Likya Yolu

Likya Yolu

Gezilecek Yerler Eki 21, 2022 Yorum Yok

Çoğu kişi için Türkiye, her şey dahil sistemde beş yıldızlı bir otelde ucuz bir şekilde dinlenebileceğiniz bir ülkedir. Ancak çok az insan, ülkenin zengin bir tarihe, kültürel geçmişe ve bilgisiz bir turistin gözünden gizlenmiş doğanın büyüleyici köşelerine sahip olduğunu tahmin ediyor. Ve bunun teyidi, yüzlerce kilometrelik eşsiz bir rotayı temsil eden Likya Yolu, Türkiye, kendiniz aşarak, bu muhteşem tarihi yol hakkındaki fikrinizi sonsuza dek değiştireceksiniz. Bu yolda sizi ne bekliyor olabilir ve bir yürüyüşe nasıl hazırlana cağınızı yazımızda anlattık.

Likya Yolu Temel Bilgiler

Likya Yolu, Türkiye’nin en uzun güzergahı ve dünyanın en popüler yürüyüş parkurlarından biridir. Burada gruplar halinde yürümenize gerek yok, tek başınıza dahi yürüyüş yapıp keşfe çıkabilirsiniz. Likya İzi, Türkiye’nin güneybatı kıyısı boyunca uzanır ve Antalya Eyaleti ile Fethiye şehri arasında yer alan yarımadadan geçer.

Antik Likya’nın başkenti

Daha önce, bu bölgede, ticaret ilişkileri ile birbirine bağlı bağımsız şehirlerin birleşmesini temsil eden eski Likya devleti gelişti. Buradaki ilk yerleşimler, MÖ 1500 yıllarında ortaya çıkmaya başladı ve yavaş yavaş yüksek bir yaşam standardına sahip şehirlere dönüştü. Bu Devlet her zaman fatihler için bir çerez olmuştur ve Persler, Romalılar, Büyük İskender ve Türkler tarafından defalarca ele geçirilmiştir. Ancak bağımlı duruma rağmen, Likya her zaman özerk bir bölge olmayı başardı. Özgür sakinlerinin onuruna Türkiye’de popüler bir rotayı oluşturmaktadır.

Likya Yolu

Likya patikasının toplam uzunluğu 509 km’dir. Yolu dağ yamaçları, toprak ve bazen asfalt yollar boyunca uzanır. Patikayı bağımsız olarak fetheden birçok turist, en nefes kesici manzaraların Hisarcandır köyünün yanındaki doğuda yoğunlaştığını belirtiyor. Likya parkurunun güzergahının sadece görülmeye değer araziyle değil, aynı zamanda daha sonra anlatacağımız Türkiye’nin birçok ünlü turistik mekanından geçtiği de dikkat çekicidir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, The Sunday Times’ın ünlü İngilizce baskısı bu yolu dünyanın en güzel yollarının ilk 10’una dahil etti.

Likya Yolu güzergah haritasına baktığımızda, başlangıç noktasının Antalya Eyaleti olduğu, yani uluslararası hava alanına yakın bir nokta olduğu açıktır. Pistin son kısmı, Dalaman Hava alanının 60 km güneydoğusunda ve Fethiye’nin ünlü beldesinin 15 km güneyinde yer alan Ölüdeniz şehridir.

Kitap ” The Lycian Way»

1999 yılında, İngiliz gezgin Kate Clow, Likya izini araştırmak için Türkiye’ye gitti ve rotasındaki işaretleyicileri yerleştirmek için kendi başına harika bir iş çıkardı. Daha sonra «The Lycian Way» adlı bir kitap yayınladı, bu sayede bu yol yürüyüş meraklıları arasında büyük bir popülerlik kazandı.

Taş üzerinde özel etiketBugün, rota boyunca kırmızı ve beyaz renklerde boyanmış özel etiketler bulabilirsiniz. Kural olarak, bu tür işaretleyiciler ağaçlarda ve taşlarda bulunur, gönüllüler tarafından sürekli olarak güncellenir, böylece açıkça görülebilir. Likya yolunu kendiniz fethetmeye karar verirseniz, rotanın bazı kısımlarında işaretlerin sıklıkla, diğerlerinde nadir olduğunu düşünmelisiniz. Ve uzun bir süre boyunca işaretleyiciler le karşılaşmayı bıraktığınızda, geri dönmeye değer.

Likya izi işaretçisi

Likya Yolu, en çok çatallara ve büyük kavşaklara yerleştirilen çok sayıda işaretçi de kurmuştur. Çevrede görebileceğinizi işaretler sayesinde konumunuzu, nereye gidebileceğinizi kolayca kestirebilirsiniz. Kendi başınıza nerede takip edeceğinizi anlayamadıysanız, size doğru yönü göstermekten mutluluk duyan yerel sakinlerden yardım isteyebilirsiniz.

Likya Yolu Görülmeye Değer Yerler

Likya yürüyüş rotasının benzersizliği hem bozulmamış manzaralarında hem de yolda bulunan tarihi ve doğal simgesel yapılarda yatmaktadır.

Antik Olympos kentinin kalıntıları

Bir zamanlar müreffeh bir kasabanın kalıntıları bugün Türkiye’deki Likya patikasının görülmeye değer mahallelerinde dinleniyor. Kalıntılar oldukça iyi korunmuştur, bu yüzden antik atmosfere girmeyi hayal edenler için mükemmel bir yerdir.

Tarihi Şehir Myra

Burada, antik çağın bir parçası, Türk makamlarının çabaları tarafından restore edilen antik Yunan amfi-tiyatrosunda hayatını buldu. Restorasyon çalışmaları bu güne kadar devam ediyor. Kayalık dağ yamaçlarında sığınağını bulan eski mezarlar da özel ilgiyi hak ediyor.

Göynük Kanyonu

Göynük Kanyonu. Turkuaz dağ suları ile çevrili ünlü Gorge, Kemer’in başlıca turistik yerlerinden biridir. Burada sadece doğal güzelliklerin tadını çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda kanyonun buzlu nehrini yüzerek fethedebilirsiniz.

Yanartaş

Likya Yolu güzergahının ayrıntılı bir haritasını düşünürsek, yolunun, sürekli yanan ışıkları için ateşli Yanartaş olarak adlandırılan Türkiye’nin ünlü Yanartaş dağından geçtiğini görebilirsiniz. Dağın derinliklerinde biriken doğal gaz, çatlaklardan dışarı doğru sızar ve oksijen ile temas ederek, dağ yüzeyinde alevler oluşturmak için kendiliğinden yanar.

Tahtalı Dağı Manzarası

Tarif edilen rotadaki en yüksek nokta, 2365 metre yüksekliğindeki Tahtalı dağıdır. Herkes, nefes kesen Kuş bakışı manzaralarını görmek ve yamaç paraşütüne katılmak için bir teleferik üzerinde dağ zirvesine tırmanma fırsatına sahiptir.

Likya izinin ve ilgi çekici yerlerinin fotoğrafları, herhangi bir gezginde hemen bir şeyler toplama ve dünyanın en güzel rotalarından birini fethetme arzusunu uyandırabilir.

Likya Yolu Hakkında Pratik Bilgiler

Tabii ki, tüm pratik bilgileri önceden bilmiyorsanız, hiçbir yolculuk olumlu duygular getirmeyecektir. Likya Yolu boyunca yürüyüş yapmak için Antalya’ya gelirken, gerekli ekipmanı ve parayı hazırlamak, konaklama seçeneklerini ve dış dünyayla bağlantıları düşünmek önemlidir.

Mobil iletişim

Özellikle uzak dağ yollarında Seyahat edecekseniz, denizaşırı iletişim çok önemlidir. Likya izindeki mobil ağ düzgün çalışıyor, çünkü çoğu hücre Kulesi dağlarda bulunuyor, bu yüzden telefonunuz her zaman Türk operatörlerinden birinin sinyalini yakalayabiliyor. Burada seyahat için uygun tarife bağlayarak, sizin için her zamanki hücresel şirketin hizmetlerini kullanmak için bir fırsat vardır.

Telefon 

Buna ek olarak, ülke hemen hemen her köyde bulunan telefon makineleri ağını yaygın olarak geliştirdi. Kartlar yerel pazarlarda ve PTT posta ofislerinde satılmaktadır ve farklı konuşma süreleri için tasarlanmıştır (10 dakika veya daha fazla). Şehir numaraları için yurt dışında arama yaparken makineleri kullanmak özellikle avantajlıdır.

Likya Yolu

Konaklama

Önceden düşünmeye değer bir diğer önemli soru, gelecekteki gecenizi yeridir. Bir çadır ile Likya patikasına kendiniz giderseniz, rotanın herhangi bir yerinde geceleme için bir yer garanti edebilirsiniz. Tabii ki, bu yol boyunca uzanan şehirlerde ve kasabalarda, gece başına 100-150 TL gibi bir fiyata iki kişilik bir oda kiralamak mümkün olan birçok otel bulacaksınız. Ancak bazen bu tür nesneler arasındaki mesafe 30 km’den fazladır, bu da dinlenmeden ve uyumadan geçmek oldukça zordur. Bu nedenle, çadır mutlaka gezgin ekipmanınız da bulunmalıdır.

Ekipman

Çadırın yanı sıra, diğer gerekli ekipmanlara da dikkat etmelisiniz. Tabii ki, bir kazan, brülör, brülör yakıtı, tencere, kibrit/çakmak, temel baharatlar şeklinde uyku tulumları ve paspasların yanı sıra mutfak gereçlerine ihtiyacınız olacak. Gerekli tıbbi malzemelerle bir ilk yardım çantası oluşturduğunuzdan ve iğne, iplik, yapışkan bant ve yapıştırıcı aldığınızdan emin olun. Likya yolunu bağımsız olarak yönlendirmek için bir haritaya, pusulaya veya GPS’e ihtiyacınız olacak ve karanlık günler için cep fenerini koruyacaksınız. Ve elbette, ekipman listesinde zorunlu bir öğe rahat yürüyüş ayakkabıları olacaktır. İstenirse, trekking çubuklarını da alabilirsiniz.

Likya Yolu Hakkında Yararlı İpuçları

Antalya’da Likya yürüyüşü bağımsız olarak fetheden gezginlerin hikayelerini inceledikten sonra, yürüyüşünüzü %100 başarılı hale getirebileceğiniz birkaç yararlı öneri belirledik.

Likya Yürüyüş turu için ideal zaman sonbahar ve ilkbahar aylarıdır. Yaz aylarında oldukça sıcaktır, bu yüzden yolculuğunuz heyecan verici bir maceradan dağlarda hoş olmayan ve yorucu bir dolaşmaya dönüşebilir. Kışın, aynı zamanda yürüyüş için rahat koşullar yaratmayacak olan yoğun yağmurlar sık görülür. İlkbahar ve sonbaharda, bölgenin hava sıcaklığı rotanın üstesinden gelmek için en uygun olanıdır ve gündüz ortalama 25 °C ve gece 17 °C’dir.

Kışın Kampa gidiyorsanız, ceket, eldiven ve şapka da dahil olmak üzere sıcak kıyafetler giydiğinizden emin olun. Yaz aylarında hafif kıyafetlere, güneş gözlüklerine ve bir şapkaya ihtiyacınız olacak, ancak akşamları dağlarda yüksek soğuk, bu yüzden sıcak bir ceket de gereksiz olmayacak.

Akrepler ve yılanlara dikkat edin. Türkiye’de, özellikle ormanlarda oldukça fazla yılan var, bu yüzden onlarla tanışmaya hazır olmanız gerekiyor. Genellikle, bu sürüngenlere dokunmadıktan sonra bir kişiye saldırmazlar, bu yüzden sürüngen geçtikten sonra, sessizce sürünmesine izin verin ve yolunuza devam edin. Çantalarınızı, çadırınızı ve uyku tulumlarınızı kontrol ettiğinizden emin olun, çünkü akrep şeklinde beklenmedik bir konuk olabilir. Genellikle dalların altında saklanırlar, bu yüzden yakacak odun toplarken dikkatli olun.

Su kaynaklarını tanıyın. Yol boyunca, kuyular ve sütunlar şeklinde içme suyu kaynakları ile karşılaşacaksınız. Kural olarak, Likya izi haritalarında özel bir işaretle işaretlenir, ancak bazen önünüzde bir kuyu olduğunu anlamak zordur. Dikenli bir taş veya tahtalarla kaplı bir taş görürseniz, bunun bir içme suyu kaynağı olduğunu bilin. Ayrıca, suyun bulunduğu seviyeye dikkat edin: eğer derinse, içme için uygun olduğu anlamına gelir, eğer su yüzeyde ise, o zaman kaynatmadan içilmemelidir.

Güneş kreminizi yanınıza aldığınızdan emin olun. Yılın herhangi bir zamanında ihtiyacınız olacak: Antalya’da güneş ışınları çok güçlüdür, bu nedenle güneşte uzun süre kalmak kışın bile yakabilir.

Sırt çantalarınızı yiyeceklerle doldurmak zorunda değilsiniz. Küçük köylerde izinde gerekli ihtiyaçları satın alabileceğiniz dükkanlar bulabilirsiniz. Burada turistik bölgenin dışında uygun bir bütçe kafe bulabileceksiniz.

Sonuç

Likya yürüyüş yolu Türkiye’de nefes kesen bozulmamış doğa ve zengin tarihi mirası ile tamamen farklı bir ülke gösterecektir. Burada gerçek bir öncü gibi hissedebilir ve bir zamanlar Büyük İskender’in ordusunun takip ettiği yolları bağımsız olarak keşfedebilirsiniz. Böyle çok sıra dışı bir tatil, size çok fazla yeni duygu verecek ve artık Türkiye’ye kayıtsız bir bakışla bakmayacaksınız.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir