Palau'daki Denizanası Gölü Rehberiniz

Palau’daki Denizanası Gölü Rehberiniz

Gezilecek Yerler Ağu 31, 2022 Yorum Yok

Palau’daki Denizanası Gölü Rehberiniz: Her Şey Ne Hakkında? Milyonlarca iğnesiz denizanasına ev sahipliği yapan son buzul çağından kalma. Antik bir Miyosen resifinin kireçtaşındaki çatlaklar ve tüneller aracılığıyla okyanusa bağlanır. Hayatınızda bir kez karşılaşabileceğiniz bu muhteşem deneyimi yaşamak için ziyaret etmek isteyeceksiniz!

Denizanası Gölü, Son Buzul Çağının Kalıntısıdır

Bir zamanlar bölgeyi kaplayan antik buzul, o zamandan beri eriyerek, Denizanası Gölü’nün eşsiz ortamını yarattı. Gölün yüksekliği denizanasını tuzağa düşürdü ve yaratıklar sonunda yeni yaşam alanlarına uyacak şekilde gelişti. Parıldayan altın ve siyah denizanalarının yanı sıra minik ama son derece zehirli zooxanthellae arasında yüzebilirsiniz.

Gölün suyu beş milyon denizanası, pembe bakteri ve çözünmüş hidrojen sülfür gazıyla dolu. Suda yüzmek güvenlidir ve ziyaretçiler denizanasının varlığından zarar görmez. Bölge, Palau’da popüler bir turistik mekandır. Göle ulaşmak için bir mangrov ormanı boyunca yirmi dakika yürümeniz gerekiyor. Daha sonra rehberli tekne turuna katılabilirsiniz.

Jellyfish Gölü’ndeyken çevresinde şnorkelle yüzebilirsiniz. Gölün sularında denizanalarını görmek mümkün ama bunu kendi başınıza denemeyin! Tura bir rehber veya bir grup arkadaş birlikte gidebilir. Jellyfish Gölü’ne bir gezi planlıyorsanız, güneş kreminizi yanınıza aldığınızdan emin olun. Güneş yanığını önlemek için güneş kremine ihtiyacınız olacak! Ve bir şişe su ve bir el feneri getirmeyi unutmayın. Güneş kremi sürmezseniz, muhtemelen bölgeyi keşfetmenize izin verilmez!

Denizanası Gölü 2016 yılında kapatılmış ve 2019 yılının başlarında yeniden açılmıştır. Birkaç yıl önce Palau hükümeti turistlerin suya girmesini engellemek zorunda kalmıştır. Ancak şimdi su seviyesi düştü ve mercan kayalığı araştırma vakfı, gölün durumunu izledikleri yüzen bir platforma sahip. Suyun oksijen seviyesini ve sıcaklığını izlemek için yakın zamanda göle yüzen bir platform kuruldu. Hükümet gölü yeniden açmayı ve vahşi yaşamını korumayı umuyor.

Yukarıdaki video Kuvars isimli youtube kanalından alıntılanmıştır.

Milyonlarca İğnesiz Denizanasına Ev Sahipliği Yapıyor

Denizanası gölünde yüzerken sokmaktan asla endişelenmenize gerek kalmayacak. Visayas’ta bulunan göl, ay jölesi, altın medusa jölesi ve Cassiopeia jölesi dahil olmak üzere milyonlarca iğnesiz hidraya ev sahipliği yapıyor. Göl çok derin olduğu için iğnesiz yaratıkların yanında yüzebilirsiniz. Paletsiz yüzme konusunda rahat değilseniz, göle gitmek için bir tekne kiralayabilirsiniz.

Kakaban Gölü, güzel suyunun yanı sıra milyonlarca iğnesiz jöle balığına da ev sahipliği yapıyor. Bu göl, Doğu Borneo’da, yakındaki bir adaya sarılıyor. Acı su nedeniyle denizanaları, ısırmayan canlılara dönüşmüştür. Turistlerin güvenliğini sağlamak için bu görüntü Flickr’da incelendi ve belirtilen lisans altında kullanıma sunuldu. Bu görüntülerin lisanslanmasıyla ilgili birkaç uyarı var.

Göl, her gün göç eden altın denizanalarıyla tanınır. Batı kıyısında kümelenirler ve sabah altıda şafağa doğru hareket ederler. Gün batımında, göl kenarındaki ağaçların gölgesine çekilirler. Altın jöleler geceyi dikey bir hareketle yüzerek geçirirler. Ancak doğu kıyısına ulaştıklarında normal konumlarına geri dönerler. Altın denizanasının göz kamaştırıcı görüntüsü şnorkelle yüzenlerin ilgisini çekecek.

Sahilde iğnesiz bir denizanasıyla karşılaşma tehlikesine rağmen, Palau’daki bu su altı gölü ziyaret etmek için harika bir yer. Ziyaretçiler, göle ulaşmak ve milyonlarca iğnesiz hidrayı görmek için yirmi dakika boyunca bir tepenin üzerinde yürüyebilirler. En güzel sualtı deneyimlerinden biridir. Milyonlarca iğnesiz denizanasını görebileceğiniz başka bir yer bulamayabilirsiniz.

Antik Bir Miyosen Resifinin Kireçtaşındaki Çatlaklar ve Tüneller Yoluyla Okyanusa Bağlanır

Eil Malk adasında bulunan Denizanası Gölü’nün suları, her gün sularında göç eden milyonlarca altın denizanasına ev sahipliği yapıyor. Kireçtaşı gölü okyanusa çatlaklar ve tünellerle bağlıdır ve antik bir resif sırasında oluşmuştur ve çeşitli su yaşamını görmek için eşsiz bir yerdir.

Eski bir Miyosen mercan kayalığının kireçtaşı, gölü denize bağlar ve suyu iki ayrı katmana ayrılır – üst katman oksijenli, alt katman ise oksijensizdir. Bu nedenle dalış için güvenli değildir. Denizanası sayısının azalması nedeniyle göl şu anda ziyarete kapalı, ancak sayılar normale döndüğünde yeniden açılacak.

Denizanası Gölü’nün ay denizanası, yakındaki lagünlerde bulunan benekli ve yalnız türlerle ilgilidir. Her iki tür de beslenmeyi simbiyotik alglerden ve yakalanan zooplanktondan alır. Bununla birlikte, altın denizanası, ağız kollarında sopa ve ek şemsiye üzerinde beneklerin olmaması ile benekli denizanasından ayrılır.

Palau’daki Denizanası Gölü, yemyeşil ormanlarla çevrili 1.500 fit genişliğinde koyu mavi bir yamadır. Bir dizi kireçtaşı çatlağı gölü denize bağlar ve gelgitte besin açısından zengin oksijen açısından zengin bir katman oluşturur. Yaklaşık 50 fit derinliğindeki daha derin su anoksiktir ve hiçbir organizmanın yaşayamayacağı seviyelerde hidrojen sülfür içerir.

Altın denizanası dışında diğer Denizanası türleri de Denizanası Gölü’nde yaşar. Bu denizanaları, günbatımında gölün batı ucundan doğu ucuna batıya doğru giderek ve ertesi sabah tekrar geri dönerek her gün göç ederler. Günlük göç kalıpları çok iyi organize edilmiştir ve güneş ışığına göre belirlenmiş bir programı takip ederler.

Şnorkelle Dalış İçin Popüler Bir Yer

Kaya Adaları, 47 kilometrekarelik bir alanı kaplayan 300’den fazla küçük adadan oluşan bir koleksiyondur ve şnorkelli yüzme ve dalış meraklıları için popüler bir destinasyondur. Denizanası Gölü yıl boyunca halka açık olmasına rağmen, ziyaret etmek için en iyi zaman Ocak-Nisan arasıdır. Denizanası Gölü’nün nefes kesici su canlılarına yakından bakmak için geziler sunan bir tur operatörüne katılabilirsiniz. Erişim geçişi yaklaşık 40 dolar tutuyor ve göle girmek için gerekiyor.

Bu göl, Palau’yu ziyaret etmek için birçok nedenden biridir. Ziyaretçiler, sularda yaşayan çok sayıda altın denizanası karşısında hayran kalacaklardır. Ziyaretçiler bu minik yaratıkların sürüleri arasında yüzebilecek ve bu deneyim hem canlandırıcı hem de canlandırıcı olacak. Göl bir zamanlar milyonlarca altın denizanasına ev sahipliği yapıyordu ve aralarında yüzebilir ve bu tropik cennetin bozulmamış güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Palau’daki Denizanası Gölü’nü ziyaret ettiğinizde hem altın hem de ay denizanasını göreceksiniz. Ay denizanası şeffaftır ve fazla hareket etmez, ancak yüzeyin hemen altındaki planktonlarla beslenir. Bu canlılarla şnorkelle yüzebilir ve dalış yapabilirsiniz ama unutmayın ki iğnesiz çeşitlerle karşılaşabilirsiniz. İğnesiz denizanasının yanı sıra, daha tehdit edici olan birçok başka tür de göreceksiniz.

Palau’daki Denizanası Gölü’nde şnorkelle dalış yapmakla ilgileniyorsanız, suyun oldukça derin olduğunu bilmelisiniz, ancak yine de deneyiminizin tadını çıkarabilirsiniz. Oraya varmak için ormanda ve mangrovlarda yürümeniz gerekecek. Oraya vardığınızda toplu iğne başından insan kafasına kadar milyonlarca altın denizanası ile ödüllendirileceksiniz.

Ziyaret Etmek Pahalı Ama Değeceğine Emin Olabilirsiniz

Palaus’taki Denizanası Gölü’nü ziyaret etmenin en uygun yolu, size yaklaşık 100 ila 200 USD’ye mal olacak bir günlük tur yapmaktır. Ücret, Denizanası Gölü ve çevresindeki Kaya Adaları’nı ziyaret etme iznini içerir. Viator, 200 USD karşılığında tam günlük şnorkelli yüzme turlarına sahiptir. Ayrıca Koror Havalimanı’na uçabilir ve adaya taksiye binebilirsiniz.

Palau’ya bir gezi ucuz değildir ve uçuşlar en yaygın ulaşım aracıdır. Uçaklar başkent Koror’a Guam, Japonya, Filipinler ve Güney Kore’den uçuyor.  Zamanınız ve bütçeniz varsa, Denizanası Gölü kesinlikle gezmeye değer.

Koror’da da erzak satın alabilirsiniz, ancak Peleliu’da erzak satın alabileceğiniz pek fazla yer yok. Ayrıca şişelenmiş su veya su arıtma cihazı da getirebilirsiniz. Palau’da araç kiralama fiyatları değişiklik gösterir ve önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Çoğu uçuş gece geç saatlerde vardığından, kiralama için önceden rezervasyon yaptırmanız önemlidir. Bisiklet kiralama ücreti günlük yaklaşık 10 ABD dolarıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir