Senegal’de muhalif lider Sonko’nun duruşması 30 Mart’a ertelendi

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Mar 16, 2023 Yorum Yok

Senegal‘de muhalif başkan ve cumhurbaşkanı adayı Ousmane Sonko hakkında Turizm Bakanı Mame Mbaye Niang’e iftira attığı gerekçesiyle açılan davanın duruşması 30 Mart’a ertelendi.

Muhalefetteki PASTEF partisi ve “Yewwi Askan Wi” koalisyonunu başkanı Sonko hakkında Turizm Bakanı Niang’ın açtığı hakaret davasında duruşma 3. Sefer ertelendi.

Sonko’nun, Dakar’ın Cite Keur Gorgi Mahallesi’ndeki meskeni Emniyet kordonu altına alınırken, Sonko’nun mahkemeye kendi aracıyla gidişine müsaade verilmedi.

Polis, Sonko’nun konutunun etrafında toplanan destekçilerini dağıtmak için biber gazı kullandı, Sonko’yu da konvoyla polis aracıyla mahkemeye götürdü.

Dakar Mahkemesinde görülen davada, polis, mahkeme önünde toplanan Sonko destekçilerine yine müdahale etti.

Duruşmada Bakan Niang Amade bulunurken, Sonko’nun avukatları, müvekkillerinin ve bir meslektaşlarının biber gazına maruz kaldığı ve mahkemeye götürülürken yaralandığı gerekçesiyle duruşmanın ertelenmesi talebinde bulundu.

Sonko ve Sonko’nun avukatlarından Cledor Cire Ly, duruşma esnasında salonda çıktı ve sıhhat takımları tarafından muayene edildi.

Duruşma, Sonko tarafının talebiyle 30 Mart’a ertelendi.

Dakar’da hayat durma noktasına geldi

Duruşma öncesi ve esnasında Dakar’daki birçok anne yol ve geçiş noktası trafiğe kapandı, birçok dükkan ve Amel yeri kepenk kapattı, okullar Emniyet gerekçesiyle tatil edildi.

Yasal olarak nihayet Kez ertelenen duruşmada 30 Mart’ta karar çıkması bekleniyor.

Sonko hakkında 2021’de bir hoşluk salonu çalışanına tecavüz ettiği argümanıyla açılan Öbür bir dava daha bulunuyor.

Gelecek Yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Namzet olduğunu duyuran Sonko iki davadan birinde karar giyerse seçilme hakkını kaybedecek.

Sonko, davaların “siyasi bir komplo” olduğunu argüman ederek adaylığını engellemek için Cumhurbaşkanı Macky Sall’i, kendisine “tuzak kurmakla” suçluyor.

3. Devre adaylık tartışmaları

Senegal’de 25 Şubat 2024’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine 1 yıldan az bir müddet kala adaylık tartışmaları Hız kesmeden devam ediyor.

Üst üste 2 Devre cumhurbaşkanı seçilen var Cumhurbaşkanı Macky Sall’in 3. Devre için Namzet olup olmayacağı merak ediliyor.

Anayasaya nazaran, cumhurbaşkanının üst üste en Çok 2 Devre misyon yapabildiği ülkede Sall’in mümkün adaylığının Aka ölçekli sokak olaylarına sebebiyet vereceği kestirim ediliyor.

Cumhurbaşkanı Sall, Namzet olup olmayacağına ait şimdi net bir İzah yapmazken, Sonko ve destekçileri hiçbir halde Sall’in adaylığını tanımayacaklarını söylüyor.

Destekçilerinin Aka bir kısmı gençlerden oluşan 49 yaşındaki Sonko, 24 Şubat 2019’daki cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 15,67 oranında oy alarak 3. olmuştu.

Sonko, geçen Yıl yapılan Mahallî seçimlerde güneydeki Ziguinchor kentinin belediye lideri seçilmişti.

Kaynak: AA / Aktüel

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir