Paraları Türk lirasını 7’ye katladı! Bulgarlardan sonra onlar da sınır kentimize akın etmeye başladı

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 10, 2023 Yorum Yok

Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle Gürcüler başta olmak üzere Rus ve Ukraynalılar, bir müddettir alışveriş yapmak için Kemalpaşa ilçesine geliyor. Yoğunluk Kemalpaşa’da yiyecek dalında aktiflik gösteren lokanta ve ulaşım dalında Amel yapan esnafın yüzünü güldürürken en Aka çıkarı ise zincir marketler sağlıyor.

“BİRÇOK ALIŞVERİŞLERİNİ BURADAN YAPIYORLAR”

Kemalpaşalı taksici Kubilay Veziroğlu, “Gürcülerin parası 100 lari, bugünkü Türk parasıyla 670 liraya denk geliyor. Bu da Gürcülerin parasını değerli kılıyor. Gördüğünüz üzere, işte birçok alışverişlerini buradan yapıyorlar. Genelde yiyecek üslubu ne varsa zeytinyağı, zeytin, turşu ve una misal birçok şey. Bir mutfakta ne lazımsa. Bugün evvelki günlere nazaran biraz daha seyrek. Bilhassa nihayet aylarda yoğunluk daima bu türlü. Paramızın değer kaybı ve Gürcistan parasının değer kazanmasından Dolayı bu yoğunluk devam ediyor” diye konuştu.

“BURASI UCUZ OLDUĞU İÇİN GELİP BURADAN ALIYORUZ”

Gürcü vatandaş Maya, “Gürcistan’dan alışveriş yapmaya geldim. Burası ucuz diye geldim. Bizden ucuz olduğunuz için alışveriş yapıyoruz. Sizin paranızın bedeli düştü. En Fazla alışverişte tatlı şeyler, yağ vesaire ve Daimi geliyoruz. Kıyafet, Yemek o denli şeyler alıyoruz buradan. Bizler, burası ucuz olduğu için gelip buradan alıyoruz. Ucuza alışveriş yapıyoruz. Biz, buraya her hafta geliyoruz. Aş aş içinde geliyoruz, tıpkı vakitte da alışveriş yapıp gidiyoruz buradan” dedi.

“MÜŞTERİMİZİN YÜZDE 99’U GÜRCÜLER”

Kemalpaşa’da dokuma işiyle uğraşan esnaf Mehmet Karamahmutoğlu, şöyle konuştu: “Şu anda cumartesi-pazar ve tatilde olduğumuz için yoğunluğumuz var. Gürcülerde hafta sonu olması nedeniyle yoğunluk Alışılmış ki burada artıyor. Biz Hudut kapısında olduğumuz için olağandır. Müşterimizin yüzde 90’ı, hatta yüzde 99’u Gürcüler diyebilirim. Gürcülerin ağır gelmesinin sebebi, Gürcülerin paralarının değerli olması. Bizim paramızın değer kaybından kaynaklı fiyatlarımız Gürcülere cazip geliyor. Gürcüler Besin için geliyorlar. Besinin yanı Dizi bizden de alışveriş yapıyorlar. ancak Kemalpaşa’ya gelen Gürcülerin yüzde 70-80’i Besin alışverişi yapmak için geliyor.

“SADECE DÜKKANI ÇEVİRMEK İÇİN SATIŞ YAPIYORUZ”

Kurlar yükseldiği için biz de eserleri yüksek alıyoruz lakin karımızı düşük tutarak satış yapıyoruz. Gürcülerin İç piyasasında Doğal ki fiyatlar yüksek. Biz, kar marjımızı minimuma indirmişiz. Yalnızca dükkanı çevirmek için satış yapıyoruz. O denli yüksek kar maksadımız yok. Sürümden kazanırken birebir vakitte da metrajlı satmaya gayret ediyoruz. Doğal ki İç piyasamızdaki üzere yüzde 300-400 bir karla Nakit kazanmıyoruz. Yalnızca kendi içimizde dönmeye çalışıyoruz. Pandemiden çıktık ve işletmem iki sene kapalıydı. Bu müddet içerisinde hiçbir Amel yapamadık ve sıfırla çıktık. İşler açıldıktan sonra da kendi yağımızla kavrulup gidiyoruz. Şimdilik, şükürler olsun işlerimizden mutluyuz.”

“YAĞMACILIK Mevcut ADETA Ulusal MARKETLERDE”

Kemalpaşalı esnaf Ömer Akbıyık ise şunları söyledi: “Gürcülerin ağır olduğu caddede bizim de dokumacılık dükkanımız var. Gürcülerin bize tesiri şöyle; Amel açısından hoş oluyor. ancak Aka firmalara ilişkin marketlerin artmasıyla bu da biz Ufak esnafları maalesef öldürüyor. Bilhassa Nakit ve kapital daha Fazla Aka şirketlere yanlışsız yönelmeye başladı. Buna bağlı olarak, evet bize bir getirisi Mevcut fakat bu tam olarak bu halka yansımıyor. ve biz, burada Ufak esnaf olarak Nakit kazanıyoruz diyemeyiz, desek de palavra olur. Evvelce Gürcüler bize şöyle yarıyordu; ekonomileri bizden uygun olmadığı periyotlarda çayımızda Gürcü çalıştırıyorduk. O Vakit onların bedensel gücünden yararlanıyorduk. Artık ise paramızın bedeli niyet bize gelen işçilikte azalma başladı. Hatta artık personellik için de gelmiyorlar. Artık ise alışveriş için geliyorlar ve gördüğünüz üzere yağmacılık Mevcut adeta Ulusal marketlerde. Burada iki Tane Aka firma varken nihayet bir Yıl içerisinde yediye çıktı. Hatta yeni firmaların gelmesi için projeler de var. Sonrasında kargoculuk da başladı. Gürcüler burada, bu türlü gelip Ufak esnaftan da almıyorlar. Firmalarla anlaşıp kargolarla gönderiyorlar ki bu da Natürel Aka firmalara yaradı. Kemalpaşa’da Ufak esnaf ölmeye başladı. Yani bu bahiste nasıl bir adım atılmalı, onu da bilmiyoruz ve yalnızca bekliyoruz. Dediğim üzere, Kemalpaşa’da iki Tane varken yedi Tane kurumsal mağaza oldu. Hala daha yeni projeler Mevcut ki yerli marketler çalışamayacak doğal olarak. Zira ucuz materyaller gelmeyecek buradaki yerli marketlere. Anlayacağınız, kapital Kemalpaşa’dan aşağıya yanlışsız akıyor.”

“GÜRCİSTAN’DA YİYECEK, İÇECEK BİR ŞEY KALMAMIŞ ÜZERE DAVRANIYORLAR”

Kemalpaşalı emekli Muallim Mehmet Yılmaz da “Kemalpaşa’da yoğunluk var. Doğrusu, ticari manadaki yoğunluk yalnızca Gürcüler ve Ulusal marketlerin karları açısından olumlu. lakin Kemalpaşa halkı ve Ufak esnaf açısından. Bugünden yarına Önemli ziyanlara uğrayacağı bir ortam yaratılıyor. Zira Gürcü vatandaşları, burada yaptığı alışverişlerde kendi paralarına nazaran daha ucuza mal ettikleri için Kemalpaşa’daki alışverişlerde fiyatların artırılmasına neden oluyorlar. Bu yoğunluğun giderilmesi manasında Önemli bir formda devlet tarafından ve veyahut yöneticiler tarafından Tedbir alınmaz ise yoğunluğun bizim halkımızın üzerinde, ticari manada ve alım gücünde Olumsuz tesir yaratacağına inanıyorum. Biz karşıdan gelen Gürcü vatandaşlarla görüşüyoruz bu hususları lakin güya Gürcistan’da yiyecek, Meşrubat bir şey kalmamış üzere davranıyorlar. Kemalpaşa’da Ufak esnafın dışında Ulusal marketlere yöneldikçe buradaki alım gücü Önemli bir biçimde düşüyor. Kendi paraları bizim paramız karşısında değer kazanmış olmasından kaynaklanıyor bu. Bir vakitler 100 liraya 100 lari alırken artık lakin 15 lari alınabiliniyor. Gürcü vatandaşlar da 100 lari bozdurarak 500-600 lira alışveriş yapabiliyorlar” dedi.

Kaynak: ANKA / Mahallî

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir