Rusya, Polonya’ya düşen füze konusunda suçlamaları bir kez daha reddetti: İlk bulgular Ukrayna’yı işaret ediyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Kas 16, 2022 Yorum Yok

Dünya, dün akşam saatlerinde 2 füzenin düştüğü Polonya‘ya odaklandı. Polonya‘nın NATO üyesi olması nedeniyle herkes tedirginlik yaşarken, Rusya ve NATO’dan mevzuya ait peş peşe açıklamalar geldi.

RUSYA HAKKINDAKİ ARGÜMANLARI KABUL ETMEDİ

Yaşanan Hadise dünyayı ayağa kaldırırken bütün gözler, Ukrayna ile Cenk halinde olan Rusya’ya çevrildi. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus askeri güçlerinin Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki hareketleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik dün gerçekleştirdiği roket taarruzlarına değinen Konaşenkov, “Bu ataklar, yalnızca Ukrayna topraklarında ve Ukrayna-Poloya sonundan 35 kilometre uzaklıkta bulunan gayelere yönelik yapıldı. Polonya‘da dün Przewodow yerleşim ünitesindeki yıkıntı ile ilgili yayılan fotoğraflardaki füzelerin kesimlerinin, Ukrayna Hava Kuvvetlerinin S-300 hava savunma sistemine ilişkin ögeler olduğu Rus askeri savunma uzmanlarca tanımlandı. Ukrayna’da Çeşitli kaynakların ve yabancı yetkililerin Przewodow’a Rus füzelerinin düştüğü tarafındaki açıklamalar, durumun gerginleştirilmesi hedefiyle kasıtlı provokasyondur.” dedi.

NATO: UKRAYNA TARAFINDAN GELDİ

Yaşananlar sonrasında acil olarak toplanan NATO’nun gündeminde de Polonya‘ya düşen roket vardı. Toplantı sonrasında kameralar karşısına geçen NATO genel Sekreteri Stoltenberg, “Elimizdeki ispatlar bunun kasıtlı bir atak olmadığını gösteriyor. Rusya’nın rastgele bir halde NATO’ya karşı taarruza hazırlandığına dair işaret yok. Polonya‘daki patlama Aka ihtimalle Ukrayna hava savunma sistemine ilişkin bir roket nedeniyle oldu. ancak burada kasıt yok, Polonya‘daki Hadise Ukrayna’nın kusuru değil. Rusya bu anlamsız savaşı durdurmak zorunda. NATO ortakları tetikte, sakin ve yakın koordine durumda olmamız gerektiği konusunda uzlaştı. Ukrayna savaşının NATO topraklarında sonuçları olabilir” dedi.

RUSYA’DAN SORUŞTURMA ÇAĞRISI

Rusya’dan bugün akşam saatlerinde hususla ilgili bir İzah daha geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 15 Kasım’da Polonya topraklarında 2 kişinin hayatını kaybettiği bu olaya, Rusya’nın karışmadığına dair Rusya Savunma Bakanlığının İzah yaptığı hatırlatıldı.

“İLK BELİRLEMELER UKRAYNA’YI İŞARET EDİYOR”

Buna Karşın birtakım NATO üyesi ülkelerin ve medyanın Rusya’nın hatalı olabileceğine yönelik çok reaksiyonlar verdiği kaydedilen açıklamada, Kiev idaresinin de Rusya’yı suçlamak için her fırsatı değerlendirdiği Anlatım edildi.

İlk belirlemelere nazaran, olayla ilgili bilgilerin Ukrayna’yı işaret ettiği belirtilen açıklamada, “Tarafsız bir soruşturmanın yürütüleceğine ve bu provokasyonu ortaya çıkaracak sonuçların yayımlanacağına eminiz.” sözleri kullanıldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir