Meksika, 16 kahraman arama-kurtarma köpeğini Türkiye’ye gönderiyor

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Şub 08, 2023 Yorum Yok

Son bilgilere nazaran 5 binden Çok insanın hayatını yitirdiği zelzele felaketi sonrasında arama-kurtarma uğraşları devam ederken, birçok ülkeden de yardım davetleri gelmeye devam ediyor.

SAYISIZ İNSANIN KURTARILMASINDA ROL OYNADILAR

Çok sayıda ülkeden arama-kurtarma çalışmalarına katılmak için takımlar Türkiye’ye ulaşmaya başlarken Meksika’nın gönderdiği takımdaki 16 köpek de dikkat çekiyor. özel eğitimli ve geçmişte Meksika’daki birçok sarsıntıda Fazla sayıda insanın kurtulmasını sağlayan köpeklerin Türkiye’de de gruplara Fazla Aka yardımı olacağı kestirim ediliyor.

SALI GÜNÜ YOLA ÇIKTILAR

Kuzey Amerika’daki fay sınırından etkilenen ülkelerden biri olan ve arama-kurtarma köpeklerinin eğitimi konusunda dünyanın sayılı ülkelerinden biri olan Meksika’nın gönderdiği köpekler ortasında Julia, Ecko, Orly, Timba, Rex ve July’ın da olduğu 16 köpek var. Köpeklerin de olduğu grupların Salı günü yola çıktığı belirtilirken Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard da, “Kalbimiz şu Lahza Türkiye’ye uçan yardım ekibimizle” iletisini paylaşmıştı.

MEKSİKO’DAKİ ZELZELEDE “KAHRAMAN” duyuru EDİLDİLER

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador, 150 şahıstan oluşan arama-kurtarma takımlarını Türkiye’ye gönderme kararı almıştı. Belçika Malinoisi, Avustralya çoban köpeği ve labrador üzere farklı cinslerden Özel eğitimli köpeklerin bulunduğu takım 2017’de Meksiko’da meydana gelen sarsıntıda kahraman ilan edilmişlerdi.

DONANMANIN BİR MODÜLÜ: FRİDA

Meksika donanmasının bir modülü olan ve 2022’de hayatını yitiren sarı labrador Frida, gözlükleri ve ayakkabıları ile ülkenin sembolü olmuş ve 2010-2019 yılları ortasında 43 kişiyi kurtarmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir