Sudan’da çatışmalar şiddetleniyor! 185 kişi hayatını kaybetti, 1800’den fazla yaralı var

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 23, 2023 Yorum Yok

İç savaşa sürüklenen Sudan‘da tansiyon gitgide daha da yükseliyor. Birleşmiş Milletler (BM) genel Sekreteri’nin Sudan özel Temsilcisi Volker Perthes, ülkede ordu ve Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK) ortasındaki çatışmalar nedeniyle 185 kişinin hayatını kaybettiğini, 1800’den Çok sivil ve askerin yaralandığını duyurdu.

“ÇATIŞMAYA İVEDİLİKLE nihayet VERİN”

Perthes, görüntü konferans yoluyla New York’taki BM binasındaki gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumartesi sabahı başlayan çatışmaların sürdüğünü aktaran Perthes, Sudan halkının Temel gereksinimlerini karşılamalarını sağlamak için birkaç saatlik Fazla kısa periyodik ateşkes muahedesi sağladıklarını belirtti. Perthes, “İki tarafa da çatışmaya hemen nihayet Eda ve yardım çalışanlarına yönelik erişim pürüzünü kaldırma davetinde bulunuyoruz. İki taraf da BM örgütlerini, büyükelçilikleri ve tıbbi tesisleri korumak zorunda. çok Önemli ihlaller gerçekleşiyor.” diye konuştu.

“İKİ taraf DA BARIŞ İSTEĞİNDE GÖRÜNMÜYOR”

BM örgütlerinin, yardım operasyonlarını hamle altında sürdürmesinin Mümkün olmadığına dikkati çeken Perthes, işçinin konutlarından dışarıya çıkamadığını söyledi. Perthes, kimi bölgesel ülkeler ve Arap Birliğinin arabuluculuk teklifinde bulunduğuna lakin var durumun buna Fazla elverişli olmadığına işaret ederek “İki taraf da Fazla Çok arabuluculuk ya da barış isteğinde görünmüyor. İki taraf da oburunun pes etmesini bekliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

SUDAN’DAKİ ÇATIŞMANIN PERDE GERİSİ

Ekim 2021’deki darbeden bu yana Sudan bir generaller kurulu tarafından yönetiliyor ve uyuşmazlığın merkezinde iki askeri yetkili var. Silahlı kuvvetlerin başı ve fiilen ülkenin devlet lideri olan General Abdulfettah el-Burhan. Yardımcısı ise Süratli Dayanak Güçleri’nin (RSF) başkanı General Mohamed Hamdan Dagalo.

Bir paramiliter Sıkıntı olan Süratli Dayanak Kuvvetleri (RSF) üyeleri ve askerler savaşırken, başşehrin dört bir yanındaki kilit stratejik noktalarda çatışmalar yaşanıyor. RSF’nin 100 binden Aka bir Sıkıntı olması ordu için kritik bir tehdit oluşturuyor. RSF ayrıyeten birçok insan hakları ihlaliyle de suçlanıyor.

BM Emniyet Kurulunun (BMGK) kapalı oturumda Sudan’daki durumu ele aldığını duyuran Perthes, Konsey’in çatışmaların Çabucak akabinde yazılı İzah yapmasını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Perthes, BMGK’nin sağladığı birliği koruma etmesinin Ehemmiyet taşıdığını belirterek Kurulun ve kimi komşu ülkelerin nüfuzlarını çatışmayı sonlandırmak için kullanacağını düşündüğünü Anlatım etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir