Sanatçı Güneştekin: Eserlerime 8 yılda 3 kez saldırı yapıldı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 23, 2023 Yorum Yok

İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin mesken sahipliğinde geçtiğimiz Yıl açılan ve dün atağa uğradığı belirtilen ‘Gavur Mahallesi’ standıyla ilgili İzah yapan sanatçı Ahmet Güneştekin, nihayet 8 yılda yapıtlarına üçüncü Kez atak yapıldığını belirterek, “Sanata yapılan; ifade özgürlüğüne yönelik saldırıyı şiddetle kınıyorum” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde geçen Yıl açılan sanatçı Ahmet Güneştekin’in ‘Gavur Mahallesi’ standının Aleni hava kısmında sanatseverlerle buluşan yapıtları, kimliği bilinmeyen şahıs ya da kişilerce saldırıya uğradı. Mermer blokların ortasına sıkıştırılarak sergilenen valizleri almak isteyen şahıs ya da şahıslarca bloklardan kimileri devrildi, kimileri çalındı.

Konuyla ilgili toplumsal medyadan İzah yapan sanatçı Ahmet Güneştekin, ‘Gavur Mahallesi’ standı iç olmak üzere, nihayet 8 yılda yapıtlarına üçüncü Kez atak yapıldığını belirterek, şu sözlere yer verdi:

“Sanata yapılan Anlatım özgürlüğüne yönelik saldırıyı şiddetle kınıyorum. Yakın periyotta Özellikle yeni sanat alanında gitgide artan kısıtlamalarla, sanatsal tabirlere ve onların yayılmasına ait olarak izlenen baskıcı siyasetlerle yakından ilgilidir. 2016’da Biennale eş vakitli olarak Venedik’te yedi ay boyunca sergilenen Kostantiniyye yapıtım, İstanbul’da sergilenir sergilenmez valiliğin inisiyatifiyle Evvel muşambayla örtülüp, daha sonra kaldırılmış ve bunun tehditler üzerine alınan bir karar olduğu söylenmişti. Üzerine 2021’de Diyarbakır’ın açılan ‘Hafıza Odası’ standıma hamle gerçekleştirildi ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talebiyle standın erken kapatılma kararı verilmişti. ‘Hafıza Odası’ Türkiye’nin dört bir yanından ağır bir ilgiyle karşılanmış ve o güne kadar en Fazla ziyaret edilen stantlarından biri. Sanata yapılan bu taarruzların akabinde başta sanat topluluğu olmak üzere sessizliğin ve kınamanın olmamasının da sanat tarihinin hafızasına kaydedileceğini düşünüyorum.”

FOTOĞRALI


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kenan Yeşil – Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir