9 asırlık tarihi Ulu Camii adeta depreme meydan okuyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Mar 01, 2023 Yorum Yok

9 asırlık tarihi ulu Camii adeta sarsıntıya Saha okuyor

SİİRT – Türkiye’nin en eski mescitlerinden biri olan Siirt‘teki 894 yıllık tarihi ulu Camii, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılara karşı adeta Saha okuyor.

Selçuklu hükümdarlarından Muguziddin Mahmud buyruğuyla 1129 yılında mescitte meftun bulunan Pir İshak Hazretleri ismine yaptırılan 9 asırlık cami, Kahramanmaraş merkezli zelzelelere Karşın birinci gün ki üzere vatandaşları ağırlamaya devam ediyor.

Tarihi ulu Caminin dayanaklılığıyla ve içerisindeki taşlar sayesinde Edebiyat serin, kışın sıcak tutan mimarisinin en hoş örneklerinden birini oluşturduğunu belirten Cahit Kurt isimli vatandaş, herkesin Siirt‘e gelerek tarihi ulu Caminin içindeki manevi atmosferi görmesini istediğini belirtti. Kurt, “Ben bu caminin cemaatlerinden biriyim. Bu caminin bir özelliği de Edebiyat serin olması kışın sıcak olmasıdır. Cemaat tarafından tercih ediliyor. Bu caminin geçmişi Selçuklulara dayanıyor. Selçuklular vaktinde ecdatlarımızın emeğiyle yapılan bir camidir. Çoklukla turist kesiti bu camiyi Fazla ziyaret ediyor. Siirt‘e bulunan bu caminin cemaati de Fazla kalabalıktır. Cemaat bu mescitte namaz kılmayı Fazla seviyor. Ben restore vaktinde buradaydım Şahit oldum. Caminin bir özelliği de altında 4 koldan su birleşiyor. Yıllara Saha okuyan bir camidir. Şu anda da hala sapasağlam ve muazzam bir camidir” dedi.

Cami temizliğinden Mesul Selman Kaya, Tarihi ulu Caminin yıllara Saha okuduğunu ve birinci gün ki üzere ayakta durduğunu lisana getirdi. Kaya, “2 yıldır tarihi Siirt ulu Mescit’te temizlikçi olarak çalışıyorum. Tarihi Siirt ulu Cami Selçuklu Hükümdarlarına ilişkin bir camidir. 1129 yılından beri camimiz ayaktadır ve tadilat görmemiştir. Camimizin özellikleri, taşları Edebiyat serin, kışın sıcak fiyat. Camimiz bin Benlik bir kapasiteye sahiptir. Kahramanmaraş’ta meydana gelen zelzele 10 ili etkiledi ancak bizim tarihi Siirt ulu Cami sağlam olduğundan Dolayı rastgele bir ziyan görmedi. İçerdeki mezar camimizin mimarı olan Pir İshak’a aittir. Pir İshak hem mimar hem de bir velidir. Birebir vakitte bu camiyi de kendisi inşa etmiştir” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir