Tarih ve mirasın buluştuğu mezarlık

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 19, 2023 Yorum Yok

Tarih ve mirasın buluştuğu mezarlık

ELAZIĞ Elazığ’ın Baskil ilçesindeki mezarlık, tarih ve mirasın eşsiz bir buluşmasına konut sahipliği yapıyor. Ender birliktelik örneği olan bu mezarlık, geçmişin izlerini taşıyan Selçuklu ve Osmanlı devrine ilişkin sembolleri bir ortada sunuyor.

Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı Pir Hasan köyünde bulunan mezarlık tarih ve mirasın eşsiz bir buluşmasına konut sahipliği yapıyor. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda ortaya çıkan mezarlık, geçmişin izlerini taşıyan Selçuklu ve Osmanlı devrine ilişkin sembolleri bir ortada barındırıyor. Bu Ender birliktelik örneği, tarih ve mirasın birleşimini gözler önüne seriyor. Mezarlık alanında yer Meydan saç örgülü mezar taşları, Osmanlıcadan Türkçe’ye çevrilen ve Aka İlgi gören Davut yıldızı ve Süleyman mühürlü mezar taşları, Kıymetli yapılar ortasında yer alıyor. Bin yıllık Selçuklu mezarları ile geçmişin mistik ve sembolik manalarını yansıtarak mezarlığa farklı bir değer katan bu semboller birebir vakitte tarihe Fer tutuyor. Bu eşsiz mezarlık alanının korunması ve turizme kazandırılması için çalışmalarını sürdürülmesi gerektiğini belirten köy sakinlerinden Muzaffer Şimşek, onarım ve düzenleme çalışmalarıyla birlikte, mezarlığın turizme kazandırılarak ziyaretçilere daha rahat ve etkileyici bir tecrübe sunacağını kaydetti.

Anadolu’da örneğine Ender rastlanan mezarlık ile ilgili bilgi veren Muzaffer Şimşek, ” Burada tarihi mezarlığımız var. Yaklaşık bin yıllık mezarlarımız Laf mevzusudur. Buranın turizme kazandırılması ve düzenlenmesi sağlanırsa bölge için Fazla daha âlâ sonuçlar vereceğini iddia ediyoruz. Pek kimse bilmez fakat Alaattin Keykubat’ın kızının mezarının bile olduğu daha Evvel tespit edildi. Fakat 1986 yılında Karakaya Barajı’nın kurulmasıyla burası baraj alanının altında kısımları olduğu için pek kimsenin uğradığı bir bölge değildi. Burada çoğunlukla Selçuklu devri olmak üzere Osmanlı periyodu mezarları da var. Üzerinde Davut Yıldızı ile Süleyman Mührü olan mezarlarımız da var. Definecilerin en azından sit alanı olduktan sonra uğramadığı bir bölge ancak öncesinde Fazla Aka tahribatlar vardı” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Rıdvan Yeşilırmak – Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir