Lancia’nın yeni çağının ilk temsilcisi: Pu+Ra HPE

Genel, Gezilecek Yerler Nis 23, 2023 Yorum Yok

Lancia, markanın elektrikli geleceğinin birinci temsilcisi olan Pu+Ra HPE konseptini tanıttı.

Yeniden yapılanan markanın önümüzdeki 10 yıllık vizyonunu temsil eden konsept, Yeni Ypsilon’dan başlayarak, Lancia‘nın gelecekteki bütün modellerine ilham verecek.

Menzil, şarj mühleti ve tüketim açısından dikkat çeken özelliklere sahip konsept model, tıpkı vakitte Cassina ile yapılan işbirliği sayesinde İtalyan mobilya tasarımı dünyasından ilham Meydan birinci araba olma özelliğini de taşıyor.

Lancia Pu+Ra HPE, 700 km’nin üzerinde menzil, 10 dakikadan biraz Çok şarj mühleti ve 100 km’de 10 kWh’den az güç tüketimi ile elektrikli arabaların standartlarını daha da geliştiriyor.

Lancia Pu+Ra HPE, yeni Ypsilon’da bulacağımız SALA sanal arayüzü ile donatılmış birinci araba. SALA sayesinde Lancia, ses, klima denetimi ve aydınlatma fonksiyonlarını merkezileştirerek arabanın içindeki ortamın bir düğmeye dokunarak yahut sesinizin tonuyla uyarlanmasını sağlayan Chameleon ve TAPE teknolojilerini benimseyen birinci Stellantis markası olacak.

Tasarım

Yeni konsept, markanın yeni tasarım lisanının unsurlarını büsbütün somutlaştırıyor; arabaların hacimlerinin daire ve üçgen üzere Temel ve ikonik formların kesişmesinden yaratıldığı saf ve radikal bir tasarım lisanını hayata geçiriyor.

Konsept arabanın ismindeki Pu+Ra, markanın yeni, saf ve radikal tasarım lisanını Anlatım ederken, HPE, tümü Etraf dostu, heyecan verici ve gelişmiş bir arabası vurgulayan Yüksek Performanslı Elektrik anlamına geliyor. Bu ortada HPE kısaltmasının birinci Sefer 1970’lerde Lancia Beta için kullanıldığını hatırlatalım.

Model, en yeni jenerasyon pigmentlerle sıvı metal kullanılarak üretilen sıcak yaldızlı mavimsi yeşil rengiyle, vakitsiz dizayna sahip Lancia Flaminia Azzurro Vincennes’e hürmet duruşunda bulunuyor.

Geçmiş ve istikbal ortasındaki Daimi diyalog, aerodinamiği, sürdürülebilirliği ve hacimlerin akışkanlığına dayalı aerodinamik bir dizayna sahip Aurelia ve Flaminia’yı hatırlatan, arabanın gerisine gerçek alçalan akıcı yanal çizgilerle Anlatım ediliyor.Yanlardaki rozetler, markanın yeni görsel kimliğinin bir sözü olan yeni Lancia logosuna mesken sahipliği yapıyor. Markanın köklerinden ilham Meydan ikonik yuvarlak farlarıgörebildiğimiz arka kısımda efsanevi Lancia Stratos’a gönderme yapılıyor. Ön kısım üç Fer huzmesi ile geleceğe taşınan tarihi Lancia ızgarasını tekrar yorumluyor.Yenilikçi dairesel çatı, markanın yeni tasarım lisanını yansıtırken, panoramik bir Görüntü sağlıyor.

Lancia ve Cassina

Yaklaşık 100 yıllık tarih, yenilik ve araştırmanın sonucu olarak bilgi birikimini artıran Cassina, artık de tecrübelerini otomotiv dalına aktarıyor ve Lancia’nın konsept modelinde Kıymetli rol oynuyor. Arabanın dizaynına yeni bir nazar açısı getiren Cassina, aracı bir konut üzere itinayla dekore etmiş. Sonuç olarak, Lancia Pu+Ra HPE’de oturma odasındaki döşemeli öğeler, çok fonksiyonlu bir merkezi Öge olan sehpa, materyallerin rengine ve tutarlılığına verilen Aka Ehemmiyet ile halının sıcaklığı bir konut ortamını anımsatıyor.

İtalyan mobilyalarının dizaynındaki ilham, Vico Magistretti tarafından Cassina için tasarlanan Maralunga koltuklardan ilham alan yuvarlak halıda ve ön koltuklarda bariz. İki Müstakil tekli koltuk, eşsiz oranlara ve eşsiz, yürekli bir kromatik hale sahip.

Saf geometrik formlar, yeni yuvarlak masalarda, orta konsolda ve Biricik bir yuvarlak cam modülüne dayanan gösterge panelinde Anlatım ediliyor. Aka pencereler yolcu bölmesini doğal ışıkla doldurmaya Yardımcı oluyor ve sıcak bir İtalyan konutunun tipik hissi yansıtılıyor.

Son olarak panjurlar, Lancia Beta HPE’yi ve mimari dünyasını anımsatarak yolcu bölmesine doğal Fer ve gölge yansıtırken, orta kısımda SALA ve fonksiyonlarıyla etkileşime giren parlak bir teknoloji ögesi haline geliyor.

Otomobilin İç kısmında Lancia’nın 10 yıllık stratejik planında belirtilen pahalara Müsait olarak sürdürülebilir gereçler kullanılmış ve dokunulabilir yüzeylerin yüzde 70’i eko-sürdürülebilir gereçlerden yapılmış.

Elektrifikasyon stratejisi

Stellantis’in elektrifikasyon stratejisine Müsait olarak Lancia, Yeni Ypsilon’u 2024’te hem hibrit hem de elektrikli versiyonlarıyla piyasaya sürecek, 2026’dan itibaren yalnızca yüzde 100 elektrikli arabalar satışa sunulacak ve 2028’den itibaren Yeni Delta’nın gelişiyle eş vakitli olarak, marka elektrikli modeller satacak.

Lancia Pu+Ra HPE, yüzde 100 elektrik manifestosunu oluşturuyor. Pazar başkanı performans için menzil, şarj müddeti ve verimlilik açısından markanın önümüzdeki 10 Yıl vizyonunu tanımlıyor.

SALA , ses, iklim denetimi ve aydınlatma fonksiyonlarını bir ortaya getiren minimal ve akıllı bir sanal arayüz olarak konsept modelde karşımıza çıkıyor. Bu sayede şoför ve yolcular, arabanın İç ortamını sırf bir düğmeye dokunarak yahut hatta seslerini kullanarak ayarlayabiliyor.

SALA, Immersive (Sürükleyici), Wellbeing (Esenlik) ve Entertainment (Eğlence) olmak üzere üç mod ortasından seçim yapmasına İmkan tanıyacak. Sürükleyici modda birinci Sefer bir arabada piyasaya çıkacak olan ve yolcu kabininin atmosferini Hariç ortama nazaran uyarlayabilen, sesi, havayı ve ışığı buna nazaran ayarlayabilen Stellantis Chameleon teknolojisi sayesinde sürüş deneyimini zenginleştirecek. İyilik, Stellantis Yapay Zeka’nın takviyesi sayesinde, TAPE (Uyarlanmış Öngörü Deneyimi), şoför ve yolcuların değişen ruh hallerini evvelden kestirim ederek, araçta daha uygun bir atmosfer sunacak. Eğlence ise, bekleme müddetlerinden yararlanmak için sinema akışı yapma, görüntü oyunu oynama yahut toplumsal ağlarda gezinme imkanı sunacak.

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir