Prof. Dr. Arıca’dan ara tatilde anne ve babalara “ekran” tavsiyesi Açıklaması

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Nis 22, 2023 Yorum Yok

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, Uzaklık tatilde çocukların ekranın zararlarına daha Çok maruz kalabileceğini belirterek, Özellikle bu periyotta azaltılması gerektiğini söyledi.

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı da olan Arıca, AA muhabirine, öğrencilerin yarından itibaren Ara tatil ve Ramazan Bayramı’yla 9 günlük dinlenme sürecine gireceğini söyledi.

Arıca, bu periyotta öğrencilere ödev verilmemesi, öğrencilerin ders çalışmaması ve tatili düzgün değerlendirmesi gerektiğini anlattı.

Anne ve babaların tatillerde kimi şikayetlerinin olduğunu lisana getiren Arıca, şöyle devam etti:

“Ailelerin şikayetleri çocuklarının Ara tatilde Fazla uyuması, Fazla yemesi, toplumsal medya ile uğraşması yahut hiçbir şey yapmadığı tarafında. Bilhassa ebeveynler çocuklarına nasıl bir plan yapmalı? Öncelikle tatile girdiklerinde aile Biricik başına bir plan değil, çocuğu da alacakları birlikte bir tatil planı yapmaları gerekiyor. En değerlisi, uyku ve beslenme sorunları olmasın diye Özellikle Okul devrinde nasıl uyuyup besleniyorsa Ara tatilde de tıpkı halde devam etmeliler.”

Prof. Dr. Arıca, ekranda Fazla Vakit geçirmenin çocukları, gençleri Olumsuz etkilediğine dikkati çekti.

Bu mevzuda ebeveynlere tavsiyelerde bulunan Arıca, şu tabirleri kullandı:

“Ara tatilde çocuklar televizyon, bilgisayar, toplumsal medya ve teknolojik eserlerle Fazla Çok uğraşabilir. Bilhassa bu periyotta azaltmaları gerekiyor. Bunun da Fazla Özel bir formülü var. Aileler çocuk kaç yaşındaysa bunu 10 dakika ile çarpacaklar ve bir günde çocuğun ekran başında geçireceği süreyi bulacaklar. 7 yaşındaki bir çocuk günde en Çok 70 dakika toplumsal medya yahut teknolojik aygıtlarla meşgul olabilir. Burada en Kıymetli nokta, çocuğu şartsız sevdiğimizi ve güvendiğimizi ona hissettirmeliyiz.”

Öğrencilerin muvaffakiyet yahut başarısızlıklarının Öbür çocuklarla karşılaştırmaması gerektiğini vurgulayan Arıca, bunun dışında mevsim geçişleri nedeniyle bol sıvı tüketmelerini önerdi.

Kaynak: AA / Aktüel

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir