Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi

Gezilecek Yerler Eki 21, 2022 Yorum Yok

Bugüne kadar Erzurum’a gitmeyi aklınızdan geçirmediyseniz önümüzdeki sömestr tatili için hemen planınızı yapın ve rotanızı Palandöken’e çevirin! Epey iddialı bir giriş oldu, çünkü Palandöken de kayak tatili için size vaat ettiği eğlence ve keyif konusunda epey iddialı…Ulaşımı kolay ve uluslararası düzeyde tanınmasına rağmen abartılı fiyatlarla hizmet vermiyor. Herkesin görmesi gereken Palandöken Kayak Merkezi Türkiye’de kış turizminin nabzını canlı tutan önemli yerlerden bir tanesi.

Çetin kış koşullarıyla meşhur olan Erzurum gezilecek yerler bakımından zengin şehirlerimizden bir tanesi. Üstelik Palandöken Kayak Merkezi’ne de ev sahipliği ediyor. Erzurum’un acımasız kışına rağmen çok keyifli saatler geçireceğiniz, uluslararası standartlara sahip pistlerde unutulmaz bir kayak deneyimi yaşayacağınız Palandöken Kayak Merkezi hakkında tüm detayları bu yazıda paylaştım. Kayak pistleri, konaklama, ulaşıma dair tüm sorularınızın cevaplarını bulacaksınız.

Damdan Dama Atlarken Donan Kedinin Kenti: Palandöken Kayak Merkezi

Bir İstanbullu kara ne kadar alışık olursa olsun, Erzurum gibi hava sıcaklığı -40 dereceleri bulan bir yere giderken herhalde 10 defa falan düşünür. İzmirli ne yapacak, Antalyalı ne yapacak? Düşünmemek mümkün mü? -40 dereceyi hayal etmesi bile imkânsız gibi. Ama sizi temin ederim ki Uludağ’da daha normal hava sıcaklığında yaşayacağınız kayak keyfinin belki 10 katını yaşayacaksınız!

Palandöken Kayak Merkezi dışında şehrin biraz daha dışında kalan Konaklı Kayak Merkezi de bulunuyor. Ama şehir merkezinden 17 km uzaklıkta olduğundan ve Palandöken pistlerinin yanında biraz sönük kaldığından kimsenin haberi yok denilebilir.

Erzurum kaplıcaları da kayak merkezi kadar meşhur. Kayağın yanında dilerseniz Ilıca Termal Tesisleri ve Pasinler Kaplıcası’nda da keyif yapabilirsiniz. -40 derecede sıcacık suda olmanın ne kadar keyifli olacağını tahmin edersiniz…Neyse, konu iyice dağılmadan malum önümüzde de sömestr ve yılbaşı tatili de varken kayak tatili için tercih edebileceğiniz Palandöken’e geri dönelim. Termalleri, polarları doldurun çantaya, upuzun pistlerden kaymaya gidiyoruz!

Palandöken Hakkında Önemli Bilgiler – Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi’nin Uludağ kadar Kartalkaya kadar gündeme gelmediğini fark etmiş olsanız da aslında 1993 yılından beri Türkiye kış turizmi mekanları ilan edilmiş ve ön plana çıkmış bir merkezdir.

Palandöken’in ününe ün katan ise 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları Etkinliği olmuş ki bu sayede dünyaya adını duyurmuş.

New York Times dünyadaki 41 kayak merkezini sıraladığı listesinde Palandöken’i 18. Sıraya yerleştirmiş.

Palandöken uzun süren kayak sezonuyla, bu sürede bozulmayan kar kalitesiyle, dünyadaki en dik ve en uzun kayak pistlerine sahip olmasıyla tanınıyor.

Bu meşhur pistlerinden 2 tanesi Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescillenmiş.

Palandöken’in en gözde tepesi: Ejder Tepesi. Kayak merkezinin başlangıç noktası 2200 metre yükseklikte iken, bölgenin en yükseği ve en gözde pistinin yer aldığı Ejder Tepesi 3176 metre yükseklikte zirvede konumlanıyor.

Sadece kayak değil ekstrem kış sporları için de çok uygun. 6 aylık uzun sezon boyunca snowboard, kayak, Alp disiplini yanı sıra snowtube, dağcılık, kış kampçılığı, trekking, rafting, kaplıca, yamaç paraşütü gibi etkinliklere olanak sağlıyor.

Palandöken’de zemin kayak ve snowboard için kristal kardan sonra en iyi zemin olduğu söylenen toz kar ile kaplı. Ortalama kar kalınlığı 2-3 m arasında değişebiliyor.

Palandöken otelleri de en az kayak merkezi kadar kaliteli ve meşhur. Konaklama için tercih edebileceğiniz birbirinden güzel 5 yıldızlı 2 adet, 4 yıldızlı 3 adet otel bulunuyor. Konaklamanın yanı sıra kayak eğitimi ve ekipmanları için sundukları hizmetler de çok başarılı.

Ülkenin doğusunda kaldığından Erzurum’da hava çok erken kararıyor ama ziyaretçiler buraya geldiklerinde kayak zevkini doyasıya yaşayabilmeleri için çok iyi bir aydınlatma sistemi kurulmuş.

Palandöken hakkında özet niteliğinde maddeler yazmak istemiştim ancak bölge o kadar özel ve güzel ki daha fazla detaylara inmeden devam etmek haksızlık olacak gibi…Palandöken nerede, nasıl gidilir, kayak pistleri ve oteller hakkında tüm detaylar için okumaya devam edin!

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Nerede?

Palandöken Kayak Merkezi Erzurum şehir merkezine sadece 10 dakikalık mesafede bulunuyor. Türkiye’nin en yüksek şehri olan Erzurum’un güneybatısında yer alan 70 km’lik Palandöken Dağları’ndan adını alan kayak merkezi de Türkiye’nin en yüksek zirvesine sahip. Hem şehir merkezine hem de havalimanına çok yakın olması ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor.

Palandöken’e Nasıl Gidilir?

Trenle

Palandöken’e ulaşım için en keyifli yolculuk seçeneklerinden bir tanesi Doğu Ekspresi ile seyahat etmek. Ama yol epey uzun sürdüğü için eğer sadece hafta sonu ya da yılbaşı gibi birkaç günlük kısa tatili kayak yaparak geçirmek istiyorum derseniz havayolu ulaşımını öneririm.

Otobüsle

Erzurum Otogarı’ndan Palandöken Kayak Merkezi’ne 20 dk., tren istasyonundan ise 15 dk. içinde ulaşabiliyorsunuz.

Uçakla

İstanbul, Ankara ve İzmir illerinden düzenlenen direkt seferler sayesinde Erzurum’a ulaşmak en fazla 2 saat sürüyor. Havalimanından Palandöken Kayak Merkezi’ne gitmek ise sadece 20 dakika sürüyor.

İstanbul-Erzurum uçuşu 1 saat 45 dakika

Ankara-Erzurum uçuşu 1,5 saat

İzmir-Erzurum uçuşu 2 saat

Erzurum Havalimanı küçük bir yer olduğu için havalimanında hiç vakit kaybetmeden ister toplu taşıma araçlarıyla ister araç kiralayarak isterseniz otel servisleriyle Palandöken Kayak Merkezi’ne ulaşabiliyorsunuz. Erzurum’da zamandan tasarruf etmek ve kayak keyfini mümkün olduğunca uzun yaşayabilmek için uçakla gelmek kesinlikle çok mantıklı oluyor. Ama dediğim gibi eğer vakit kısıtınız yoksa Doğu Ekspresi’ni tecrübe etmelisiniz.

Palandöken’e Ne Zaman Gidilir?

Palandöken kayak sezonu 6 ay kadar uzun bir süreye yayıldığı için Ekim ve Mayıs ayları arasında kayak yapmaya çok elverişli bir zemine sahip oluyor. Fakat bunun dışında ATV, paintball veya termal tesislerden faydalanmak isterseniz yılın dilediğiniz zamanında da Palandöken’e gelebilirsiniz.

Palandöken İçi Ulaşım

Palandöken içi ulaşım için 5 adet telesiyej, 1 Gondol lift, 2 baby lift ve 3 teleski bulunuyor. Bu tesisleri kullanabilmek için almanız gereken SkiPass fiyatlarını yazının ilerleyen kısmında inceleyebilirsiniz.

5 telesiyej

1 teleski

2 baby lift

Gondol lift

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken’de kayak yapmayı bu kadar özel kılan (hele ki akşamları -40 dereceye kadar bile ulaşabilen Erzurum soğuğunda) asla bozulmayan kar yapısı, birbirinden güzel ve kaliteli pistleri ve muhteşem hizmet kalitesine sahip kayak otelleri gibi imkanlarıdır. Uluslararası Üniversiteler Kış Olimpiyatları gibi özel bir etkinliğe ev sahipliği yaparak sadece Türkiye genelinde değil, dünya genelinde hatırı sayılır bir üne kavuşmuştur.

Zaten Türkiye içinden ziyaretçileri kadar Palandöken’e kayağın hakkını vermek üzere özel olarak gelen yüzlerce turist de bulunuyor. İşin aslı Uludağ’ı hıncahınç dolduran o kalabalığa bakarsanız buraya ilk kez gelen amatör kişilerin popülerliğine yenik düşüp geldiğini anlayacaksınız.

Diğer kayak merkezlerinde olduğu gibi Palandöken’de de kayak kiralama ve eğitim alma imkânı bulunuyor. Üstelik alanında profesyonel ve dünya çapında başarılara imza atmış eğitmenlerle çalışma imkânınız da var. Kayak kiralama ve eğitim fiyatları merkezdeki tesislere göre fark ediyor. O nedenle konaklamaya karar verirken bu imkanlar hakkında da detaylı bilgi almayı unutmayın.

Palandöken Kayak Pistleri : Gece Kayak Keyfi

Kulağa çok heyecan verici geldiğini farkındayım, emin olun yaşarken o heyecanı fazlasıyla hissediyorsunuz. Güneş altında üşümeden kaymak tamam çok iyi ama hava 16:00 gibi epey erken bir saatte karardığından kayak keyfini daha uzun tutmak adına pistler saat 20:00’a kadar aydınlatmayla destekleniyor. Aşağıda SkiPass ücretlerinde de görebileceğiniz gibi gündüz kaymanın yanında gece kayağı ayrı ücretlendiriliyor.

Palandöken Kayak Pistleri

Palandöken kayak pistleri bölgenin ününe ün katan alanlarıdır. Toplam 22 pist ile günde 32 bin kişinin kayak yapmasına imkân sağlayan Palandöken pistleri her seviyede kayakçıya imkân tanıyor.  derecelerine göre ayrılmış kayak pistleri 8 adet kolay, 9 adet orta, 3 adet ileri, 4 adet doğal pist ve Ejder Pisti olmak üzere kategorilere ayrılıyor. Seviyenize uygun kayak pistini seçebilmeniz için yine renklendirme yöntemi imdadınıza yetişiyor. Kolay-orta kayak pistleri mavi, zor kayak pistleri siyahla gösteriliyor.

Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescillenen 2 kayak pisti Slalom ve Büyük Slalom yarışmalarında kullanılan Kapıkaya ve Ejder Pistleri. Sadece bu iki pistin toplam uzunluğu 28 km ve uzun pist 12 km uzunluğundadır. Kendine güvenen kayakçıların 12 km boyunca burada aralıksız kayak yaptığına şahit olabilirsiniz. Böyle söyleyince illa profesyonel kişilerin bu piste çıktığını düşünmeyin. Acemisi de tecrübelisi de bu pistlerde düşe kalka epey keyifli vakit geçiriyor. 12 km uzunluğundaki pistte başlangıç ve bitiş noktaları arasında 1.1 km kot farkı var. Neden en uzun ve dik kayak pistleri burada dediğimi fark etmiş olmalısınız.

Erzurum Gezilecek Yerler

Öncelikli amacınız kayak yapmak dolayısıyla da Palandöken’e gelmek olsa da ülkemizin farklı kültürlere ev sahipliği eden Erzurum’u da gezmeden dönmeyin tabii.

1. Erzurum Ovası

Her mevsim bambaşka bir güzelliğe sahip olan ovada daha önce görmediğiniz kuş ve çiçek türlerine rastlayabilirsiniz.

2. Çifte Minareli Medrese

Göz alıcı taş işçiliği ile Erzurum’daki ünlü yapılardan birisi olan Çifte Minareli Medrese sizi görkemli kapısıyla karşılayacak.

3. Tebrizkapı Çarşısı

Erzurum el işçiliği sanatını görebileceğiniz bir çarşı olan Tebrizkapı adını geçmiş yıllarda epey uzun süre İran-Erzurum ticari hattının giriş kapısı olmasından alıyor.

4. Ulu Cami

Tarih ve mimari oluşumların bir arada olduğu yapıları görmeyi sevenler için Selçuklu mimarisine ait Ulu Cami Erzurum’un en büyük ve eski yapılarından birisi. Camiyi bu kadar kıymetli kılan güneşin düşme açısı hesaplanarak konumlandırılan filgözü pencereleri, cami içine ulaşan ışığın düşme açısına göre kullanılan güneş saati ve tepesindeki yıllara meydan okuyan kırlangıç çatısı gibi özellikleri.

5. Erzurum Kalesi

İpekyolu üzerinde inşa edilen Erzurum Kalesi’nin Bizanslılar tarafından 5. Yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor. Minare olarak tasarlanıp savaş sırasında gözetleme kulesi olarak kullanılan Tepsi Minare de kalenin içinde yer alıyor. Tepsi Minare aynı zamanda Saat Kulesi olarak adlandırılıyor ve tüm şehrin manzarasını izleyeme imkânı veriyor.

Konaklama Önerileri

Palandöken otelleri 5 yıldızlı otellerin yanı sıra her bütçeye uyum sağlayabilecek farklı konaklama seçenekleri de sunuyor. Lüks otellerin yanı sıra daha hesaplı olan günübirlik konaklama tesisleri veya kayak evleri bulunuyor. Kayak merkezinde zincir otellere de tam teşekküllü kayak otellerine de rastlayabilirsiniz. Her biri çok iyi hizmet kalitesine sahip olan bu otellerde uygun konaklama imkânı için erken rezervasyon indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Kayak merkezinde kalmak yerine dağ eteklerinde veya şehir merkezindeki otelleri de tercih edebilirsiniz.

Yeme İçme Önerileri

Oksijen de bol, hava da soğuk, karlı zeminlerde düşüp kalktınız karnınız da zil çalıyor tabii. Konakladığınız yerlerde Erzurum’a has lezzetlerin tadına varabilirsiniz. Dilerseniz şehir merkezine inip meşhur Cağ Kebabı mekanlarından birini de tercih edebilirsiniz. Gel-Gör Cağ Kebap ve Koç Cağ Kebap listenizde ekli dursun. Ayrıca merkezde Türkiye’nin en iyi dönercisi olarak tanınan Dönerci Hacı Baba diye bir mekân da var ki cidden tadına bakınca bu iddianın nereden geldiğini anlayacaksınız. Köfteci bir doktor ile tanışmak isterseniz kıymetli kalp cerrahı görevinin yanında baba mesleğini de bırakmayan sahibiyle Emir Şeyh Nedim Köftecisi’nde şiş köfte yiyebilirsiniz.

Pratik İpuçları

Yazının başından beri bu kaçıncı diyecekseniz belki ama hava sıcaklığı -40 derece olabildiğinden sizi sıcak tutacak hiçbir kıyafetinizi unutmayın. Eğlenmeye gidip hasta hasta dönmeyin…

Daha ekonomik kayak tatili isterseniz şehir merkezindeki veya dağ eteklerindeki otelleri tercih edebilirsiniz. Bir başka seçenek ise kayak merkezi içindeki otellere ait pistleri ücretsiz kullanmak.

Erken rezervasyon ile otel ve uçak biletlerini daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Kayak merkezindeki kar durumunu, otellerin ekipman ve eğitim ücretlerini öğrenmek için rezervasyon öncesinde arayıp detaylı bilgi almayı ihmal etmeyin.

Konakladığınız otelin pistleri yeterli gelirse diğer pistler için SkiPass ücreti ödemeyin. Ama bence gidince kayak pistlerinin güzelliğine kapılacaksınız

Kayak sadece yılda birkaç gün yaptığınız bir sporsa kayak takımlarına masraf etmeyin, kiralayın.

Kayak dışında aktivitelere katılacaksanız uygun ayakkabı ve kıyafetiniz olduğuna emin olun.

Vaktiniz varsa Erzurum Palandöken’e Doğu Ekspresi ile gelin, yoksa da araçla falan uğraşmadan uçağa atlayıp gelin. İlla araca ihtiyacınız olduğunu düşünürseniz araç kiralayabilirsiniz.

Erzurum gezilecek yerleri mutlaka keşfe çıkın. Birbirinden güzel ve özel yapılarla karşılaşacaksınız.

Atatürk Evi Müzesi ve Kongre Binası‘nı mutlaka gezin.

Yapmadan Dönmeyin

Bilmem söylemeye gerek var mı ama meşhur Erzurum Cağ Kebabı yemeden,

Cağ kebabının yanında kadayıf dolması, tandır kebap ve ayranaşını tatmadan,

Palandöken’de mümkün olduğunca fazla pistte kayak keyfini deneyimlemeden,

Kayak dışındaki aktiviteleri denemeden,

Gece kayak keyfini tatmadan,

Peribacalarını görmeden,

Erzurum gezilecek yerleri gezmeden,

· Termal tesislerde birkaç saat kendinizi şımartmadan dönmeyin!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir