Otomotivde patent şampiyonu Mercedes-Benz Türk oldu

Genel, Gezilecek Yerler Mar 29, 2023 Yorum Yok

Mercedes-Benz Türk, 2022 yılında otomotiv kesiminde en Fazla patent tescili Meydan firma oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın datalarına nazaran 2022 yılında Türkiye’nin bütün kesimlerde en Fazla patent başvurusu yapan dördüncü firması olan Mercedes-Benz Türk, birebir periyotta Türkiye’nin en Fazla patent tescili Meydan otomotiv firması oldu.

Üretimi, ihracatı ve sağladığı istihdamın yanı Dizi gerçekleştirdiği AR-GE çalışmalarıyla da otomotiv bölümünün geleceğine taraf veren şirketin, biri Hoşdere Otobüs Fabrikası Öteki ise Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesinde olmak üzere iki adet AR-GE Merkezi bulunuyor.

2022 yılının en Fazla patent tescili Meydan otomotiv firması Mercedes-Benz Türk’ün başarısı OSD (Otomotiv Sanayi Derneği) tarafından ödüllendirildi. Şirket, derneğin 48’inci Olağan genel Şura Toplantısı’nda verilen ‘OSD Muvaffakiyet Ödülleri’nde, ‘2022 Yılı OSD Teknoloji Muvaffakiyet Ödülü’nün sahibi oldu.

2022 yılında Kamyon AR-GE Merkezi ile 142, Otobüs AR-GE Merkezi ile de 38 adet olmak üzere Yekün 180 adet patent müracaatında bulunan Mercedes-Benz Türk, bunların 87’sine tescil aldı. Şirketin 2022 yılında patent tescili aldığı buluşlardan öne çıkanlar ise; ses dalgaları kullanarak yolcu güvenliğinin artırılması, orta sensörü ile güvenlik kemeri denetimi ve deformasyon gücünü azaltmak için temas tasarımı olarak sıralanabilir.

Mercedes-Benz Türk Otobüs Geliştirme Karoseri Yöneticisi Dr. Zeynep Gül Koca

Mercedes-Benz Türk Otobüs Geliştirme Karoseri Yöneticisi Dr. Zeynep Gül Koca, mevzuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Otomotiv bölümünün dönüşümden geçtiği süreçte AR-GE çalışmalarının kıymeti her geçen gün artıyor. Daimler Truck’ın en Değerli üretim ve AR-GE üslerinden biri pozisyonunda olan şirketimiz sahip olduğu iki adet AR-GE Merkezi ile kesimin geleceğini şekillendirmeye devam ediyor. 2009 yılında kurulan Hoşdere AR-GE Merkezimiz, bütün dünyadaki Mercedes-Benz ve Setra marka otobüslerin İç donanım, karoser, Hariç kaplama, elektrik altyapısı, teşhis sistemleri ve donanımsal dayanıklılık testleri için yetkinlik merkezi olarak çalışıyor. Her geçen gün küresel sorumluluklarını artırmaya devam eden AR-GE takımlarımız, başarılı çalışmaları ile 2022 yılında Mercedes-Benz Türk’ün en Fazla patent tescili Meydan otomotiv firması olmasına Aka katkı sağladılar. Bu başarıda emeği olan bütün grup arkadaşlarımı kutlama ediyorum. Otomotiv Sanayi Derneği tarafından verilen ‘2022 Yılı OSD Teknoloji Muvaffakiyet Ödülü’nün yeni inovasyonlar yapma yolunda bizlere Sıkıntı ve motivasyon sağlayacağına inanıyorum.”

Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Yöneticisi Melikşah Yüksel

Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Yöneticisi Melikşah Yüksel ise, “Aksaray AR-GE Merkezimiz, kamyon Eser kümesindeki çalışmalarımızı hızlandırmak amacı ile 2018 yılında açılmıştı. O günden bugüne, bu yatırımımızın Olumlu yansımalarını almaya devam ediyoruz. bütün dünyadaki Mercedes-Benz kamyonlarının yol testlerinin Biricik onay merci olan AR-GE Merkezimiz, elektrikli kamyonlar için de yol testi onay mercilerinden biri olma misyonunu sürdürüyor. Yol gösterici olarak gördüğümüz AR-GE çalışmalarımızın Otomotiv Sanayi Derneği tarafından ödüllendirilmesinin de bizim için gurur kaynağı olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

Daimler Truck ağında Değerli bir pozisyona sahip

Mercedes-Benz marka otobüs ve kamyonlar için küresel mesuliyet taşıyan, dünyadaki bütün coğrafyalar için yeni ürün-kapsamlar geliştiren ve yol testleri gerçekleştiren Mercedes-Benz Türk’ün İstanbul ve Aksaray’da bulunan AR-GE Merkezleri, birebir vakitte elektrikli araçların geleceği için Kıymetli sorumluluklar da üstleniyor. Laf konusu merkezler, gerçekleştirdikleri geliştirme faaliyetleri, OMIplus ONdrive üzere web tabanlı projeler, kullandıkları Sanal Gerçeklik ve Karma Gerçeklik teknolojileri ile Daimler Truck ağında Kıymetli bir pozisyona sahip.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir