Fransa’daki 850 Yıllık Notre Dame Katedrali’nde Yangın Çıktı!

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Eki 26, 2022 Yorum Yok

Fransa’nın başşehri Paris’in her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen en ünlü yapılarından biri olan Notre Dame Katedrali’nde yangın çıktı. Alev alev yanan katedralin çatısının onarım sürecinde olduğu ve yangının tamir çalışmaları sırasında çıkmış olabileceği kestirim ediliyor. Süratle çatıyı saran alevleri söndürmek için çok sayıda itfaiye eri yangına müdahale ediyor.

“PARİS İTFAİYESİ YANGINI SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR”

Paris Belediye Lideri Anne Hidalgo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Paris Notre Dame Katedrali’nde müthiş bir yangın kelam konusu. Paris itfaiyesi hala yangını söndürme çalışmalarına devam ediyor. Paris Piskoposluğu ile bağlantı halindeyiz. Herkesi güvenlik arasını muhafazaya davet ediyorum” dedi.

Her sene 13 milyon turistin ziyaret ettiği katedralin bu hafta sonu kutlanacak paskalya için hazırlandığı belirtildi.

MACRON TOPLANTIYI İPTAL ETTİ

Bu akşam televizyonda halka seslenmesi beklenen Fransa cumhurbaşkanı Macron’un konuşmasını iptal ettiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un olay yerine hareket ettiği bildirildi.

Toplumsal medya hesabından bildiri paylaşan Macron, “Notre Dame alevler içinde. Tüm ulus his yüklü. Niyetlerim bütün Fransızlar ve Katolik dünyasıyla birlikte. Tüm yurttaşlarımız üzere ben de kesimimizin bu akşam yanmasından hüzün duyuyorum.” sözlerini kullandı.

ÇEVRE BİNALAR TAHLİYE EDİLDİ

Paris Belediyesi, devam eden yangın nedeniyle tahliye süreçlerini yürütmek için kriz masası oluşturdu. Paris polisinin aldığı karar çerçevesinde katedralin etrafındaki meskenler, oteller ve iş yerlerinin tahliye edilmesine başlandı.

Olay yerinde hekimler bulunduruluyor. Tahliye edilen mahalle sakinleri ile otellerde kalan turistler için barınaklar oluşturuldu, bu alanlara yatak ve besin hususları gönderildi, tahliye edilenlerin geceyi barınaklarda geçirebileceği belirtildi.

Bu ortada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da olay yerinde incelemelerde bulunduktan sonra polisin yaptığı toplantıya katıldı.

Notre Dame Katedrali Sözcüsü Andre Finot, “Her şey yanıyor, 19. yüzyıldan, 13. yüzyıldan kalan her yer yanıyor, hiçbir şey kalmayacak.” açıklamasını yaptı.

“YANGININ SÖNDÜRÜLÜP SÖNDÜRÜLMEYECEĞİNDEN EMİN DEĞİLİZ”

Paris İtfaiyesinden yapılan açıklamada, “Yangının söndürülüp söndürülemeyeceğinden emin değiliz.” sözü kullanıldı.

Yangına 400 itfaiyeciyle müdahale edildiği vurgulanan açıklamada, tüm çalışmaların katedralin kuzey kulesinin yıkılmasının önlenmesine ve sanat yapıtlarının kurtarılmasına ağırlaştırıldığı fakat tüm eforlara karşın ayakta kalan kulenin de yandığı belirtildi.

İtfaiye Sorumlusu Jean-Claude Gallet, yaptığı açıklamada, “Yangının kuzey çan kulesine yayılıp yayılmayacağından emin değiliz. Bu çökerse hasarın boyutun kestirim etmeyi size bırakıyorum.” dedi.

İçişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Laurent Lunez de yangının denetim altına alınamadığını ve gelecek saatin belirleyici olacağını belirterek, “Notre Dame’ın kurtarılması kesin değil.” açıklamasını yaptı.

ABD LİDERİ TRUMP’A CEVAP

Öte yandan, ABD Lideri Donald Trump’ın “Belki yangını söndürmek için uçan su tankerleri kullanılabilirdi. Süratli hareket edilmeli.” halindeki açıklaması üzerine, itfaiye de havadan bırakılabilecek su tankerlerinin yapıyı büsbütün çökertebileceğine işaret ederek, kullanılmasının mümkün olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir