Malatya Gezi Rehberi

Malatya Gezi Rehberi

Genel Eyl 15, 2022 Yorum Yok

Malatya, Hititler döneminden bu yana yerleşim alanı olan, önemli bir şehirdir. Kayısı diyarı olarak adlandırılan Malatya, geçtiğimiz yıldan itibaren büyükşehir statüsü kazanmıştır. Malatya’yı sizler için inceledik.

Malatya’nın Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerleri

Battalgazi Ulu Cami: Malatya’da Battalgazi bölgesinde bulunan cami, Selçuklular döneminde yaptırılmıştır. 1220’li yıllarda inşa edilen cami tarihi anlamda son derece önemlidir.

Arslantepe Höyüğü: Türkiye’nin en büyük höyüklerinden biri olan Arslantepe, Orduzu’da bulunmaktadır. Bu höyükte bulunan kalıntılar son derece önemli ve dikkat çekicidir.

Yusuf Ziya Paşa Bedesteni: Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan bu bedesten, Osmanlı döneminden kalma önemli yapılardan biridir.

Arapgir Kalesi: Malatya’nın Arapgir ilçesinde yer alan kale, tarihi bakımdan son derece önemlidir.

Malatya Kalesi: Şehir merkezine yakın bir noktada yer alan Malatya Kalesi kalıntıları tarihi anlamda önemlidir.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı: Battalgazi İlçesi’nde yer alan bu kervansaray Osmanlı dönemini yansıtan önemli yapılardan biridir.

Levent Vadisi: Malatya’da turistlerin dikkatini çeken yerlerden biri olan bu vadi Akçadağ ilçesinde yer almakta ve doğal yapısıyla dikkat çekmektedir.

Somuncu Baba Türbesi: Darende İlçesi’nde yer alan Somuncu Baba Türbesi, inanç turizmi açısından oldukça önemlidir. Doğal güzellikleriyle dikkat çeken bölge en önemli yerlerden biridir.

Malatya’nın Eğlence Yerleri

Cezmi Kartay: Malatya’de merkezde yer alan Cezmi Kartay Caddesi’nde birçok eğlence mekanı yer almaktadır.

Kanalboyu: Malatya’nın simge yerlerinden olan Kanalboyu’nde bulunan kafeteryalar ile eğlenceli zaman geçirmeniz mümkündür.

Fasl-Muhabbet: Malatya Gündüzbey’de yer alan bu mekan canlı müzik ve doğal güzellikleriyle keyifli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.
Malatya Gezi Rehberi

Malatya’da Ne Yenir, Nerde Yenir?

Malatya’nın geniş bir yemek kültürü bulunmaktadır. Özellikle içli köfte ya da yöresel ev yemeklerinden mutlaka tatmalısınız. Ayrıca et yemekleri yapan restaurantlar da sizlere lezzetli seçenekler sunmaktadır.

1-Malatya Patika Restaurant: Malatya’nın Yeşilyurt İlçesi’nde yer alan Patika Restaurant, doğal yapısı ve yeşilliğin ortasında, açık havada yapılan servis ile dikkat çekmektedir. Patika Restaurant’ta farklı tatlar katılan et yemeklerini mutlaka denemelisiniz.

2-Su Sesi Kır Lokantası: Malatya Gündüzbey’de yer alan bu lokanta özellikle zengin kahvaltı çeşitleriyle dikkat çekmekte ve doğal güzelliğiyle beğeni toplamaktadır.

3-Kervansaray Et Lokantası: Malatya merkezde yer alan Kervansaray Et Lokantası, lezzeti ve çeşitliliğiyle dikkat çekmektedir.

4-Beşkonaklar Malatya Mutfağı: Beşkonaklar’da eski konaklardan birinin restore edilmesiyle oluşturulan bu restaurant, özellikle yöresel yemekleri tatmak isteyenler için çok önemli bir alternatiftir.

Malatya’da Nerelerde Alışveriş Yapılır?

1-Malatya Park Avm: Belediye Binası yanında ve Sümer Parkı karşısına inşa edilen Malatya Park Avm, Malatya’nın ilk ve tek alışveriş merkezidir. Bu merkez, hem Malatyalılar hem de turistler açısından son derece önemlidir.

2-Kapalı Çarşı: Malatya merkezde yer alan Kapalıçarşı, Malatya’nın önemli alışveriş bölgelerinden biridir. Günümüzde eski önemini kaybetse de merkezde alışveriş konusunda önemli bir görev üstlenmektedir.

Malatya’da Nerelerde Konaklanır? Otel Önerileri

1-Anemon Malatya Otel: Malatya Organize Sanayi Bölgesi ve hava alanına gidiş yolu üzerinde yer alan bu 5 yıldızlı otel merkeze 6 km uzaklıktadır. Şehrin ilk ve tek 5 yıldızlı oteli olan Anemon Malatya Otel, turizm açısından oldukça önemli bir konumdadır.

2-Grand Aksaç Hotel: Malatya merkezde yer alan bu 4 yıldızlı otel, konforu ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmasıyla, tavsiye edilen oteller arasında yer almaktadır.

3-Grand Akkoza Hotel: Malatya merkezde yer alan Grand Akkoza Hotel, 3 yıldızlı modern bir oteldir. Turistlerin sıklıkla tercih ettiği otelde hamam ve sauna bulunmaktadır.

4-Hanem Otel: Konforlu otellerden biri olan Hanem Hotel, Malatya merkezde Fuzuli Caddesi’nde yer almaktadır. Deluxe ve suit dairesi ile dikkat çeken otelde 53 oda bulunmaktadır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir