Sırbistan’daki saldırıda hayatını kaybeden 9 kişi anılıyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek May 04, 2023 Yorum Yok

Sırbistan‘ın başşehri Belgrad’da dün sabah saatlerinde 8’i çocuk 9 kişinin hayatını yitirdiği atakta hayatını kaybedenler bölge genelinde düzenlenen merasimlerle anılıyor.

Başkentteki Vladislav Ribnikar İlkokulu’nda 7. Sınıf öğrencisi 14 yaşındaki K.K’nin silahla gerçekleştirdiği hamle sonucu 8’i çocuk, 1’i Emniyet vazifelisi 9 kişinin hayatını kaybettiği hamle sonrasında başta Sırbistan olmak üzere bölge ülkelerde ömrünü yitirenlerin anısına mum yakılıyor, çiçek bırakılıyor.

Belgrad’da binlerce şahıs olayın yaşandığı okulun önüne giderek mum yaktı, hayatını kaybedenler için not ve oyuncaklar bıraktı.

Sırbistan genelinde taarruzda hayatını kaybedenler için anma aktiflikleri düzenlenirken, bölge ülkeler Hırvatistan ve Bosna Hersek’te de mum yakıldı.

Yerel medyada yer Meydan bilgilere nazaran, hücumda yaralanan 2 öğrencinin durumunun ağır olduğu, öteki öğrencilerin ise şuurunun Aleni ve tedavilerinin devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

Eğitim çalışanları yarın derslere girmeyecek

Bu ortada, Sırbistan’daki okullarda yarın ders yapılmayacağı ve eğitim çalışanlarının greve gideceği duyuruldu.

Sırbistan Eğitim Çalışanları Sendikasınca yapılan açıklamada, yarın bütün çalışanların okullarda olacağı lakin derslere girmeyeceği Anlatım edilirken, birinci ve orta öğretim kurumlarının girişlerine metal detektörlerinin kurulması talep edildi.

Sırbistan Eğitim Çalışanları Sendika Birliğinin açıklamasında da Talebe ve öğretmenlerin can güvenliğinin tehlikede olduğu, kelamlı ve fizikî taarruzların artığı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı ise konutlarında silah bulunduran bireylere bunları kesinlikle kilit altında tutmaları davetinde bulunarak, silahların çocukların ulaşabilecekleri yerlerde bulunmaması gerektiği vurgulandı.

Dün yaşanan taarruzun akabinde bölge ülkelerinde okullarda güvenliğin artırıldığı gözlemlendi.

Bosna Hersek’te de toplumsal medya hesabı üzerinden Bihac kentindeki bir okulda hamle yapmayı planladığını paylaşan 18 yaşındaki bir gencin gözaltına alındığı kaydedildi.

Belgrad’daki ilkokulda müthiş saldırı

Belgrad’daki Vladislav Ribnikar İlkokulu’nda, 7. Sınıf öğrencisi K.K, dün sabah saatlerinde Emniyet vazifelisi ve öğrencilere silahla ateş açmıştı. Hadise sonucu 8’i çocuk, 1’i Emniyet vazifelisi 9 şahıs ölmüş, 6’sı çocuk 1’i Muallim 7 şahıs yaralanmıştı.

Polis açıklamasında, çocuğun saldırıyı babasına ilişkin silahla gerçekleştirdiği Anlatım edilirken, okula 2 silah, 4 molotofkokteyli ile geldiği belirtilmişti.

14 yaşındaki çocuğun saldırıyı planlı gerçekleştirdiği ve üzerinde saldırdığı öğrencilerin listesi ile Okul planının bulunduğu aktarılmıştı.

Belgrad Savcılığı, Ceza Kanunu’na nazaran 14 yaşını doldurmayan K.K’nin cezai sorumluluğunun bulunmadığını belirtirken, ülkede 3 günlük Ulusal Yas ilan edilmişti.

Saldırının gerçekleştiği Vladislav Ribnikar İlkokulu ise istikbal haftaya kadar tatil edilmişti.

Kaynak: AA / Şimdiki

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir