Güneşin Gülümsediği Şehir: Ordu Gezilecek Yerler

Güneşin Gülümsediği Şehir: Ordu Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler Eki 21, 2022 Yorum Yok

Karadenizde gezilecek yerler ile ilgili bir liste yapsak, ilk sıralarda Ordu gezilecek yerler listesi gelir.  Ordu’ya gittiğinizde yeşiliyle büyülenebilir ve görsel şölen yaylaları, türkülere konu olmuş dereleri, şırıl şırıl şelaleleri karşısında cennette olduğunuzu düşünebilirsiniz. Doğa turizmi ve keşif yürüyüşleri imkanı sunan, zengin bir tarih ve kültüre sahip Ordu’nun gezilecek yerlerini sizler için listeledik.

Ordu Nerede?

Ordu, Karadeniz Bölgesi‘nin Orta ve Doğu Karadeniz bölümlerinde yer almaktadır. İlin batısında Samsun, doğusunda Giresun ili, güneyinde Tokat ve Sivas illeri, kuzeyinde Karadeniz bulunmaktadır. İlin kuzeyindeki kıyılara yakın tepelerinde bulunan Kuzey Anadolu Dağları‘nın yüksekliği iç kesimlere gittikçe yükselmektedir. Ayrıca 730.000 nüfusuyla Ordu, Türkiye’nin en küçük büyükşehiri olma özelliğini taşır.

Orduya Nasıl Gidilir?

Uçak kullanmak isteyen gezginler Ordu-Giresun Havalimanı‘nı kullanabilirler. İstanbul’dan uçuşlar yaklaşık 1 saat 35 dakikayı bulmaktadır fakat aktarmalı uçuşlarda süre uzayabilir. Ordu Giresun havalimanına Anadolu Jet ve Pegasus firmalarının düzenli uçak seferleri bulunuyor. Uçak tercih etmeyenler için ise birçok otobüs firması bulunmaktadır.

Ordu’ya Ne Zaman Gitmeli?

Ordu’nun iklimi tipik Karadeniz İklimi’dir. Yalnız bölgedeki illere göre çevresindeki dağlardan dolayı daha az yağış almaktadır. Kış aylarını soğuk geçirir ve kar iç kesimlerde 6 aya kadar görülebilir . En çok yağış aldığı aylar Ekim, Kasım, Aralık’tır. Turistik bir gezi için Ordu‘nun en uygun zamanı ise yaz aylarıdır.

Ordu Gezilecek Yerler

Ordunun gezilecek yerleri listesi uzayıp gider, biz sizin için 4-5 günlük bir Ordu gezisinde nereleri mutlaka görmelisiniz sorunuza cevap oluşturacak bir liste hazırladık. İşte Ordu must-see listesi aşağıdaki gibi:

1.Boztepe ve Teleferik

Ordu’da görülmesi gereken yerlerin başında gelen yerlerden birisi Boztepe’ye Teleferik gezintisidir. Bu gezinti sayesinde Ordu merkezini ve Karadeniz’in muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Teleferik ile sahilden 509 metre yükseklikteki Boztepe‘ye 7 dakika içinde ulaşabiliyorsunuz ve bu seyahatin fiyatı kişi başı 9 TL. Ayrıca birçok kafe, restoran ve oteller bulunan Boztepe serinliğiyle yaz aylarında epey ilgi görüyor.

2. Perşembe Yaylası ve Menderesler

Yaylalar şehri olan Ordu’nun en güzel yaylası Perşembe Yaylası olarak bilinir. Deniz seviyesinden 1500 metre yüksekteki Perşembe Yaylası’nda piknik, safari, yürüyüş, yamaç paraşütü gibi birçok şey yapabilirsiniz. Ayrıca Perşembe Yaylası’nda Temmuz ayında şenlikler yapılıyor ve şenliklerde yarışmalar, folklor dansları, at yarışları, güreş karşılaşmaları düzenleniyor. Bu yaylanın görsel güzelliği sadece menderesleriyle bitmiyor, hemen kıyısında bir gölet bulunuyor. Burada yaz aylarında deniz bisikletine binebilir ve kenarında piknik yapabilirsiniz. Ancak kış aylarında göletin sığ kısımları donabiliyor.

3. Ordu Ulugöl

Ordu’nun Gölköy İlçesi’ndeki 1500 metre rakımlı Ulugöl, Ordu’nun en büyük gölü ve tartışmasız muhteşem bir doğa harikası. Ulugöl’ün en güzel yanı çevresinde hiç yerleşimin olması ve doğallığını koruyabilmesi. Yemyeşil Karadeniz ormanları arasındaki bu gölün, her mevsimi ayrı bir güzel oluyor ve her mevsim bambaşka bir yeşil sizi büyülüyor. Ulugöl, bol oksijeni, yeşili ve huzuruyla kesinlikle görülmeye değer bir yer.

4. Uzundere Şelalesi

Uzundere Şelalesi, 100 metre yüksekliğinde ve Türkiye’nin en yüksek şelalerinden biri olarak Ordu gezisinde kesinlikle gidilmesi gereken bir yer. Her ne kadar bu şelaleye ulaşım biraz zorlu da olsa 1100 metre rakımında bu upuzun şelale, tam bir görsel şölen.

6.Ünye Kalesi

Ordu’nun Ünye İlçesinde 2200 yıllık bir kale Ünye Kalesi ve Ordu’nun en gözde turistik yerlerinden biri. İlk inşası M.Ö. 250’lere dayanan Kale, İran kökenli bir Pontus Kral’ı tarafından yaptırılmış. Yüksekliği yaklaşık 300 metre ve tarih boyunca birçok uygarlık ve kavim tarafından kullanılmış. Ünye Kalesi’nde Kral Kaya Mezarları, mağaralar ve kuyular bulunuyor. Şehir merkezine 6 kilometre uzaklıktaki Kale, yemyeşil fındık bahçeleri olan Kale Köy’ünün sınırları içerisinde ve Kale’den bakıldığında ismini buradan almış olan Kale Köyü’nün muhteşem manzarası gözler önüne seriliyor.

7. Paşaoğlu Konağı ve Etnoğrafya Müzesi

1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından inşa ettirilen Ordu merkezi Selimiye Mahallesi’ndeki Paşaoğlu Konağı, bahçesiyle birlikte 625 m² ve konağın ahşap malzemesi Romanya’dan, taşları Ünye’den getirilmiş. Yapımını ise İstanbullu bir usta üstlenmiş. Üç katlı konağın, zemin katı taş işçiliğidir. Diğer katlar ise ahşaptır. Sofanın üzerinde ki ahşap tavanda yağlı boya desenleri görülür. Tavanın ortasında bitkisel motifleri ile dikkat çeken konağın banyosundaysa çeşitli çiniler vardır. Bahçesinde fıskiyeli bir havuz ve orijinal taş ocak bulunmaktadır. Konak, 1987 yılında müzeye çevrilmiştir. Zemin katı idari olarak kullanılan konağın birinci katında çeşitli silahlar, takılar ve kıyafetler sergilenmektedir. İkinci katında ise Sofa, Paşa Nine odası, Günlük oda, Misafir Odası, Yatak odası, Yüklük gibi odalar bulunur. Bu odalarla 19. Yüzyılın konağı canlı tutulmaya çalışılmıştır. Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi 19. Yüzyıl sivil mimarisinin en güzel örneklerinden olmasıyla turistik açıdan büyük ilgi görmektedir.

8. Yason Burnu

Ordu’nun Perşembe ilçesi sınırlarındaki Yason Burnu, 1.derece arkeolojik, 2. Derece doğat sit gölü. Bu burunda Rumlardan kalma bir kilise ve bir deniz feneri bulunuyor. Ama Yason Burnu’nun en güzel yanı harika bir gün batı manzarasına sahip olması. Ayrıca yarımada üzerinde bulunan yeme içme alanlarında hem Türk mutfağından hem de geleneksel Karadeniz mutfağından lezzetler bulmanız mümkün. Yason Kilisesi, 1869 yılında aslına uygun onarılıp ziyarete açılmış ve Karadeniz sahilinde bulunan tek kilise olma özelliğinde. Hıristiyanlar için önemli olan bu kilise ve Altınpost Efsanesi‘nin (Arganot Efsanesi) geçtiği yer olan Yason Burnu Yarımadası turistler tarafından ilgi görüyor.

Güneşin Gülümsediği Şehir: Ordu Gezilecek Yerler

9. Taşbaşı Kilisesi

Ordu Taşbaşı Mahallesi’nde bulunan Taşbaşı Kilisesi, Rum Ortodoksları tarafından 1853 yılında inşa edilmiş. Karadeniz kıyısındaki kilise doğu-batı yönde dikdörtgen şeklinde ve kubbesi hariç kesme taştan yapılmış. Kilise 1937-1977 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmış, 2000’li yıllarda ise yenileme geçirmiş ve şimdilerde kültür merkezi olarak kullanılıyor.

10. Gaga gölü

Ordu’nun Fatsa ilçesi Örencik Köyü’nde ki Gaga Gölü, 60 dekarlık alanıyla 1. Derece ve 3. Derece doğal sit gölü olarak koruma altına alınmış. Gölde dört çeşit balık var. Ortasında küçük bir adacığı olan göl, birçok bitki ve hayvan türünü barındırıyor. Aynı zamanda göçmen kuşlarının uçuş güzergâhı gölün üzerinden geçmekte ve Gaga Gölü’nün fındık tarlalarının arasında yeşilliğiyle oluşturduğu manzara tam anlamıyla harika. Karadeniz’in sayılı doğal göllerinden olan Gaga Gölü, yerel halk tarafından da efsaneleştirilmiş. Halk tarafından Kiliseli Göl olarak da adlandırılıyor. Efsaneye göre ise gölün altında eski bir şehir bulunuyor.

11. Yunus Emre Türbesi

13. ve 14. Yüzyılda yaşamış Türkmen halk şairi ve dervişi Yunus Emre’nin mezarının olduğuna inanılan 11 yerden birisi Ordu’nun Ünye İlçesi. Yunus Emre’nin “İndik Rum’i kışladık/ Çok hayr ü şer işledük/ Oney ( Ünye ) oldu son durak/ Göçtük El-Hamd ü lillah” dizelerinden Ünye’de bulunduğu biliniyor ve Ünye’de Yunus Emre’nin temsili bir makamı bulunuyor. Yunus Emre Türbesi, Ünye’nin Karşıyaka Mahallesinde ve Ünya Sanayi Sitesi çıkışından 3 km içeridedir.

12. Ünye Müze Evi

Kültürel mirasın sonraki kuşaklara yaşatılabilmesi için oluşturulmuş Türkiye’nin üçüncü, Karadeniz’in ilk yaşayan müzesi Ünye Müze Evi. Bu ev 16. Yüzyılın Mimar Sinan’la başlayan Osmanlı mimarisini yansıtmakla kalmıyor, geleneksel Türk ahşap işçiliğinin tüm özelliklerini yansıtıyor. Kafkaslı Kaptan Server Bey’in müze olarak yenilenen evinde Karadeniz insanının eski dönemleri adeta yaşatılıyor. Karagöz ve Hacivat, kukla, ebru, mürekkep, baskı, halat çekme gibi oyunlar gösteriliyor. İç ve dış mekanlarıyla otantik bir sunum sunan bu müze, Karadeniz insanının geçmişine yolculuk yapmak isteyen tüm gezginlerin Ordu’da görmesi gereken yerlerin başında gelir.

13. Atik İbrahim Paşa Camii

Ordu merkezinde 1770 yılında Atik İbrahim Paşa tarafından yaptırılan cami, 1802 yılında tahrip olması sebebiyle tekrar inşa edilmiştir. Dikdörtgen caminin iki şerefeli bir minaresi var. Ancak caminin en dikkat çekici özelliği barok tarzdaki mihrabıdır.

14. Ohtamış Şelalesi

Ohtamış Şelalesi, 30 metre yükseklikte olup Karadeniz’in en büyük şelalesidir ve 90 derecelik bir eğimle dökülmektedir. Divan-ı Lügat-it Türk’te de geçen Ohtamış, ismini Oğuz Türkleri‘nden almıştır. Ordu’ya gelip Karadeniz’in en büyük şelalesini görmeden gitmemenizi tavsiye ederiz.

15. Ordu’da Diğer Gezilecek Yerler :

Ordu’nun gezilecek yerleri saymakla bitmiyor. Ordu’da gezilecek diğer yerleri aşağıda listeledik.

Kurul Kalesi

Karaoluk (çiseli) Şelalesi

Medreseönü

Çatalpınar

Sarıçiçek Yaylası

Akkaya Köyü ve kalesi

Aybastı Kent Ormanı

Asarkaya Kent Ormanı Piknik Alanı

Aziziye (Yalı) Camii

Çifte Hamam

Ordu Eskipazar Camii ve Hamamları

Sarpdere Köprüsü

Yeşilce Köyü

Ablak Taşı ve Geçilmez Kanyonu

Asarkaya Kent Ormanı

Turnasuyu Vadisi

Topçam Yaylası

Sayacabaşı Mesire Yeri

Osman Paşa Şadırvanı

Oluklu Çeşme

Yeme – İçme Önerileri

Ordu’da Karadeniz’in köklü yemek kültüründen nasibini almış. Sürekli yağış alan Karadeniz’de birçok ot çeşidi var ve Ordu mutfağı oldukça geniş. Karadeniz pidesi, karalahanadan yapılmış pancar çorbası, turşu kavurması, karalahana dolması, mısır ekmeği, bol fındıklı sütlaç, hamsi buğlama, kaldirik, mıhlama (kuymak), dible, pancar döşeme, kabak çorbası, melocan kavurma, kabak muhallebisi, un helvası, mantar tirmit, golit, gendeme (keşkek) ve daha birçok lezzetli ve farklı yemek çeşitleri Ordu’da yenilebilecekler arasında sayılabilir. Kabadüz mevkindeki Çekiçoğlu Gözleme Evi’ne yolunuz düşerse gözlemeleri ve turşularını mutlaka yemelisiniz. Karadeniz’in doğasıyla iç içe piknik yaparak Ordu’nun yemeklerini denemek isterseniz ise yemek yeme mekanları mevcut olan Aybastı Kent Ormanı’na gidebilirsiniz. Ordu Kabataş Söğütaltı Künefeci’de Künefe’yi deneyebilirsiniz. Alabalık ve Fırın Sütlaç denemek isterseniz ise Ordu Çambaşı Yaylası Alabalık Tesisleri’ne gidebilirsiniz. Tamamiyle kekik ile yaylada beslenen kuzularla yemek ziyafeti çekebilirsiniz.

Konaklama Önerileri

Ordu merkezde ve çevresinde hatta Ordu yaylarında dahi çok fazla kalınabilecek otel ve pansiyon var.

Ordu Akamoy Boztepe Otel, konaklamak için iyi bir fikir. Bir tarafında Karadeniz manzarası, diğer taraftan yeşil dağ köyleri manzarası olan bu otel, yeni ve tertemiz bir otel. Bu otele teleferik ile ya da aracınızla kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir başka otel tavsiyemiz Çambaşı Otel çünkü bu otelde harika bir manzaraya sahip ve oldukça konforlu. Ordu otelleri hakkında size daha birçok tavsiyede bulunabiliriz. Ama Booking.com, kesinlikle kullanılması gereken bir site, zira farklı fiyat alternatifleri var. Bu siteyle daha birçok oteli kolayca karşılaştırabilirsiniz.

Gölköy de göl kenarında bungalowlarda da kalabilirsiniz.

Pratik İp Uçları

Gezilecek yerlerin arasında çok mesafe var. O yüzden mutlaka araç kiralayın.

Boztepe‘ye mutlaka teleferikle çıkın.

Konaklama için Boztepe‘yi seçin; hem doğada hem de harika manzara sahip, butik bir yer.

Yapmadan Dönmeyin

Şehir merkezinden Boztepe‘ye teleferikle geçmeden,

Boztepe teleferiğinden muhteşem Karadeniz manzarasını izlemeden,

Perşembe Yaylası‘nın bol oksijenli havasını içinize çekmeden,

Perşembe Yaylası‘ndaki menderesleri görmeden,

Perşembe Yaylası‘nda Temmuz ayında gerçekleştirilen festivale katılmadan,

Ulugöl‘de yeşilin farklı tonlarında, doğallığında huzur bulmadan,

Uzundere Şelalesi‘nin şırıl şırıl akışını izlemeden,

Ünye Kalesi‘nden fındık tarlarına bakmadan,

Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesini gezmeden,

Altınpost Efsanesi‘nin (Arganot Efsanesi) geçtiği Yason Yarımadası’na uğramadan,

Yason Burnu‘ndaki deniz fenerini görmeden,

Yason Kilisesi‘ni ve Taşbaşı Kilisesini gezmeden,

Yunus Emre Türbesi‘nde dua etmeden,

Ünye Müze Evi‘nde Karadeniz insanının geçmişine yolculuk etmeden,

Karadeniz‘in en büyük şelalesi Ohtamış Şelalesi‘ne gitmeden,

Atik İbrahim Paşa Camii‘nin barok tarzdaki mihrabını görmeden,

Karadeniz mutfağından karalahana dolmasını, hamsi buğlamayı, turşu kavurmasını, kabak çorbasını denemeden,

Mıhlama ile nefis bir kahvaltı yapmadan sakın dönmeyin!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir