Kültür Endüstrisi ve Telif Hakları Sempozyumu

Açık Hava Etkinlikleri, AVM ve Mağazalar, Genel, Gezilecek Yerler, Tiyatro ve Konserler, Ulaşım ve Transfer Hizmetleri, Yiyecek İçecek Oca 08, 2023 Yorum Yok

Doğuş Üniversitesi Üsküdar- Çengelköy Yerleşkesinde yapılacak olan sempozyum kapsamında “Kültür Sanayisi, Kültür Sanayisi ve Telif Hakları İlgisi, Kültür Sanayisi Bağlamında Bilgisayar Programları ve Yazılımlar, Kültür Sanayisinin Sosyolojik Boyutları, bilim ve yazın Yapıtları, Sinema ve Televizyon Yapıtları, Hoş sanat Yapıtları ve Moda Dizaynları ile Uygulamada Telif Hakları” hususları tartışmaya açılacak.

Telif Hakları Derneği Lideri Cafer VAYNİ; “Pandemi münasebetiyle Aralık vermek zorunda kaldığımız sempozyumun ikincisini gerçekleştirmekten memnunuz. Doğuş Üniversitemizle bu Değerli faaliyeti Bir arada gerçekleştiriyoruz. İki gün sürecek sempozyumun bu derece başarılı hale gelmesinde rektörümüz Prof. Dr. Turgut Özkan, Hukuk Fakültesi hocamız Prof. Dr. Mehmet GENÇ, Dr. Sami hür MEMİŞOĞLU, Arş. Gör. Ela KARATAY ve İnkılap Tarihi Enstitüsü öğretim vazifelisi Dr. Hakan KAYA olağan üstü Çaba harcadılar. Kendilerine müteşekkirim” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığını temsilen Telif Hakları genel Müdür yardımcısı Fatoş ALTUNÇ hanımın da katılacağı üç Celse ve bir panelden oluşacak sempozyum kapsamında;

25 Kasım 2022, cuma günü 9.00-18.00 saatleri ortasında gerçekleşecek olan üç oturumun birincisinde “Kültür Endüstrisi” konuşulacak. Celse Başkanlığını İstanbul uygarlık Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Cahit SULUK’un yapacağı oturumda Prof. Dr. Kadir CANATAN; “Kültür Sanayisi: Bir Kavramın Anatomisi ve İçerimleri”, Prof. Dr. Süleyman DOĞAN; “Kültür Sanayisi, Tüketim Toplumu ve Postmodern Medya”, Kültür ve Turizm Bakanlığından Belgin ASLAN; “Kültür Sanayileri ile Telif Hakları Alakası ve Memleketler arası Boyutu”, Dr. hareket ÖZÇİMEN ise “Sinema ve Sinema Çalışmalarında Telif ve Telif Sorunları” bahislerinde bildiri sunacaklar.

“Telif Hakları” başlığını taşıyan ikinci oturumun lideri Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanı Prof. Dr. Mustafa Alper GÜMÜŞ. Oturumda Doç. Dr. Canan KÜÇÜKALİ; “5846 Sayılı Fikir ve Sanat Yapıtları Kanununda Düzenlenen Cayma Hakkı ve Caymaya İtiraz Davası Uygulamaları”, Prof. Dr. Mustafa TOPALOĞLU ve Av. Nazlı Tuba ÇATI birlikte; “Yeni Dijital Teknolojiler Işığında Müzik Telif Sözleşmeleri” ve Dr. Nedim TÜRKMEN; “Telif Çıkarı Elde Edenlerin Vergisel Yükümlülükleri” başlıklı bildirilerini sunacaklar.

Üçüncü oturumun başlığı ise “Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku” olup Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa TOPALOĞLU tarafından yönetilecek. Oturumda Prof. Dr. Tekin MEMİŞ; “Paylaşım Platformlarının Fikri Hak İhlallerinden Sorumluluğuna Ait Değişimler, Değerlendirmeler”, Doç. Dr. Sinan BAYINDIR; “Fikri Mülkiyet Hatalarında Soruşturma ve Kovuşturma Usulü”, Dr. Çağatay ÇINAR; “Fikri ve Sınai Haklara Ait Haksız Rekabet Suçu” ve Dr. Sami hür MEMİŞOĞLU; “Moda Dizaynlarının Sınai Mülkiyet Kanunu Çerçevesinde Korunması” mevzularını paylaşacaklar.

26 Kasım 2022, cumartesi günü ise geniş iştirakli, “Uygulamada Telif Hakları” başlıklı panel gerçekleştirilecek. Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Prof. Dr. Mehmet GENÇ’in yöneteceği panelde Prof. Dr. Selahattin YILDIZ; “Sinema Telif Hakları” Hâkim Habibe ASLAN; “Sinema eser Sahipliğinden Kaynaklanan Uygulamalar”, Yargıtay Üyesi Dr. İhsan BAŞTÜRK; “Fikri Mülkiyet Haklarının Korunmasında Teknoloji İmtihanı (FSEK md. 72)”, Arş. Gör. Ela KARATAY; “Birlikte eser Sahipliğinde ismi Paydaşlık Kararlarının Kıyasen Uygulanması”, Av. Teknail ÖZDERYOL; “Embed Kod Yolu Aracılığıyla Link Eda Suretiyle İnternette Müzik Yayını”, Hâkim Dr. Adnan ÇAVUŞ; “Telif Hakkı İhlallerinde Soruşturma ve Kovuşturma Usulü”, Yargıç Fatma Sonan DOLUNAY; “Telif Haklarının Ceza Yargılanmasında Korunması” ve Savcı Asım EKREN; “Fikir ve Sanat Yapıtı Kapsamında Korunan Hakların İnternet Yoluyla İhlal Edilmesi Halinde Bireylerin ve/veya Kurumların Yasal müracaat Yolları ve Uygulama Sorunları” başlıklı konuşmalarıyla telif haklarının uygulamadaki durumunu Çeşitli boyutlarıyla paylaşacaklar.

Sunuculuklarını Doç. Dr. Nermin Özcan ÖZER ve Dr. Hakan KAYA’nın üstleneceği sempozyum Doğuş Üniversitesi, Çengelköy Yerleşkesi, Konferans Salonunda (Bahçelievler Mahallesi, Bosna Bulvarı, No:140,34680, Üsküdar / İSTANBUL) gerçekleşecek.

http://www.telifhaklarisempozyunu.org www.telifhaklarisempozyunu.org web sitesinde de detaylı bilgilerin de yer aldığı “2. Ulusal Kültür Sanayisi ve Telif Hakları Sempozyumu” Teşekkür Evrakı takdimiyle saat 13.00’de sona erecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir