Pakistan’da Saldırganlar, Yolcuları Otobüsten İndirip Kurşuna Dizdi! Çok Sayıda Meyyit Var

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Eki 26, 2022 Yorum Yok

Pakistan’ın Belucistan eyaletinde, silahlı bireylerin otobüslerden indirdikleri en az 14 kişiyi öldürdüğü bildirildi. Eyaletin İçişleri Bakanı Haydar Ali, Fransız AFP ajansına sayıları 20’den fazla olduğu belirtilen saldırganların “Cephe Birlikleri” isimli milis kümesinin üniformalarını giydiklerini söyledi.

“14 YOLCUYU TARADILAR”

Ali “Makran Otoyolu’nda Karaçi’den Ormara kentine giden dört otobüsü durdurup 14 yolcuyu taradılar” dedi.

Ölenlerin tümünün Pakistanlı olduğu ve ortalarında bir donanma subayıyla bir kıyı güvelik görevlisinin de olduğu belirtiliyor.

OPERASYON BAŞLATILDI

Bakanlık kaçan saldırganların bulunması için büyük çaplı bir operasyon başlatıldığını açıkladı.

Başbakan İmran Han da saldırıyı kınadı.

Hücumun sorumluluğunu şimdi hiçbir örgüt üstlenmedi.

NE OLDU?

Belucistan eyaletinin başşehri Quetta’da yaklaşık bir hafta evvel düzenlenen intihar akınında 20 kişi hayatını kaybetmişti. Afganistan ve İran’la sonu olan Belucistan, Pakistan’ın en büyük ve en fakir eyaleti. Burası, radikal İslamcı, mezhepçi ve ayrılıkçı militanların aktif olduğu bir bölge.

Belucistan’da IŞİD’in de etkin olduğu belirtiliyor. Quetta’da Şii Hazaraları amaç alan intihar saldırısını IŞİD üstlenmişti.

Pakistan ordusu, 2004’ten bu yana militanları amaç alan operasyonlar düzenliyor.

Belucistan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru isimli dev projenin merkezinde yer alıyor. Çin, milyarlarca dolara mal olacak bu altyapı projesiyle batıdaki Şincan eyaletini Arap Denizi’ndeki Gwadar limanına bağlamayı hedefliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir