSTERİYOR”

Albayrak, Trump’ın bakan seviyesinde bir isim olarak kendisiyle görüşmesinin nasıl yorumlanması gerektiğine yönelik bir soruyu da, “Görüşme, Türkiye’ye verilen kıymeti, Türkiye’nin stratejik değerini gösteren bir husus” biçiminde cevap verdi.

ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİ

Türkiye – ABD münasebetlerine bakarken bunun göz önüne alınması gerektiğini vurgulayan Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump’ın yakın vakitte bir görüşmesi olabileceğini de kelamlarına ekledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir