Tarihi şehrin sokaklarını atlarla gezdiler

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 23, 2023 Yorum Yok

Tarihi kentin sokaklarını atlarla gezdiler

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer Meydan Safranbolu ilçesinde Arnavut kaldırımlı sokaklarda nal sesleri yükseldi

KARABÜK – Binicilik ve Kültür Derneği, Ride4Far takımı ve Safranbolu Oğuzhan Beygir Çiftliği koordinesinde binicilik tutkunları, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer Meydan ve “En güzel korunan 20 kent” ortasında bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde tarihi sokakları atlarla gezdi.

Osmanlı periyodundan kalma han, hamam, konak, cami, çeşme ve köprülerle Aleni hava müzesini andıran tarihi ilçenin Arnavut kaldırımlı sokaklarında Çehre yıllar Evvel olduğu üzere Yine nal sesleri duyuldu. İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Bolu üzere birçok kentten yaklaşık 60 Beygir binicisinin yer aldığı küme, Tarihi çarşı bölgesine safari düzenledi. Tarihi sokaklarda atlarla gezen biniciler, vatandaşlar ve turistler tarafından Aka ilgiyle karşılandı. Vatandaşlar, Tarihi Çarşı’nın dar sokaklarından geçen binicileri telefonlarıyla kayda alırken, kimi esnaflar binicilere lokum ikram etti.

Oğuzhan Beygir Çiftliği işletmecisi Oğuzhan Güngör, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, iki günlük hoş bir safari düzenlediklerini belirtti. Güngör, “Cumartesi günü Sırçalı bölgesine Beygir sırtında hoş bir orman gezisi yaptık. Sonrada iftar programı yaptık. Bugün de Tarihi Çarşı’da sokaklarında 55 atlık yürüyüş tipi düzenledik. Bolu, İstanbul, Kocaeli, Ankara ve birkaç vilayetten gelen atlılarla oluşturduğumu konvoy hoş İlgi gördü. Başarılı formda etkinliğimizi tamamladık” dedi.

At binicisi hür Peştanlı da Binicilik ve Kültür Derneği ve Ride4Far grubu olarak toplandıklarını belirtti. Türkiye’nin her yerinden Beygir sahipleri, çiftlik sahipleri ve binicilerle birlikte Safranbolu’da Konuk edildiklerini Anlatım eden Peştanlı, “Buradaki toprakları, kanyonları gezdik ve herkes Fazla Mesut ayrıldı. Bundan sonra değişik etkinlikler ve ilçelerde devam edeceğiz” diye konuştu.

Tarihi Çarşı tipini da kıymetlendiren Peştanlı, şunları kaydetti:

“Çok hoştu, Kamu Fazla mutlu kaldı. Birçok fotoğraf karesi aldılar bizden. Tahminen bizi Fazla düzgün tanıyorlar tahminen de tanımıyorlar fakat bu saatten sonra bizi tanıyacaklarına inanıyoruz. Teklif gelirse bir daha Safranbolu’ya gelmek isteriz, Fazla âlâ karşılandık ve çık başarılı bir ilçe.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir