Miçotakis, ülke tarihinin en büyük tren kazasının sebebini açıkladı: Trajik bir insan hatası

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Mar 02, 2023 Yorum Yok

Yunanistan dün Aka bir felakete uyandı. Atina’dan salı akşamı saat 20.30’da devinim eden yolcu treni, Yunanistan‘ın başşehrinden yaklaşık 380 kilometre uzaklıkta bulunan Larisa kentinin Tembi mevkiinde, Selanik’den Larisa’ya gitmekte olan yük treniyle sabah saatlerinde çarpıştı.

ULAŞTIRMA BAKANI KARAMANLİS İSTİFA ETTİ

Kazanın akabinde Yunanistan Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis istifasını sunarken “Böylesi trajik bir Hadise gerçekleştiğinde hiçbir şey Ham üzere misyona devam etmek imkansızdır” dedi. Yazılı açıklamada vazifesinden istifa ettiğini ve “bunun kurbanların anısını onurlandırmak için yapabileceğinin en azı olduğunu” belirtti. Karamanlis ayrıyeten devletin “uzun müddettir devam eden” yanlışlarının sorumluluğunu aldığını vurguladı.

KAZANIN SEBEBİ “TRAJİK BİR İNSAN HATASI”

Yunanistan Başbakanı Miçotakis 43 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan şimendifer kazasının nedenini açıkladı. Miçotakis, şimendifer kazasının “trajik bir insan hatasından” kaynaklandığını söyledi.

İSTASYON ŞEFİ TUTUKLANDI

Polis Larisa’daki İstasyon Şefi’nin ihmalle vefata sebebiyet Eda suçlamasıyla tutukladı. Sinyallerden Mesul 59 yaşındaki şefin suçlamaları reddettiği ve kazanın olası bir teknik yanlıştan meydana gelmiş olabileceğini söylediği kaydedildi.

Yunan demiryolu sendikaları ise bu kazanın demiryollarındaki kronik problemleri gözler önüne serdiğini, bu sıkıntılar ortasında yetersiz çalışan, sıkıntılı sinyalizasyon ve eskimiş altyapı olduğunu belirtti. Larisa Belediyesi, kimi cesetlerin tanınamayacak halde olması nedeniyle kimliklerinin genetik testlerle belirleneceğini açıkladı. Larisa’daki bir hastane de, trendeki yolcuların yakınlarının DNA örnekleri vermeye başladığını duyurdu.

ATİNA’DA PROTESTO GÖSTERİLERİ

Başkenti Atina’da, şimendifer kazasını protesto eden göstericiler ile polis ortasında arbede yaşandı. Hellenic Train ofislerinin bulunduğu binanın önünde bir ortaya gelen binlerce gösterici, “Kaza değil, cinayet” yazılı döviz taşıdı. Polis, yerlerini terk etmek istemeyen göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir