Papa, Barış İçin Sudanlı Yetkililerin Tek Tek Ayağını Öptü

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Eki 27, 2022 Yorum Yok

Katoliklerin Manevî başkanı Papa Francis, ülkelerinde barışın devam etmesi emeliyle Vatikan’da kabul ettiği Güney Sudan heyetinde bulunan önderlerin ayağını öptü. Papa, Güney Sudanlı yetkililere ülkelerinde yaşanan krizin yine bir iç savaşa dönüşmemesi için acil harekete geçmeleri davetinde bulundu.

Güney Sudan Devlet Lideri Salva Kiir Mayardit ve heyette bulunan muhalefet başkanları Vatikan’ı ziyaret etti. Papa, yapılan görüşmede yere eğilerek Güney Sudanlı yetkililerin tek tek ayağını öptü. 82 yaşındaki dini önderin zorlanması ve vazifelilerden yardım alması dikkat çekti.

PAPA: SİZLERİN BARIŞ İÇİNDE KALMASINI İSTİYORUM

Papa, Sudan’da yaşanan askeri darbe hasebiyle komşu ülke Güney Sudan’daki barışın korunması ve yapılan ateşkes antlaşmasının devam etmesi gerektiğini söz etti. Katoliklerin manevî başkanı, heyete seslenerek “Siz kardeşlerimin barış içinde kalmasını istiyorum. Tüm kalbimle söylüyorum; artık ileriye gitmeliyiz. Evet ortada çok büyük problemler var lakin bizi alt edemeyecekler. Meselelerinizi çözün.” iletisini iletti.

Papa ayrıyeten barışa katkı sağlaması maksadıyla Güney Sudanlı yetkilileri Vatikan’da kalarak 24 saat müddetle dua etmeye davet etti.

SUDAN VE GÜNEY SUDAN ORTASINDAKİ İLİŞKİ

Güney Sudanlı yetkililer Haziran 2018’de komşu ülke Sudan’ın başşehri Hartum’da bir ortaya gelerek yaklaşık beş yıl süren iç savaşın bitmesi için ateşkes antlaşması imzalamıştı.

2011 yılında Sudan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Afrika’nın en genç ülkesi Güney Sudan, 2013 yılından beri etnik kümeler ortasında on binlerce kişinin vefatına neden olan iç savaşla boğuşuyordu. 12 milyon nüfuslu ülkede daha evvel de vakit zaman barış sağlanmış lakin kalıcı olamamıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir